Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża inwestycja Związku Gmin nad Iłżanką. Na terenie czterech powiatów regionu radomskiego powstanie szlak turystyczny

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Na zdjęciu od lewej: Artur Szewczyk - wójt Ciepielowa, Teresa Pancerz-Pyrka - wójt Kazanowa, Dariusz Barszcz - przedstawiciel wykonawcy inwestycji, Teresa Czarnecka - skarbnik Związku Gmin nad Iłżanką.
Na zdjęciu od lewej: Artur Szewczyk - wójt Ciepielowa, Teresa Pancerz-Pyrka - wójt Kazanowa, Dariusz Barszcz - przedstawiciel wykonawcy inwestycji, Teresa Czarnecka - skarbnik Związku Gmin nad Iłżanką. Urząd Gminy w Ciepielowie
Zbliża się bardzo interesująca inwestycja w aż czterech powiatach regionu radomskiego. Dzięki współpracy Związku Gmin nad Iłżanką w gminach Iłża w powiecie radomskim, Mirów w szydłowieckim, Ciepielów i Chotcza w lipskim oraz Kazanów w zwoleńskim. Za łączną kwotę 3,7 miliona złotych powstanie w nich szlak turystyczny.

Na terenie czterech powiatów regionu radomskiego powstanie szlak turystyczny. Rusza duża inwestycja Związku Gmin nad Iłżanką

We wtorek, 27 września w siedzibie Urzędu Gminy w Ciepielowie podpisana została umowa na budowę turystycznego szlaku pieszo-rowerowo-wodnego i dodatkowej infrastruktury. Inwestycja powstaje w ramach działalności Związku Gmin nad Iłżanką. Głównym założeniem prac jest wybudowanie nowoczesnej sieci szlaków dla pięciu gmin na terenie czterech powiatów: szydłowieckiego, radomskiego, zwoleńskiego i lipskiego: Iłża, Mirów, Kazanów, Ciepielów, Chotcza.

Bardzo się cieszymy z realizacji tej inwestycji, ponieważ nie była ona łatwa do przygotowania i zorganizowania. W jej ramach na terenie gmin wchodzących w skład naszego związku wybudowane zostaną miejsca rekreacyjne, które wspólnie będą tworzyły szlak turystyczny

- mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów i jednocześnie członek zarządu Związku Gmin nad Iłżanką.

Na terenie każdej z nich wybudowane zostaną miejsca postojowe zapewniające rekreację, odpoczynek, obsługę rowerów, kajaków z wizualizacją historyczno-przyrodniczą Związku Gmin nad Iłżanką. W celu obsługi ruchu turystycznego zakupione zostanie też łącznie pięć busów oraz pięć zestawów urządzeń do pielęgnacji i konserwacji szlaki turystyczne.

Będzie to duże uatrakcyjnienie naszych lokalnych terenów. W wyznaczonych w poszczególnych gminach miejscach pojawią się ścieżki rowerowe, altanki, punkty naprawcze. Do dyspozycji naszego związku będą też busy, dzięki którym dalej będziemy mogli promować naszą działalność

- dodaje Janusz Witczak, wójt gminy Chotcza i również członek zarządu związku.

Przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 3,7 miliona złotych. Umowę z wykonawcą, firmą FHU UNI-AGRO Dariusz Barszcz z Przytyka, podpisali: wójt Ciepielowa Artur Szewczyk - prezes zarządu Związku Gmin nad Iłżanką, wójt Kazanowa Teresa Pancerz-Pyrka, Teresa Czarnecka - skarbnik związku. Realizacja inwestycji zgodnie z podpisanymi umowami to okres do 12 miesięcy, ale wykonawca planuje wykonanie wszystkich trzech zadań jeszcze w tym roku.

Warto dodać, że większość kosztów inwestycji pokryje dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Mowa o kwocie 3 milionów 418 tysięcy złotych. Oznacza to, że gminy ze środków własnych pokryją zaledwie 10 procent budowy. To największe dofinansowanie w historii działalności Związku Gmin and Iłżanką.

- Jest to znaczące wsparcie, ponieważ biorąc pod uwagę skalę inwestycji, koszty poniesione przez poszczególne gminy są wyjątkowo małe. Mowa tu o kwocie poniżej 70 tysięcy złotych w przypadku jednego samorządu - informuje Teresa Pancerz-Pyrka.

Współpracują od 1995 roku

W 1995 roku gminy Chotcza, Ciepielów, Iłża i Kazanów utworzyły związek Gmin "Nad Iłżanką", w 2016 roku do związku dołączyła gmina Mirów. Jest to najstarszy związek Gmin na terenie regionu radomskiego. Celem działania związku jest między innymi: ochrona środowiska doliny rzeki Iłżanki, dbałość o czystość rzeki, rozwój turystyki, przedstawienie walorów i promocja gmin wchodzących w skład Związku. Bardzo ważną rolą jest informacja i edukacja ekologiczna społeczności lokalnej w zakresie dziedzin należących do zakresu działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie