Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień bez Samochodu w Radomiu. W środę zostaw auto w garażu, autobusem miejskim pojedziesz za darmo

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Do jazdy autobusem lub rowerem, zamiast samochodem z okazji Dnia bez samochodu zachęcają prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i jego zastępca Mateusz Tyczyński.
Do jazdy autobusem lub rowerem, zamiast samochodem z okazji Dnia bez samochodu zachęcają prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i jego zastępca Mateusz Tyczyński. Izabela Kozakiewicz
Dla zdrowia i dla środowiska zostaw samochód i pojedź do pracy, na zakupy, czy do urzędu autobusem. W środę 22 września, z okazji Dnia bez Samochodu autobusami będzie można pojechać za darmo. Nie trzeba mieć żadnych dodatkowych dokumentów, wsiadasz i nie kasujesz biletu.

Dzień Bez samochodu przypadający 22 września jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W Radomiu jest obchodzony od lat.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej, w Dniu bez Samochodu przejazdy wszystkimi autobusami miejskimi są całkowicie darmowe dla wszystkich pasażerów. Jak przypomina Miejski Zarząd Dróg i komunikacji w Radomiu nie potrzeba do tego celu żadnych dokumentów. Uprawnienie obowiązuje od godziny 0:00 do 23:59 na wszystkich liniach dziennych i nocnych. Dotyczy ono całej długości tras linii miejskich, a więc również na ich fragmentach poza granicami Radomia.

- Zapraszamy do korzystania z miejskiej komunikacji, sami państwo zobaczą, jak szybko, jak dobrze zmienia się tabor autobusowy. Zapowiada się piękna pogoda, można będzie pojechać na rower korzystając z rozbudowywanej sieci dróg rowerowych w Radomiu - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - To też dobry moment, żeby podsumować działania ostatnich 12 miesięcy na rzecz zrównoważonego transportu, przypomnieć działania, które podejmujemy, żeby komunikacja była bezpieczna i przyjazna mieszkańcom. W 2021 pojawiło się w Radomiu kolejnych dziewięć autobusów, w sumie MPK ma ich 19, 10 zostało kupionych w ubiegłym roku. czekamy na rozstrzygnięcie kolejnego konkursu, liczymy na dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup sześciu kolejnych autobusów elektrycznych i pięciu gazowych.

Jak przypomniał Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia jednym z elementów zrównoważonego transportu jest też budowa nowych ścieżek rowerowych oraz chodników. Wśród tegorocznych zadań wymienił między innymi zakończenie budowy około 10 kilometrów ciągów wzdłuż alei Wojska Polskiego czy drogę rowerową wokół zalewu na Borkach i przy ulicy Aleksandrowicz.

- Są na mapie tych dróg białe plamy, złożyliśmy wniosek do rządowego Polskiego Ładu o datację, która pozwoliłaby rozwiązać te problemy w mieście. - mówił Mateusz Tyczyński. - Zrównoważony transport to nie tylko drogi dla rowerów, pracujemy nad wyznaczeniem korytarzy uprzywilejowanych dla miejskich autobusów, liczmy, ze w nowej perspektywie unijnej będziemy mogli sięgnąć po pieniądze na inteligentne systemy sterowania ruchem w Radomia. tak, aby pasażer ma pewność, że wsiadając do autobusu do celu dojedzie szybciej niż prywatnym samochodem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto