Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy w powiecie radomskim przygotowani na zimę. Jak będzie wyglądało odśnieżanie?

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Drogowcy na terenie powiatu radomskiego są już przygotowani do zimy.
Drogowcy na terenie powiatu radomskiego są już przygotowani do zimy. Archiwum
Starostwo Powiatowe w Radomiu przedstawiło plan działania firm, które w tym i przyszłym roku będą dbały o odśnieżanie dróg. Władze zapowiadają, że są przygotowane na zimę, a kierowcy nie powinni mieć większych obaw.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Starostwo Powiatowe utrzymuje 520,5 kilometrów dróg powiatowych, z czego 494,5 kilometra to odcinki zamiejskie, zaś 26 kilometrów to odcinki położone w miastach. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych podzielił teren powiatu radomskiego na dwa obszary. Pierwszy z nich obejmuje gminy Przytyk, Wolanów, Zakrzew, Kowala, Wierzbica i Iłża oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych na terenie miasta Iłża. W drugim znalazły się gmina Pionki, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Jastrzębia, Gózd, Skaryszew oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych w mieście Pionki oraz częściowo w mieście Skaryszew.

Sprzęt do odśnieżania

Zimowym utrzymaniem dróg w wyznaczonych obszarach będą zajmować się wykonawcy, wyłonieni jeszcze w sierpniu w postępowaniach przetargowych. Są to te same firmy, które zajmowały się tym w ubiegłym roku. Pierwszy obszar ma odśnieżać konsorcjum firm Kos-Bud z Iłży oraz Usługi Transportowe z Taczowa, a drugi firma Sachpol z Radomia.

Każdy z wykonawców posiada odpowiedni sprzęt, czyli między innymi: po dwie równiarki, pług wirnikowy, dwie ładowarki ciężkie typu fadroma, pięć pługów z napędem na dwie osie oraz pięć pługopiaskarek o ładowności ośmiu ton. Obaj wykonawcy mają też określony czas na wyjazd sprzętu do odśnieżania, który wynosi 60 minut.

Drogi powiatowe podzielono na trzy standardy zimowego utrzymania, zgodnie z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Standard IV to jezdnia odśnieżona na całej szerokości i posypana przeciwko śliskości na całym odcinku, standard V to jezdnia odśnieżona na całej szerokości i posypana w terenie zabudowanym oraz na odcinkach niebezpiecznych (skrzyżowania, wzniesienia, przystanki autobusowe), a standard VI to jezdnia odśnieżona w miejscach zasp, gdzie udrażnia się co najmniej jeden pas ruchu oraz posypana tylko w miejscach niebezpiecznych.

Warto dodać, że zapas mieszanki, zgromadzony jeszcze w ubiegłym roku został praktycznie nienaruszony. Do zwalczania śliskości przygotowano ponad cztery tysiące ton materiałów uszarstniających, czyli 30-procentowej mieszanki solno-piaskowej. Na każdy z dwóch obszarów przypada po około dwa tysiące ton mieszanki.

Można zgłaszać problemy

Główną bazą powiatowych drogowców jest Obwód Drogowy w Siczkach. Mieszkańcy powiatu radomskiego mogą zgłaszać tam zimowe utrudnienia w ruchu (zaspy, śliskość na drodze itp.), jak również informować o ewentualnych niedociągnięciach w pracy wykonawców na drogach powiatowych. Interwencyjne numery telefonu to 48 322-16-05 w godz. 7:30-15:30 oraz 609-530-445 (całodobowo).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie