Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe wystawy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Barbara Koś
Wystawy „Lucha Libre” Julii Kurek oraz „Ulotna trwałość horyzontu. Prace z lat 1984 – 2017” Jacka Jagielskiego otwarto w piątek w Centrum Sztuki Współczesnej ”Elektrownia” przy ulicy Kopernika 1.

Gości na wernisażach witał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni. O wystawach mówił Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni. Bardziej szczegółowo opowiadali sami artyści: Julia Kurek i Jacek Jagielski.

Julia Kurek pokazuje prace powstałe podczas rezydencji artystycznych w Meksyku. Artystka stara się uchwycić paradoksy rzeczywistości meksykańskiej, skupiając się na tym, co ukryte, niewidoczne na powierzchni. Projekt jest więc swoistą opowieścią o Meksyku, próbą pokazania go z perspektywy emocji ulicy, lęków obecnych w społeczeństwie.

Wystawa podtytuł „Santa Libertad” i dotyczy zagadnień wolności, a właściwie jej braku.

Julia Kurek (rocznik 1984) to artystka wizualna, performerka, autorka prac wideo i instalacji. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – studia doktoranckie. Studiowała również w Istambule na Marmara Universitesi (2008–2009). Tytuł doktora sztuk plastycznych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest laureatką wielu nagród.

Retrospektywa Jacka Jagielskiego obejmuje dwie równoległe odsłony twórczości artysty, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Elektrowni. Spośród ponad dwudziestu obiektów i realizacji przestrzennych z lat 1984–2016, kilka jest pokazanych w Elektrowni.

Artysta prezentuje obiekty stworzone z materii tradycyjnych, jak ceramika, kamień, metal, drewno, z elementami gotowymi – fragmentami mebli, lustrami, ptasimi piórami, dywanem, laską. Jego prace konstruowane na zasadzie specyficznych zestawień i subtelnych transformacji, kontrastów zadają kłam naszym zmysłom, pozwalają ulec złudzeniu, że prawo grawitacji nie istnieje.
Trwają w zawieszeniu, naprężeniu lub delikatnie balansują.

Jacek Jagielski (rocznik 1956) – w latach 1979–1984 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Tu uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu rzeźby i rysunku. Od 2008 jest profesorem zwyczajnym. Pracuje na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych macierzystej uczelni, gdzie prowadzi pracownię rzeźby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie