Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drożej za pociąg do Warszawy, a do Wrocławia bilet za złotówkę

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
O średnio 5 procent zdrożeją od stycznia bilety Kolei Mazowieckich. Więcej zapłacimy między innymi za dojazd do Warszawy. Za to dzięki ofercie Przewozów Regionalnych do Wrocławia czy Lublina możemy dojechać nawet za złotówkę.

Od początku stycznia za bilety Kolei Mazowieckich z Radomia do Warszawy Śródmieście lub Centralnej zapłacimy 23 złote i 30 groszy zamiast 22,20 złotego. Bilet do Warki będzie kosztował 13 złotych i 10 groszy - o 60 groszy więcej, a bilet do Dęblina zdrożeje o 70 groszy i będzie kosztował 14,50 złotego.

DROŻSZE TEŻ MIESIĘCZNE

Za bilet miesięczny do centrum Warszawy zapłacimy 419,40 złotego zamiast 396 złotych. Posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej, który mogą kupować bilety do stacji Warszawa Jeziorki zapłacą o 16 złotych więcej - 351 złotych.

Kolejarze tłumaczą podwyżki rosnącymi kosztami i tym, że ostatnią podwyżkę mazowiecki przewoźnik wprowadził dwa i pół roku temu. Spółka przekonuje, że podwyżka wyniesie średnio 5 procent i to mniej niż wyniósł wskaźnik inflacji od ostatniej podwyżki.

SAMI MAJĄ TANIEJ

W przesłanym komunikacie czytamy, że wpływy z biletów "są przeznaczane w dużej mierze na opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej, które w przypadku Kolei Mazowieckich są pod względem wielkości drugą pozycją w wydatkach spółki".

Tymczasem spółka Polskie Linie Kolejowe, która opłaty pobiera od 15 grudnia obniżyła je. Koleje Mazowieckie za dostęp do torów płacą o około 8 procent mniej. Skąd więc podwyżka cen biletów?

- W 2012 roku roczne koszty z tytułu udostępnienia infrastruktury kolejowej wyniosły ponad 120 milionów złotych i były wyższe o 11 procent niż w roku 2011. Według szacunków w 2013 roku koszty te powinny zamknąć się w kwocie 125 milionów złotych i być wyższe o ponad 3 procent niż w 2012 roku. Jak wynika z powyższych wyliczeń, w ciągu dwóch lat opłaty z tytułu dostępu do infrastruktury wzrosły łącznie o ponad 14 procent - tłumaczy Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Jak dodaje, obniżka opłat za dostęp do torów nie rekompensuje podwyżek z poprzednich lat. - Nawet po uwzględnieniu przyszłorocznej obniżki opłat, dla spółki wzrost wydatków w tym zakresie w ciągu dwóch lat wyniesie blisko 6 procent - wyjaśnia Nowakowska.

POCIĄGIEM ZA ZŁOTÓWKĘ

Inną droga po obniżkach opłat za dostęp do infrastruktury postanowiła iść inna kolejowa spółka - Przewozy Regionalne. Dzięki nowej ofercie Super Bilet pociągami InterRegio możemy pojechać nawet za złotówkę, a ze zniżką studencką najtańsze bilety kosztują tylko 49 groszy, niezależnie od trasy. Tanie bilety można kupić tylko przez Internet na stronie przewoźnika, a Przewozy Regionalne zapewniają, że każdego dnia do systemu trafia tysiąc biletów za złotówkę. Jeśli nie załapiemy się na prawie darmową podróż, możemy kupić bilety trochę droższe, ale nadal tańsze od zwykłych, za 9 lub 19 złotych. Z Radomia pociągi InterRegio kursują do Lublina oraz do Wrocławia przez Kielce i Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie