Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie podstawówki z Grójca zajęły drugie i trzecie miejsce w ogólnopolskim, sportowym konkursie video

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
pixabay
Konkurs sportowy PHO3NIX ACTIVE SCHOOL to pomysł na świetną zabawę, aktywizującą dzieci i nauczycieli. Wyłania on najlepszą pod względem zaangażowania sportowego placówkę i przyznaje jej tytuł "Najbardziej Inspirującej Szkoły w Polsce". W tym roku drugie i trzecie miejsce w konkursie zajęły Publiczne Szkoły Podstawowe numer 1 i 2 w Grójcu.

To akcja sportowa, która porusza dzieci i szkoły z całej Polski. Przygotowania do wielkiego finału trwają zazwyczaj długie miesiące i są bardzo pracochłonne. W pierwszej edycji akcji wzięło udział ponad 500 szkół podstawowych i blisko 200 tysięcy uczniów. Całość składa się z dwóch konkursów - Konkursu na Największą Liczbę Kroków ora z Konkursu na Najciekawsze Video Sportowe.

Nagrody za pierwszą konkurencję przyznano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu - w kwietniu. Wszystkie dzieci trzech zwycięskich szkół dostały elektroniczne opaski sportowe.

Natomiast zwieńczeniem całości PHO3NIX był konkurs na nagranie sportowe, w którym po raz pierwszy wzięły udział dwie grójeckie szkoły. Głosowanie drogą elektroniczną trwało od 24 do 30 maja. Ponadto, 100 najlepszych szkół biorących udział w akcji będzie mogło gościć u siebie czołowych sportowców i olimpijczyków, w ramach warsztatów sportowo - edukacyjnych.

Podwójne zwycięstwo "Jedynki"

Grójecka "Jedynka" zajęła w konkursie II miejsce, obok Zespołu Szkół numer 128 w Warszawie (I miejsce). Jak doszło do nagrania tak ciekawego "reportażu" o sportowych wyczynach dzieci, opowiada Konrad Główka, koordynator akcji.

- Nasz pokaz ma przede wszystkim wartość merytoryczną. Filmiki, które nadsyłali nam sukcesywnie uczniowie z klas IV - VIII, dotyczą bowiem rozmaitych dziedzin codzienności, związanych z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia. Niektórzy nagrywali się podczas lekcji prowadzonych w trybie online, inni przesyłali przekaz z zajęć pozalekcyjnych, jeszcze inni pokazywali, jak pomagają rodzicom w domu lub jak zdrowo się odżywiają.

Dodatkowym atutem takich działań była duża mobilizacja rodziców, którzy też dbali o jakość i różnorodność nagrań. - Szczególne podziękowania należą się pani Marlenie Szymańskiej, jednej z matek, która sama wyreżyserowała film i wraz ze mną stworzyła scenariusz - stwierdza Konrad Główka. Na całością przedsięwzięcia czuwała dyrektor szkoły, Elżbieta Zakrzewska.

Trzeba dodać, że realizacja tych pomysłów była w tym roku znacznie utrudniona, gdyż mieliśmy czas obostrzeń społecznych i grupy nie mogły spotykać się w zbyt dużym gronie. Chętne dzieci przychodziły więc w małych grupkach na Orlik i tam ćwiczyły.

- Kolejnym sukcesem okazała się integracja dzieci, które wszystkimi siłami walczyły o głosy. Wykorzystywały dni weekendowe, przychodziły pod sklepy i zachęcały ludzi, częstując cukierkami, aby głosowali na naszą szkołę - opowiada koordynator.

Drugim sukcesem szkoły jest także mistrzostwo w konkursie na największą ilość kroków, w konkurencji "Biegiem po krokomierz", wywalczone przez ucznia, Marcina Krasnodębskiego. Przez dwa tygodnie Marcin wychodził pół miliona kroków i tym samym stał się nieoficjalnym mistrzem Polski w chodzeniu!

- To cudowna inicjatywa fundacji, szczególnie dobrze wtapiająca się w tło obecnych warunków społecznych, po pandemii. Zmobilizowała dzieci do ruchu, aktywności fizycznej w czasie, gdy nie było ku temu większych oficjalnych okazji - przyznaje Konrad Główka. Otrzymane 7 tysięcy złotych szkoła wykorzysta na zakup stepperów, rowerków do indywidualnych treningów, które będzie można udostępniać dzieciom na sali gimnastycznej.

Korzyści dla dzieci są najważniejsze

Grójecka "Dwójka" pół roku przygotowywała się do tego konkursu. Konkurencje dla dzieci z klas I -III przygotowali wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego, pod przewodnictwem Joanny Czernickiej i Katarzyny Maciejewskiej - Żyłki oraz pod czujnym okiem dyrektora szkoły, Dariusza Fijałkowskiego.

- Nasza szkoła pierwszy raz przystąpiła do tego konkursu, ale jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi dyrektor. - Nagroda materialna jest mniej ważna. Najcenniejsza wygrana to motywacja i zaangażowanie uczniów, którzy naprawdę dobrze się przy tej okazji bawiły i wiele nauczyły.

Treningi do pokazów i nagrań filmowych odbywały się przez 6 miesięcy na szkolnym boisku, hali sportowej, a także na basenie. Czternaście najmłodszych klas szkoły pokazało swoje fizyczne umiejętności na około 500 filmikach. Tym samym szkoła wywalczyła III miejsce na podium, uzyskując nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych na sprzęt sportowy.

- Kupimy wszystko, co przydaje się na lekcjach wychowania fizycznego - zdradza dyrektor. - Piłki, kolorowe płachty do zabaw ruchowych, materace i inne ciekawe rekwizyty.

Zdaniem dyrektora, to była niesamowita i owocna przygoda. Szkoła z chęcią weźmie w niej udział również w przyszłym roku.

Patronat nad konkursem PHO3NIX ACTIVE SCHOOL obejmuje Polski Komitet Olimpijski. Gratulujemy grójeckim szkołom tak owocnej inicjatywy i kibicujemy przy kolejnych konkurencjach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie