Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Singla. Obchodzisz to święto? [SONDA]

Agata Chrobot
Single doczekali się nie tylko definicji słownikowej, ale także swojego święta, które w Europie jest obchodzone 15 lutego.

Zieleń kolorem singli
Pomysł Dnia Singla narodził się wśród Włochów, znanych z umiłowania kobiet i romansów. W ich ojczyźnie 50,6 procent populacji stanowią osoby żyjące w pojedynkę. W tym dniu - powszechnym zwyczajem jest wręczanie singlom kwiatów doniczkowych i organizowanie konkursu na Singla Roku. Data święta nie jest przypadkowa, 15 lutego to dzień świętego Faustyna, patrona samotnych serc.
W Ameryce single świętują od 13 do 15 lutego. Wręczają sobie chryzantemy lub irysy, okazując sobie w ten sposób przyjaźń, kupują koszulki lub czapeczki i coraz częściej organizują wycieczki do Brazylii, gdzie w tym okresie nadal trwa karnawał. Zasługą Amerykanów jest ustanowienie koloru zielonego jako symbolu singli. Natomiast w Chinach święto obchodzi się 11 listopada. Celowo, gdyż dwie jedynki symbolizują życie w pojedynkę.

Coraz więcej singli**Według badań Głównego Urzędu Statystycznego obecnie co piąty Polak jest singlem, czyli 7 milionów osób. Z roku na rok wzrasta także średni wiek, w którym pary decydują się na małżeństwo. Według analizy przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej trzy lata temu, wiek zamążpójścia kobiet wynosił 26 lat, a ożenku mężczyzn 28 lat. Młode osoby stawiają na karierę i pracę, nie myśląc o stabilizacji małżeńskiej. Powodem mogą być „umowy śmieciówki” i tak częste pytania o stan cywilny i planowanie ciąży na rozmowach kwalifikacyjnych o pracę. Według tych samych badań sukcesywnie zwiększa się liczba matek w przedziale wiekowym od 30 do 40 lat.
Nie da się ukryć, że w naszym społeczeństwie zachodzą zmiany światopoglądowe. Coraz więcej osób popiera i akceptuje fakt, że młode osoby nie chcą zawierać związku małżeńskiego i żyją na tak zwaną kocią łapę.

Dawne zwyczaje, mówiące, że starą panną we wsi było się już w wieku 25 lat, odeszły w niepamięć. Współcześnie określenie kogoś singlem lub singielką straciło pejoratywny wydźwięk. Nie oznacza to już osób nieatrakcyjnych i co noc płaczących w poduszkę. Coraz częściej to świadomy wybór, który nie powinien dziwić przy dzisiejszym trybie życia i dążeniu do awansu zawodowego, szczególnie w wielkich miastach. Nie zmienia to faktu, że część singli nadal szuka swojej miłości. Ponad 60% z nich widzi siebie w przyszłości w związku, 14% pytanych opowiada się za nieformalnym, a 47% za małżeńskim.A może miłość?
W Polsce wciąż rośnie zainteresowanie portalami dla osób samotnych, takich jak: MySingle.pl czy Strefasingla.pl. Nadal dużą popularnością cieszą się ogłoszenia w rubryce „Amorek” w „Echu Dnia”. Może jednak nie każdy chce być sam?
Doskonałą okazją mogą być tak zwane szybkie randki. Uczestniczą w nich kobiety i mężczyźni. Każdy uczestnik może zamienić ze sobą parę słów. Rozmowy trwają około 5 minut, a dźwięk dzwonka sygnalizuje, że już pora zmienić stolik i rozmówcę. Szybkie randki są organizowane w wielu miastach na terenie całej Polski, między innymi we Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Krakowie, Łódzi, Lublinie czy Poznaniu. Na stronie Speed-dates.pl, można znaleźć informacje o tym, gdzie, kiedy i w jakich godzinach odbędą się najbliższe spotkania.

Pomysłem na spędzenie Dnia Singla i poznanie kogoś wyjątkowego może okazać się „wycieczka” do klubu lub restauracji. W kilku gdańskich i warszawskich restauracjach w Dzień Singla można „ustrzelić” swoich byłych partnerów, podczas gry w lotki lub wybrać nietypową potrawę, na przykład „krwistą zemstę” lub „żebro Adama”. Ciekawa inicjatywa skierowana do singli odbyła się 12 lutego w Warszawie. Wydarzenie nazywało się „Tramwajem prosto do serca”. Polegało, jak twierdzą organizatorzy, na szalonej jeździe tramwajem na trasie Dworzec Centralny - plac Narutowicza, w rytmie klubowej muzyki. Było nietypową okazją do poznania ciekawych osób.

Przyczyn bycia singlem jest wiele. Kariera, praca, brak czasu czy odpowiedniej osoby. Ale może niektórzy, żyjący w pojedynkę twierdzą tak jak Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”, że „najbardziej ekscytujący i najbardziej znaczący związek ze wszystkich to jest ten, który masz sama ze sobą. I jeśli znajdziesz kogoś, kto pokocha ciebie taką, jaką i ty siebie kochasz, cóż, to po prostu wspaniale”.

15 lutego - Dzień Singla
Gdzie się narodził? Niektórzy twierdzą, że pierwszy obchodzono w 2005 roku, inni, że 20 lat temu wymyślono go w Chinach. 15 lutego to dzień swiętego Fausty-na - patrona samotnych serc. Pomysł narodził się we Włoszech, zadomowił się też we Francji. 15 lutego co roku odbywają się tam wybory Singla Roku, a powszechnym zwyczajem jest wręczanie osobom samotnym roślin doniczkowych. W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Dzień Świadomości Istnienia Singli (Singles Awareness Day, w skrócie SAD). Każdego roku daje się znajomym singlom kwiaty chryzantemy lub irysa i życzy „Happy SAD!”. W Chinach świętuje się 11 listopada. Data symbolizuje życie w pojedynkę, bo składa się z samych jedynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziś Dzień Singla. Obchodzisz to święto? [SONDA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie