Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. A Ty jak często się uśmiechasz? (sonda)

Tomasz DYBALSKI [email protected]
- Lubię się uśmiechać. Jeśli ludzie się do siebie uśmiechają, są bardziej przyjaźni i lepiej się traktują – mówi Magdalena Adamiec z Radomia, ubiegłoroczna wicemiss w konkursie Miss Polonia Ziemi Radomskiej.
- Lubię się uśmiechać. Jeśli ludzie się do siebie uśmiechają, są bardziej przyjaźni i lepiej się traktują – mówi Magdalena Adamiec z Radomia, ubiegłoroczna wicemiss w konkursie Miss Polonia Ziemi Radomskiej. archiwum
To święto, o którym pamięta chyba niewielu, a szkoda, bo warto!

Dzień Uśmiechu w Kozienicach

Światowy Dzień Uśmiechu jest jeszcze mało znanym świętem w Polsce i w niewielu miastach organizowane są jego obchody. W naszym regionie święto śmiechu będą celebrować tylko w Kozienicach w najbliższą sobotę. O godzinie 17 w Kozienickim Domu Kultury przy alei 1 Maja 8 wystąpią kabaretowi slamerzy i grupa improwizacji Afront, czyli zespół, któremu scenariusz skeczy na żywo wymyśla publiczność. Bilety w cenie 10 złotych można kupować przed imprezą.

Śmiech to zdrowie. Naprawdę!

Śmiech to zdrowie. Naprawdę!

Kiedy się śmiejemy, nasz mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne. Zwiększa też poczucie zadowolenia, Dlatego czasem mimowolnie śmiejemy się, kiedy jesteśmy przestraszeni. To reakcja obronną organizmu w sytuacji, gdy odbierze on bodziec, który zinterpretuje jako zagrożenie i się go zlęknie. Istnieje nawet nauka o śmiechu - gelotologia, są też naukowe terapie śmiechem, które uczą rozładowania napięć emocjonalnych i stresu, a także profilaktyce zdrowia.

Satyrycy i psychologowie przekonują, że życie z uśmiechem na ustach jest nie tylko przyjemniejsze, ale i zdrowsze. Tymczasem śmiejemy się rzadko.

1 października to Światowy Dzień Uśmiechu. To całkiem nowe święto, obchodzone jest dopiero po raz 13., a w Polsce jeszcze nie wszyscy o nim wiedzą. Na pomysł zorganizowania Światowego Dnia Uśmiechu, wpadł w 1999 roku Harvey Ball, artysta, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle.

UŚMIECH TO ENERGIA

Pierwsza edycja odbyła się 1 października 1999 roku w mieście Worcester w Stanach Zjednoczonych i od razu przyciągnęła uwagę światowych mediów. Poprzez tę akcję Ball starał się pokazać, że pomimo problemów, które utrudniają nam życie, potrafimy wykrzesać z siebie odrobinę energii, aby uśmiechnąć się na widok choćby małego promyka słońca, dającego nam nadzieję, że kiedyś może być lepiej.

JESTEŚMY ZIMNI

Polacy jednak uśmiechają się rzadko. - To wynika z naszego temperamentu - mówi Agata Soczyńska, psycholog stosunków międzykulturowych. - Są dwa rodzaje społeczeństw: zimne i gorące. Gorące to między innymi kraje południowoeuropejskie czy latynoamerykańskie. Ci ludzie chętnie pokazują swoje emocje i często się śmieją. Polacy są zimni i robią to niechętnie - tłumaczy. Soczyńska opowiada o swojej ostatniej rozmowie z Kubańczykiem, który przyjechał do naszego kraju. - Pierwsza rzecz, na którą zwrócił uwagę było to, że w ogóle się nie uśmiechamy na ulicy.

NA DOBRY HUMOR

A uśmiechać się warto. - Jeśli podchodzimy do życia z uśmiechem i dystansem, to staje się ono duże przyjemniejsze - uważa Michał Popiel, członek radomskiego PoProstu Kabaretu. - Poza tym śmiech jest zdrowy. Jeśli cieszymy się z małych rzeczy i chętnie się uśmiechamy, oszczędzamy sobie dużo stresu - przekonuje.

Michał Popiel mówi, że warto uśmiechać się codziennie, nie tylko do siebie, znajomych, ale nawet do obcych ludzi na ulicy. - Kiedy na ulicy uśmiechnie się do mnie jakaś dziewczyna, to przez cały dzień mam dobry humor - śmieje się kabareciarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie