Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w Prawie i Sprawiedliwości. Zamiast jednego okręgu - dwa. Na ich czele mają stanąć Stanisław Karczewski i Marek Suski

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Stanisław Karczewski i Marek Suski
Stanisław Karczewski i Marek Suski
Prawo i Sprawiedliwość, partia rządząca od 2015 roku w Polsce całkowicie zmienia swoje struktury. Teraz partia ma być zarządzana w oparciu o 94 okręgi, które terytorialnie mają odpowiadać tym, które obowiązują w wyborach do Senatu. Według nieoficjalnych, ale potwierdzonych w pewnych źródłach informacji w regionie radomskim na czele okręgów staną - senator Stanisław Karczewski i poseł Marek Suski, dotychczasowy szef partii w całym regionie.

Nowa struktura zarządzania Prawem i Sprawiedliwością. W regionie radomskim dwa okręgi zamiast jednego

Nowa struktura zarządzania Prawem i Sprawiedliwości będzie oparta terytorialnie na okręgach wyborczych do Senatu, których jest 94, zastąpi dotychczasową, opartą terytorialnie na okręgach do Sejmu, których było 41. To oznacza, że w regionie radomskim zamiast jednego okręgu powstaną dwa.

Tę zmianę zapowiadano już od dawna, teraz staje się ona faktem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił w ostatnich dniach komitetowi politycznemu wniosek o zmianę struktur partyjnych. Ten przychylił się pozytywnie do tej propozycji i w związku z tym 15 czerwca została zatwierdzona lista nowych pełnomocników okręgowych, którzy swoje urzędowanie rozpoczną z dniem 1 lipca 2022 roku. Ich zadaniem będzie przygotowanie nowych struktur do zjazdów okręgowych, gdzie będą wybierane nowe zarządy okręgowe.

Lista została już zatwierdzona ale we wtorek 21 czerwca odbędzie się jeszcze posiedzenie komitetu politycznego, który dokona finalnej akceptacji tego składu.

Nowi pełnomocnicy okręgowi Prawa i Sprawiedliwości w regionie radomskim?

Według nieoficjalnych, ale potwierdzonych w pewnych źródłach informacji w regionie radomskim na czele okręgów staną parlamentarzyści trwającej obecnie kadencji.

  • Marek Suski, poseł i dotychczasowy szef partii w całym regionie ma objąć okręg obejmujący Radom oraz powiaty radomski, lipski, zwoleński i szydłowiecki.
  • Stanisław Karczewski, senator, były Marszałek Senatu ma objąć okręg północny obejmujący powiaty grójecki, białobrzeski, kozienicki i przysuski.

Czy wymienieni powyżej obejmą swoje funkcje? Według nieoficjalnych informacji raczej zatwierdzona lista się nie zmieni, ale pewność co do tego będzie, kiedy wybrane osoby odbiorą oficjalne nominacje a stanie się to między 21 a 30 czerwca.

Stanisław Karczewski i Marek Suski - kim są

Stanisław Karczewski to polityk, samorządowiec i lekarz. Urodził się 14 listopada 1955 roku w Warszawie. W 1981 roku ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1993 roku uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 roku pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą. Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 roku był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył „Solidarności” w szpitalu. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 roku sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2004 przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Od 2005 roku jest senatorem. W latach 2015-2019 Marszałek Senatu, od 2019 wicemarszałek. Żonaty z Elizą - lekarzem pediatrą. Mają dwie córki.

Marek Suski to polityk. Urodził się 11 czerwca 1958 roku w Grójcu. Od 2001 roku jest posłem. W latach 2017–2019 szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Absolwent Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie. Przez rok był zatrudniony w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie do początku lat 90. pracował w zakładzie rzemieślniczym. Od 1993 do 1996 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie. W latach 1997–1999 był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu, następnie pracował w spółce akcyjnej „Srebrna”. Współtworzył Porozumienie Centrum, następnie Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2017–2019 szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2019 został wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącym Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu. Zakończył w związku z tym pełnienie funkcji rządowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie