Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z ubogich rodzin przeżyły niezapomniane wakacje dzięki Caritas Radom

/wit/
Kąpiele słoneczne okazały się szansą na wspaniałą opaleniznę.
Kąpiele słoneczne okazały się szansą na wspaniałą opaleniznę. Caritas
Podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej "Caritas" tegoroczne wakacje spędzili w Jastrzębiej Górze a wychowankowie Domu Matki i Dziecka z Jasieńca Iłżeckiego w Połczynie Zdroju. Podczas obydwu turnusów wypoczywający uczestniczyli w programach terapeutycznych i profilaktycznych.
To bitwa na „bezpieczne miecze” w sławogródzkim skansenie.
To bitwa na „bezpieczne miecze” w sławogródzkim skansenie. Caritas

To bitwa na "bezpieczne miecze" w sławogródzkim skansenie.
(fot. Caritas)

Do Jastrzębiej Góry w sierpniu wyjechało 45 podopiecznych świetlicy działającej przy "Caritas".

- Turnus nazywał się "Podróż odkrywców" a pojechały na niego dzieci i młodzież z Radomia w wieku 8-15 lat. Pochodzą z rodzin o niskich dochodach, znajdujących się w trudnej sytuacji, u których w domach są problemy uzależnienia od alkoholu - zaznaczyła siostra Małgorzat Binkowska, kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej "Caritas" Diecezji Radomskiej.

Oprócz zabawy, zwiedzania i leniuchowania uczestnicy turnusu wzięli udział w programie profilaktyki uzależnień.

- Trzeba pamiętać, że to dzieci z rodzin dotkniętych wieloma dysfunkcjami, gdzie często jest bieda, ale są też uzależniania i problemy. Zaoferowane zajęcia nauczyły ich właściwie reagować, gdyby w ich domu źle się działo - zaznaczyła siostra Małgorzata.

Wakacyjny wyjazd sfinansowano między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców 1 % oraz dotacji.

Kolejny wakacyjny wypoczynek zorganizowano w Połczynie Zdroju. Turnus nosił nazwę "Na wakacje po uśmiech" a uczestniczyło w nim 30 dzieci z placówki w Jasieńcu Iłżeckim. Bazą docelową okazał się przedwojenny kurort, położony w otoczeniu zdrojowych parków i ogrodów.

Koloniści korzystali z licznych zabiegów leczniczych. Nie zabrakło wycieczek do nadmorskich miejscowości. Jedną z ciekawszych okazał się Kołobrzeg. Dzieci zwiedziły dzielnicę sanatoryjną, latarnie morską, starówkę i sanatorium Bałtyk.

Koloniści udali się do Szczecinka, Czaplinka, Starego Drawska, Doliny Pięciu Jezior. Podczas trzynastodniowego pobytu zwiedziły tamtejsze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i komisariat policji. Zapoznały się z pracą strażaka i policjanta oraz sprzętem jakim dysponują. Miejscem w którym wszyscy koloniści świetnie się bawili był skansen Sławogród.

- To nie zwykły skansen, a rekonstrukcja warowni wczesnośredniowiecznej. Wszystko działa na wyobraźnie jak wrota czasu - wspominają zafascynowani koloniści.

Tuż po przekroczeniu bramy przenieśli się do świata przodków. Nie obyło się bez zabaw i konkurencji. Prym wiodły: rzucanie oszczepem do celu i walka na bezpieczne miecze.

- Mnie zainteresowały zajęcia z ratownictwa medycznego i plastyczne w plenerze. Te pierwsze pozwolą właściwie reagować, gdy będę na przykład świadkami zasłabnięcia czy wypadku drogowego - zaznaczyła jedna z kolonistek.

Obowiązkowym elementem wypoczynku były warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne. Skupiono się na promowaniu zdrowego stylu życia z nastawieniem na problematykę uzależnień.

Wyjazd stał się możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, który na ten cel przeznaczył 35 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie