Echo Gminy Skaryszew

Materiał informacyjny Gminy Skaryszew

TEGOROCZNE WSTĘPY Z BOGATĄ PREZENTACJĄ W INTERNECIE

Jarmark Koński w Skaryszewie przeniósł się do sieci

Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy, jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, odbywające się nieprzerwanie od niemalże 400 lat, po raz pierwszy z powodu pandemii COVID-19 nie odbył się w tradycyjnej formie. Wstępy zaplanowane na 22 i 23 lutego można było zobaczyć w Internecie.

- Niestety, sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawiła, że organizacja tegorocznego Jarmarku stała pod znakiem zapytania. Bazując na decyzjach dotyczących organizacji imprez masowych oraz zgromadzeń w czasie epidemii postanowiliśmy odwołać 388. edycję Jarmarku Końskiego Wstępy. Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców gminy i osób odwiedzających w tych dniach nasze miasteczko. W dzisiejszych warunkach organizacja jarmarku w jego normalnym kształcie i przy specyfice wydarzenia jest niemożliwa, dlatego postanowiliśmy to historyczne wydarzenie przenieść do Internetu - mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Filmy w sieci

To jednak nie znaczy, że tradycja tego wielowiekowego wydarzenia została przerwana. W tym roku, Miasto i Gmina Skaryszew zaprosiło na koncerty kapel folklorystycznych, gawędziarzy i artystów ludowych. Zaprezentowano także cykl etiud dokumentalnych obrazujących rękodzielników, rzemieślników, artystów ludowych do Internetu.

W poniedziałek o godzinie 10.00 na skaryszewskim Rynku nastąpiło uroczyste otwarcie Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego Wstępy 2021 przez gospodarza gminy, burmistrza Skaryszewa, Dariusza Piątka. Następnie odbył się koncert Estrada Folkloru. Na scenie wystąpili: Zespół Ludowy Skaryszewiacy, Zespół Ludowy Chomentowianki, obchodzący w tym roku 35-lecie istnienia, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Kapela Bursów, Orkiestra Dęta OSP Skaryszew, Zygmunt Żak.

Rękodzielnicy, artyści, rzemieślnicy

Na tegoroczną edycję Wstępów przygotowany został także specjalny materiał filmowy prezentujący twórczość artystów ludowych, rękodzielników, rzemieślników, wszystko to co do tej pory można było spotkać na uliczkach Skaryszewa. Były wśród nich pokazy rzeźbiarstwa, szydełkowania, rymarstwa, bibułkarstwa, pisania jaj wielkanocnych, garncarstwa, wikliniarstwa, producentów zabawek ludowych, wyrobów z drewna, sprzętów codziennego użytku.

- Jesteśmy przekonani, że była to doskonała okazja, by pokazać bogactwo kulturowe zarówno Miasta i Gminy Skaryszew, regionu radomskiego, jak i całego kraju za pośrednictwem portali społecznościowych, serwisów internetowych oraz mediów – mówił o wydarzeniu burmistrz Skaryszewa, Dariusz Piątek.

Skaryszewski Jarmark Koński to nie tylko impreza handlowa. To wydarzenie to od zawsze możliwość spotkań w duchu wielowiekowej tradycji. W tym przypadku to często spotkania z tradycją unikatową, która niestety powoli zaczyna zanikać.

- Mamy nadzieję, że właśnie ta edycja jarmarku zapoczątkuje również tworzenie swoistych pamiątek naszej historii, przedstawiając twórców ludowych różnych specjalności czy ginących zawodów - mówi Daniel Rogala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, pomysłodawca i realizator projektu „Wstępy w Interencie” .

Organizatorzy imprezy są przekonani, że pokazy w Internecie były doskonałą okazją by pokazać bogactwo kulturowe gminy, powiatu radomskiego i regionu.

Dodaj ogłoszenie