Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele, dziękujemy!

Antoni SOKOŁOWSKI
- Do każdej lekcji trzeba porządnie się przygotować, tak jak do tej lekcji hiszpańskiego – mówi Olga Pytlińska - Markowska, nauczycielka języka hiszpańskiego w Publicznym Gimnazjum numer 13 w Radomiu, która prowadziła zajęcia w stroju hiszpańskim.
- Do każdej lekcji trzeba porządnie się przygotować, tak jak do tej lekcji hiszpańskiego – mówi Olga Pytlińska - Markowska, nauczycielka języka hiszpańskiego w Publicznym Gimnazjum numer 13 w Radomiu, która prowadziła zajęcia w stroju hiszpańskim.
Wszystkie szkoły i placówki oświatowe dziś obchodzą swoje święto. Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela to okazja, by podziękować wszystkim belfrom za nauczanie i wychowanie. Jak wspominamy nauczycieli?

Dobry nauczyciel nawet po latach pozostaje w pamięci uczniów. Pamiętane są anegdoty, wspomina się je na szkolnych zjazdach.

- Jeden z najbardziej surowych nauczycieli uczył nas elektrotechniki. Więcej wymagał, niż matematyk, czy polonista. Baliśmy się go wszyscy w szkole, ale dziś - dzięki niemu - potrafię naprawić pralkę, czy kosiarkę. Jestem mu wdzięczny - mówi Krzysztof Cieśluk, absolwent technikum mechanicznego.

HONORY I PREMIE

Od kilku lat nauczyciele obchodzą swoje święto w lepszych humorach. Dziś postrzega się nauczyciela poprzez jego status materialny, a nauczyciele - przy tej skali bezrobocia i marnych zarobkach - sytuują się jako grupa o stabilnych dochodach. Na korzyść nauczycieli działa także i to, że rodzice uczniów coraz częściej zauważają, jak przydatne jest solidne wykształcenie i wiedzą, że nauka musi kosztować.

- Dzisiaj nauczyciel ma chyba większe wyzwania, niż kiedyś. Musi sprostać oczekiwaniom nie tylko uczniów, ale i ich rodziców. Rosną wymagania, jest więcej pracy - mówi Tomasz Gogacz.

Jego zdaniem, ważne jest też zdobywanie autorytetu wśród uczniów, a to bodaj największe wyzwanie. Nauczyciel z autorytetem jest wzorem dla ucznia, a autorytetu nie da się zadekretować.

Władze Radomia już dziś uhonorują nauczycieli na uroczystej akademii w Zespole Szkół Muzycznych. Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej będzie miała w Radomiu szczególny charakter. Podziękowania dla nauczycieli za ich codzienny trud połączone będą z wręczeniem tytułu honorowego obywatelstwa miasta Radomia jednemu z najbardziej znanych radomskich nauczycieli - Stanisławowi Banaszkiewiczowi. To wieloletni opiekun koła chemicznego w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego, wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków oraz naukowców i praktyków z dziedziny chemii i nauk pokrewnych.
SPOTKANIA W SZKOŁACH

Nauczycielskie święto będzie okazją do złożenia wyrazów uznania i szacunku dla wszystkich nauczycieli szkół radomskich. Przypomnijmy, że aktualnie w samorządowych placówkach oświatowych zatrudnionych jest 4339 nauczycieli, którzy na co dzień pracują z 31 852 uczniami.

Jak co roku, dla wyróżniającym się pedagogów przewidziane są nagrody Prezydenta Miasta. W tym roku otrzymuje je 140 nauczycieli.

- Każdy nauczyciel naprawdę ciężko pracuje, wiem to, bo sam przez lata tak pracowałem. Nauczyciel musi się przygotować do lekcji. Dochodzi do tego prowadzenie dokumentacji, sprawdzianów, konkursów, laboratoriów. Z pewnością nauczyciel pracuje dłużej, niż 40 godzin w tygodniu. Nie wyobrażam sobie, jak przy tak wielkich obowiązkach nauczyciel ma pracować do 67 roku życia. Wszystkim nauczycielom chciałem dziś podziękować za ich trud - mówi Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia, odpowiedzialny także za sprawy oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie