Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie radomskie spółdzielnie mieszkaniowe - Nasz Dom i Ustronie zakończyły sezon grzewczy

Janusz [email protected]
Należąca do Radpecu ciepłownia Północ. Ciepłownie pracują przez cały rok, bo większa część Radomia ma centralną ciepłą wodę  z Radpecu.
Należąca do Radpecu ciepłownia Północ. Ciepłownie pracują przez cały rok, bo większa część Radomia ma centralną ciepłą wodę z Radpecu. fot. Janusz Petz
W Radomiu już 7 kwietnia zakończył się sezon grzewczy w spółdzielni mieszkaniowej Nasz Dom. W spółdzielni mieszkaniowej Ustronie grzejniki są zimne od poniedziałku.

Przedsiębiorstwo Radpec zostało też poproszone o wyłączenie ogrzewania przez władze Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Pozostali wielcy odbiorcy przedsiębiorstwa Radpec czekają na cieplejszą aurę. W przypadkach wspólnot mieszkaniowych budynków przy ulicy Miłej i Kusocińskiego Radpec został poproszony o powtórne włączenie ogrzewania.

- Wyliczyliśmy, że w związku zakończeniem sezonu grzewczego oszczędzamy, nawet nie jako spółdzielnia, ale mieszkańcy, 10-15 tysięcy złotych. To są naprawdę duże pieniądze - mówi Rafał Kowalik, wiceprezes spółdzielni Nasz Dom. Przyznaje, że w jednym dniu, gdy w nocy temperatura spadła do kilku kresek w spółdzielni rozdzwoniły się telefony od zdenerwowanych lokatorów.

- Z drugiej strony wiemy, że wielu spółdzielców wspiera nas, bo przecież za ciepło kupowane w przejściowych okresach takich jak kwiecień trzeba potem sporo zapłacić. Cały czas monitorujemy prognozy pogody i nie zanosi się na jakieś wielkie ochłodzenie - mówi wiceprezes spółdzielni Nasz Dom. Dodaje, że przywrócenie ciepła na kilka chłodniejszych dni nie jest takie proste, bo włączenie zaworów wymaga kilkudniowej pracy ekip technicznych. Można też przyjąć, że bardziej niecierpliwi na chłód mogą dogrzewać się grzejnikami elektrycznymi. I tak wyjdzie taniej niż ogrzewać wszystkie bloki ciepłem z sieci miejskiej.

Od niedawna przedsiębiorstwo Radpec ma jednak inną propozycję dla swoich odbiorców. Można w firmie zamówić ciepło przez cały rok. Możliwości takie daje komputerowy system „przykręcania zaworów” i dopływu ciepłej wody do kaloryferów w zależności od zewnętrznej temperatury. - W Polsce zimne dni bywają nawet latem, a w domu czy mieszkaniu powinno być przecież ciepło niezależnie od pory roku - mówi Ewa Dobrzańska-Trela, rzecznik Radpecu. Automatyka umożliwia szybkie reagowanie na zmiany pogody i automatycznie uruchamia ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza. Analogicznie, jeśli się ociepli, automatyka pogodowa zatrzyma dostawę ciepła.

W przypadku całorocznego korzystania z ogrzewania opłaty zmienne naliczane są dopiero wtedy, gdy automatyka pogodowa uruchamia dostawę ciepła i w domach sami zdecydujemy na skorzystanie z niego. Opłata za taką usługę zależy od kilku czynników.

Przed laty obowiązywały ustawowe normy nakazujące włączenie ogrzewania, jeśli przez trzy kolejne dni temperatura nie podnosiła się powyżej wyznaczonego poziomu.
Obecnie nie ma już żadnych takich ograniczeń. Zarządcy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, instytucje i prywatni właściciele mogą swobodnie decydować, kiedy dostawca ciepła ma włączyć ogrzewanie, a kiedy wyłączyć. Rachunek za ciepło skład a się z dwóch części - mocy zamówionej i ilości zużytej energii cieplnej. Za moc zamówioną płacimy bez względu na to ile „energii cieplnej” dopływa do naszych grzejników, Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych co miesiąc nie płacą rachunku za ciepło, a jedynie zaliczkę. Rachunek rozliczeniowy jest liczony raz do roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie