"Dziedzictwo - źródło tożsamości". Europejskie Dni...

  "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

  Zuzanna Wierus

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Europejskie Dni Dziedzictwa 2014
  "Dziedzictwo - źródło tożsamości" - pod tym hasłem ruszają kolejne już, XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce. Europejskie Dni Dziedzictwa to ogólnoeuropejskie cykliczne wydarzenie kulturalne, którego celem jest popularyzacja zabytków i tradycji danego regionu.
  "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Europejskie Dni Dziedzictwa 2014


  W tym roku organizatorzy imprezy chcą zwrócić szczególną uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury i historii z wodą. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to gra słów - wyraz "źródło" rozumiany jest tutaj podwójnie - nie tylko jako początek czegoś, lecz także w znaczeniu najbardziej podstawowym, jako źródło wody.
  Woda a także sieć dróg wodnych były w światowej historii jednymi z najważniejszych czynników rozwoju osadnictwa, handlu i wymiany międzykulturowej. Właśnie do tej kulturowo-historycznej roli wody nawiązują organizatorzy EDD. Ten wodny impuls w rozwoju naszej kultury pozostawił po sobie wiele śladów, przede wszystkim tych materialnych, takich jak budownictwo okrętowe, porty, latarnie morskie, mosty i młyny wodne, a także tych duchowych - takich jak obrzędowość związana z wodą czy zwyczaje marynistyczne. Do tych tradycji w różnorodny sposób będą nawiązywać organizatorzy poszczególnych wydarzeń.

  Ogólnopolska inauguracja tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w parku Łużakowskim położonym na terenie Łęknicy. Ten obszar nazywany jest przez swoich mieszkańców najbardziej europejskim miejscem w Europie. Łęknica leży bowiem na styku trzech europejskich regionów geograficznych - Saksonii, Brandenburgii i województwa lubuskiego. O niebagatelnej wadze miasta dla tego regionu świadczy także skoncentrowane na niewielkim obszarze ogromne bogactwo kulturowe, które jest mieszaniną tradycji powojennych przesiedleńców ze wschodu Polski, spolonizowanych Niemców i Serbów łużyckich. Organizatorzy inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali dla odwiedzających mnóstwo atrakcji - między innymi festiwal baniek mydlanych, Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego oraz prezentacje rzemiosł dawnych.

  Tradycja Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się w 1985 roku, kiedy podczas II Konferencji Rady Europy w Grenadzie francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zorganizowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których odwiedzający mogli bezpłatne zobaczyć niedostępne na co dzień obiekty. W 1991 roku Rada Europy oficjalnie ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa proponują odwiedzającym bezpłatne wejście do muzeów, skansenów, parków i ogrodów, które na co dzień pobierają opłaty od zwiedzających bądź które nie są w innym czasie dla nich dostępne.

  Polska uczestniczy w projekcie od 1992 roku, a koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na jej terenie jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Popularność EDD stale wzrasta, z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji kultury i nauki. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (13 i 14 oraz 20 i 21 września 2014 r.). Szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa - edd.nid.pl.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP