Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplomy uznania dla ofiarodawców blisko dwustuletnich mebli ze słynnej radomskiej apteki „Pod Białym Orłem”

Barbara Koś
Barbara Koś
Uroczystość miała miejsce w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Uroczystość miała miejsce w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Muzeum Malczewskiego/Facebook
Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski wręczył Dyplomy Uznania ofiarodawcom blisko dwustuletnich mebli pochodzących ze słynnej radomskiej apteki „Pod Białym Orłem”. Otrzymało je Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Tu też miała miejsce uroczystość.

Uhonorowani zostali: Marta Olewińska, Maria Pajkert, Alicja Nowak oraz Włodzimierz Olewiński. Odrestaurowane wyposażenie apteczne można teraz podziwiać na stałej ekspozycji nowo otwartego Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki w Rynku. Gości podjął Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Apteka działała w kamienicy przy ul. Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku i była najdłużej działającą apteką w Radomiu, nieprzerwanie prawie 180 lat w jednym miejscu. Aptekę założył w XIX wieku Jan Karol Burchard. Nowy właściciel, magister farmacji Stanisław Kwaśniewski, przeniósł aptekę z budynku drewnianego do budynku murowanego, przeznaczając na nią cztery pokoje, strych i trzy piwnice.

W 1851 roku aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później nabył ją na własność. W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. W 1864 roku Andrzej Podworski sprzedał aptekę Damazemu Konteckiemu. Następnymi właścicielami apteki byli: Antoni Przybyłko, Antoni Chrzystowski, Aleksander Ryl, Korneliusz Unger, ostatnimi właścicielami apteki była rodzina Bruśnickich. W 1950 r. apteka została upaństwowiona.

Do muzeum trafiło całe wyposażenie z apteki "Pod Białym Orłem", w tym zabytkowe meble, które wróciły po renowacji do Radomia. Na ekspozycji można oglądać całe wyposażenie apteki. Na specjalnym ekranie można też zobaczyć, jak wyglądała apteka w XIX wieku oraz jak zmieniał się jej wygląd w kolejnych latach.

Mieszkańcy pamiętają jeszcze wnętrze apteki, w którym na pierwszym planie był plafon z wizerunkiem białego orła w locie wraz z berłem, które trzymał w szponach. Dzięki okalającej malowidło ramie całość przypominała obraz. Teraz to wszystko widać w nowym muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie