Echo Powiatu Radomskiego

Materiał informacyjny Powiatu Radomskiego
Udostępnij:

Nowoczesna droga powiatowa zamiast betonowych płyt w gminie Wolanów. Powstała 80 lat po wojnie

Powiat Radomski przebudował liczący ponad cztery kilometry odcinek dawnej „betonówki”, czyli drogi ze Sławna przez Wolę Wacławowską do Wacławowa. Inwestycję wsparła gmina Wolanów, która przekazała na ten cel blisko 680 tysięcy złotych. Całość kosztowała 4,5 miliona złotych, a wykonawcą prac była starachowicka firma Budromost.

Tu podaj tekst alternatywny

Przebudową został objęty odcinek o długości ponad 4,3 kilometra. Wykonano tam nową konstrukcję jezdni wraz z nawierzchnią o szerokości sześciu metrów, a w obrębie miejscowości powstały chodniki o długości prawie jednego kilometra. Zostały przebudowane wszystkie skrzyżowania z innymi drogami, zjazdy indywidualne oraz publiczne, wykonano również odwodnienie drogi oraz jej oznakowanie poziome i pionowe.

Oprócz kosztów samej budowy, które po przetargu wyniosły ponad 4,5 miliona złotych, trzeba było również wykupić grunty pod rozbudowę drogi, a także podzielić 85 działek i wypłacić odszkodowania ich właścicielom na kwotę 277 tysięcy złotych (w przypadku kolejnych 38 działek trwają postępowania odszkodowawcze).

Wspólny sukces

Starosta Waldemar Trelka przypomniał, że po ponad 80 latach od wojny, kiedy powstał ten odcinek, ułożony z betonowych płyt, nowym władzom powiatu udało się wreszcie doprowadzić do jego kompleksowej przebudowy.

Dziś możemy pogratulować sobie wspólnego sukcesu, ponieważ w finansowaniu inwestycji, oprócz środków z budżetu Powiatu Radomskiego, brały udział pozyskane przez nas fundusze rządowe oraz finansowanie ze strony gminy Wolanów. Jest to już kolejna nowoczesna droga, jaką zbudowaliśmy wraz ze wsparciem rządu polskiego i samorządów lokalnych – przypomniał starosta radomski.

Symboliczne betonowe płyty

Obecny podczas spotkania poseł Marek Suski pogratulował władzom powiatu inwestycji, a jednocześnie zauważył, że w tej okolicy w czasie II wojny światowej hitlerowcy mordowali Polaków.

Mam nadzieję, że jednak Niemcy przestaną nas atakować i w tej sytuacji fundusz odbudowy po covidzie będzie w końcu uruchomiony, bo to hańba, że Polska jest w ten sposób traktowana niby przez solidarną Unię. Nawet wojna na Ukrainie nie powstrzymuje niektórych przed pracą nad degradacją państw do podległych Unii regionów, a z nas uczynić obywateli drugiej kategorii, podludzi. Przypominają to te właśnie betonowe płyty w miejscu kaźni naszego narodu, który zgotowali mu Niemcy – mówił m.in. lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Rząd wspomógł powiat

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dofinansował inwestycję w kwocie ponad 2,2 miliona złotych. – To jest nie tylko po to, by kłaść nowy asfalt, ale przede wszystkim poprawiać bezpieczeństwo dróg lokalnych o nowoczesnych parametrach użytkowych. Mam nadzieję, że będzie ona dobrze służyła mieszkańcom – powiedział wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu i radny powiatowy z Wolanowa zauważył, że dzięki wsparciu rządowemu, samorządy mogą realizować coraz więcej inwestycji.

Jestem samorządowcem od 1994 roku, byłem też przewodniczącym rady i wójtem gminy Wolanów, ale w tamtym czasie mogliśmy jedynie pomarzyć o takich rządowych dofinansowaniach do inwestycji gminnych czy powiatowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że takie wsparcie jest możliwe, a dowodem na to są wielkie inwestycje na terenie gminy i powiatu – mówił m.in. Krzysztof Murawski.

Mieszkańcy: czekaliśmy latami

Głos zabrali również Jacek Murawski, przewodniczący Rady Gminy Wolanów, który podziękował wszystkim zaangażowanym w inwestycję i przypomniał, że gmina współfinansowała ją kwotą prawie 680 tysięcy złotych.

Ja to byłem w szoku, bo nie wierzyłem w tę inwestycję, że to powstanie. Tu były takie betony, rozlewiska, z pól ciągle spływała woda i ciężko było przejechać – mówił Marcin Chełmiński, sołtys Wacławowa.

Jesteśmy bardzo zadowoleni i dziękujemy wszystkim, co nam pomogli – dodał Andrzej Odzimek, sołtys Woli Wacławowskiej i Kasprowic.

To, co było niemożliwe, stało się możliwe. To nie fatamorgana, tylko rzeczywistość. To nie wzięło się znikąd, to jest nasza dobra zmiana, bo poprzednicy mówili tylko „piniędzy nima i ni będzie”, a my czekaliśmy latami – podsumował jeden z mieszkańców Józef Szyderski.

Blisko 130 tysięcy złotych organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych

Blisko 130 tysięcy złotych z budżetu Powiatu Radomskiego trafi do klubów i organizacji sportowych oraz stowarzyszeń kulturalnych na rozmaite działania, aktywizujące mieszkańców w każdym wieku. Umowy z przedstawicielami trzeciego sektora podpisał starosta radomski Waldemar Trelka. W ostatnich latach kwoty dofinansowań dla NGO znacząco wzrosły.

Tu podaj tekst alternatywny

Ponad 97,3 tysiąca złotych dla klubów i stowarzyszeń sportowych na działania aktywizujące dzieci, młodzież i dorosłych oraz ponad 30 tysięcy złotych dla podmiotów, zajmujących się działalnością kulturalną – takie kwoty rozdysponowano w tym roku w ramach otwartych konkursów dla organizacji pozarządowych. Łącznie w dwóch konkursach dla NGO przeznaczono ponad 127,8 tysiąca złotych.

W tym roku rozstrzygnięcie konkursów dla NGO miało miejsce w drugiej połowie lutego. Dwie komisje, złożone z radnych powiatu, przedstawicieli Wydziału Promocji i Rozwoju oraz reprezentantów NGO, dofinansowały wszystkie zgłoszone projekty, choć kwoty wsparcia były różne w zależności od rangi, zasięgu czy rodzaju planowanego wydarzenia.

Gratulacje od starostów

W ostatnich dniach w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano umowy z przedstawicielami klubów i stowarzyszeń sportowych oraz kulturalnych. Powiat reprezentowali starosta Waldemar Trelka oraz wicestarosta Krzysztof Kozera.

Przede wszystkim bardzo dziękuję państwu za dotychczasową działalność, za to, że macie jeszcze chęci, aby prowadzić kluby sportowe czy przygotowywać wydarzenia kulturalne – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.Jako samorząd powiatowy wspieramy organizacje pozarządowe, przekazując w ramach konkursów środki, które pomagają państwu działać na rzecz lokalnej społeczności. Wraz z Zarządem Powiatu będziemy starać się o to, aby z roku na rok te kwoty były coraz większe.

Wartość pomocy ze strony powiatu dla organizacji pozarządowych znacząco wzrosła, ponieważ jeszcze dwatrzy lata temu w konkursie sportowym było do rozdysponowania 47 tysięcy, a dziś jest już 97 tysięcy złotychpodkreślił wicestarosta Krzysztof Kozera.

Konkurs dla organizacji sportowych

UKS „BETA” Pionki na przeprowadzenie Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt im. T. Machnio,

KS „PROCH” Pionki na organizację zawodów: XXVI Memoriału Henryka Zatorskiego w piłce nożnej dla dzieci, XVII Memoriału Andrzeja „Dzidka” Grosiaka w piłce nożnej dla dzieci oraz X Memoriału Sławomira Rutki w piłce nożnej oldboyów

ULKS „Judo Kowala” naudział reprezentacji Powiatu Radomskiego w judo w zawodach centralnych i wojewódzkich oraz organizację Ogólnopolskiego Turnieju Judo dla dzieci i młodzików.

GKS JAGUAR Wolanów na cykl turniejów o puchar Starosty Radomskiego: Piłki Plażowej Mężczyzn, Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców, Piłki Nożnej Chłopców oraz Piłki Siatkowej Mężczyzn

Centrum Tang Soo Do Pionki na udział reprezentacji Powiatu Radomskiego w kickboxingu i taekwondo w zawodach wojewódzkich i centralnych

LKS CHOMENTÓW Skaryszew na organizację cyklu Powiatowych Turniejów Piłki Nożnej CHOMENTÓW CUP o Puchar Starosty Radomskiego

MLUKS „Orlik” Wierzbica na organizację udziału reprezentacji Powiatu Radomskiego w zapasach w zawodach wojewódzkich i centralnych

GKS „Królewscy” Jedlnia na organizację Międzypowiatowego Cyklu Turniejów Piłki Nożnej dla Dzieci ALGIDA-CUP

Stowarzyszenie „Zabiegany Skaryszew” na organizację lokalnej edycji Ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym oraz III Skaryszewski Bieg Konika

Stowarzyszenie Podróżników „GÓROŁAZ” na organizację i przeprowadzenie warsztatów wspinaczkowych dla młodzieży

Stowarzyszenie Klub Żeglarski „IKAR” Jedlnia – Letnisko na organizację Młodzieżowych Regat Żeglarskich oraz Integracyjnych Długodystansowych Regat Żeglarskich

Stowarzyszenie Klub Żeglarski Pionki na organizację Integracyjnych Regat Żeglarskich Jachtów Kabinowych

KS Akcja Jastrzębia na organizację I Memoriału Krzysztofa Hernika w piłce nożnej

Konkurs dla organizacji kulturalnych i turystycznych

Zgłoszono w nim sześć projektów, wszystkie uzyskały dofinansowanie. Otrzymały je następujące podmioty:

Zespół „Królewskie Źródła” na organizację Festynu z okazji 15-lecia Zespołu Królewskie Źródła pod hasłem „Ludowe Granie”

Koło Gospodyń Wiejskich w Augustowie na organizację Festynu z okazji 250 -lecie powstania wsi Augustów połączonego z VII Przeglądem Piosenki Biesiadnej

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Oddział Mazowiecki „Ziemia Radomska” na organizację XIX Powiatowego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej im. Justyny Wulkiewicz

Stowarzyszenie Orkiestry Dętej „Boni Angeli” na organizację V Przeglądu Twórczości Zespołów Wokalno-Muzycznych w Jedlni

Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie na organizację zajęć pod hasłem Kreatywna Remiza

Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży na organizację XXVII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej

Warto dodać, że każdy samorząd co roku przeznacza pewną kwotę ze swojego budżetu na konkursy dla organizacji pozarządowych (NGO), które proponują organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, rozgrywek sportowych czy innych form aktywizacji mieszkańców. Samorząd Powiatu Radomskiego przeprowadza takie konkursy w pierwszych miesiącach nowego roku budżetowego.

Starosta podziękował przedsiębiorcom za pomoc dla uchodźców

Spotkanie podsumowujące działania samorządu powiatowego oraz służb mundurowych miało miejsce w Hotelu i Restauracji Dworek Anna w Podgórze koło Gozdu. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy, służby mundurowe i samorządowcy.

Tu podaj tekst alternatywny

Refundacja kosztów dla hoteli

Starostwo otrzymało już od wojewody mazowieckiego projekt porozumienia w sprawie refundacji dotychczasowych kosztów zakwaterowania uchodźców przez przedsiębiorców z terenu Radomia i powiatu. Łączna kwota tej rządowej pomocy to ponad 909 tysięcy złotych, czyli blisko 1 milion złotych.

Jeśli porozumienie zostanie podpisane elektronicznie, co mam nadzieję nastąpi niebawem, będziemy mogli przyjąć te środki na specjalnie utworzony rachunek powiatu, a następnie przekazać je hotelom i ośrodkom. Dwa z nich mają już podpisane z nami umowy, trzy kolejne, wyłonione w negocjacjach, mogą podpisać je w każdej chwili. Nie chcę teraz mówić o konkretnych stawkach, ale myślę, że będą one takie, jak pan wojewoda deklarował na początku – dodał starosta radomski.

Umowy na refundację kosztów zakwaterowania i opieki będą mogli niebawem podpisać przedsiębiorcy, którzy jako pierwsi zareagowali na trudną sytuację uchodźców z Ukrainy, jak Dworek Anna, czy firma KPS Food z Radomia. Nowe podmioty, które zostały zgłoszone to między innymi Fundacja Dom Marzeń ze Wsoli czy Restauracja Rycerska w Iłży.

Jak poinformował włodarz powiatu, na terenie 13 miast i gmin przebywa obecnie 1953 uchodźców z Ukrainy, wydano też ponad 2,5 tysiąca numerów PESEL. Ich liczba jest wyższa, ponieważ część obywateli Ukrainy, z powodu kolejek w większych miastach, przyjeżdżają składać wnioski na terenie powiatu.

Starosta przypomniał, że udało się również pozyskać dodatkowe wsparcie w postaci 700 łóżek wraz z materacami, kompletami pościeli i ręcznikami. Trafiły one już do miasta Radomia oraz poszczególnych gmin powiatu.

Zyskali nowy polski dom

Przez mój obiekt przewinęło się około 130 osób, z tego ponad 60 u nas nadal mieszka. Chcę podziękować tym wszystkim, którzy włączyli się bezinteresownie w pomoc dla nich, czyli Sławkowi, Grażynie, Kazimierzowi, Grześkowi, radomskim taksówkarzom, którzy przywieźli mamy z dziećmi z granicy i tym, którzy wciąż mnie wspierają, a nawet się nie przedstawili – powiedział Adam Niwiński, właściciel Dworku Anna.Dziękuję polskiemu rządowi, że nie przychylił się do słów niektórych „podpowiadaczy”, którzy namawiali do stworzenia na granicy wielkich obozów z namiotami. Niektórzy mówili, że społeczeństwo się sprawdziło, tylko rząd się nie sprawdził, ale ja uważam, że sprawdził się również rząd, właśnie dlatego, że nie stworzył takich obozów, tylko wszyscy uchodźcy znaleźli miejsce w naszych domach – dodał.

Pan Adam już pierwszego dnia odezwał się do mnie, że ma rodziny, które przyjmuje, ja zadzwoniłem do pana starosty i od razu zaczęliśmy działać, aby te osoby miały jak najlepsze warunki, zapewniliśmy im wsparcie i transport – przypomniał Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.W naszej gminie wydaliśmy już ponad 200 numerów PESEL. Dziękuję strażakom ochotnikom, przedsiębiorcom, naszym urzędnikom, którzy pracowali również w weekendy, aby pomagać innym.

Katarzyna Mazur, reprezentująca Jarosława Krzyżanowskiego, prezesa firmy KPS Food, podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy, będących pracownikami tej firmy.

Zatrudniamy od 10 lat pracowników z Ukrainy, średnio licząc około 400 osób, a kiedy wybuchła wojna, od razu rozpoczęliśmy akcję łączenia rodzin i sprowadzania ich z Ukrainy w bezpieczne miejsce na teren Polski. Na terenie powiatu radomskiego zabezpieczyliśmy 110 miejsc zakwaterowania, a wraz z Radomiem jest to ponad 200 miejsc – mówiła Katarzyna Mazur.Obecnie dzieci chodzą już do szkół i przedszkoli, zapewniamy im dojazd oraz integrację, zajęcia pozalekcyjne i naukę języka polskiego, zorganizowaliśmy dla nich świetlice i wycieczki. Otrzymaliśmy wielką pomoc od wielu ludzi dobrej woli oraz lekarzy, którzy przyjmowali uchodźców, a nasz dział prawny pomógł w ustanowieniu opieki prawnej przed polskimi sądami, czy w legalizacji pobytu i uruchomieniu rachunków bankowych.

Nasz ośrodek powstał dzięki staraniom pana starosty już od pierwszych dni konfliktu. Obecnie zamieszkują u nas 43 mamy z dziećmi, ale w sumie przewinęło się już ponad 50 osób. Zapewniamy im całodobową opiekę oraz wyżywienie i staramy się, aby ten pobyt w naszym internacie był dla nich jak pobyt w domu. Mamy dzieci od 2 miesiąca do 17 roku życia, część z nich podjęła już naukę w szkole podstawowej, a dwie uczennice w naszej szkole średniej. Prowadzimy też integrację i aktywizację zawodową pań – mówiła Magdalena Wiśniewska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.Dziękuję panu staroście i pracownikom Starostwa Powiatowego, naszym uczniom i ich rodzicom, moim współpracownikom oraz mieszkańcom Pionek, dzięki którym mamy wszystko, co jest potrzebne do normalnego funkcjonowania naszych gości.

Służby w stałej gotowości

O codziennej pracy oraz współpracy z samorządami i innymi podmiotami mówili z kolei przedstawiciele służb mundurowych.

Radomscy policjanci pomagają uchodźcom na wiele sposobów, przede wszystkim zapewniając bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie miasta i powiatu. W okolicach dworców kolejowego i autobusowego jest zwiększona liczba patroli, nasi funkcjonariusze pracują również bezpośrednio na granicy, zabezpieczają też transporty uchodźców i inne – mówił m.in. młodszy inspektor Grzegorz Michorek, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, któremu towarzyszyli komisarz Mariusz Sztaszowski, naczelnik Sztabu oraz komisarz Radosław Kapusta, specjalista Sztabu KMP w Radomiu.

Brygadier Paweł Fliszkiewicz, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu podkreślił, że głównym koordynatorem działań na rzecz uchodźców na terenie powiatu jest Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, prowadzone przez kierownik Bernadettę Nędzi wraz z dwoma pracownikami.

Dotychczasową współpracę z oceniam bardzo wysoko, na co najmniej szóstkę z plusem. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie większych transportów uchodźców. Wspólnie z panem starostą, we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych, przygotowaliśmy miejsca tymczasowego zakwaterowania większej liczby uchodźców. W ciągu trzech dni w 9 strażnicach, również na terenie gminy Gózd, przygotowaliśmy ponad 400 miejsc – mówił komendant radomskich strażaków, dodając, że uczestniczą oni również w transporcie uchodźców z granicy, a także w ciągłej zbiórce sprzętu ratowniczo – gaśniczego dla strażaków z Ukrainy.

Specjalistyczna poradnia dla dzieci otwarta w szkole Chwałowicach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chwałowicach, placówka kształcenia specjalnego, której organem prowadzącym jest Powiat Radomski, rozszerzył swoją ofertę o nowoczesną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.

Tu podaj tekst alternatywny

Uzupełnia ona bogatą ofertę tamtejszego Zespołu Szkół, który specjalizuje się w diagnozie, edukacji i terapii osób ze złożonymi zaburzeniami rozwoju, w tym autyzmem i Zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnością. Obecnie uczęszcza tam ponad 80 dzieci.

Poradnia to miejsce, do którego trafiają rodzice z dziećmi na początku swej drogi, zaraz po tym, gdy usłyszą lub zauważą, że ich syn czy córka prezentują zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu – mówiła podczas otwarcia Ewa Mąkosa, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach.Dziś zostawiamy za progiem wszystkie uczucia, które po takiej diagnozie mogą towarzyszyć dzieciom i rodzicom, a zatem lęk, niepewność, uprzedzenia, stereotypy, brak efektów i wsparcia czy nieświadomość. Otwieramy drzwi do miejsca, w którym rodzice i dzieci otrzymają: akceptację, odpowiedzi na pytania, wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, rzetelną i wiarygodną diagnozę oraz efektywną terapię.

W otwarciu specjalistycznej poradni wziął udział: wicestarosta radomski Krzysztof Kozera, przewodnicząca Rady Miasta w Iłży Agnieszka Okruta oraz wicedyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Czesław Ziemniak. Byli również dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i szkół z terenu powiatu.

Dzięki decyzjom Zarządu i Radnym Powiatu Radomskiego, szkoła specjalna w Chwałowicach znalazła się w ciągu zaledwie 1 roku wśród najlepszych ośrodków tego rodzaju na edukacyjnej mapie województwa mazowieckiego. Bardzo dziękuję pani dyrektor i całej kadrze tej placówki za wspaniałą pracę i osiągnięcia, a przede wszystkim profesjonalną opiekę nad podopiecznymi i okazywane im serce – mówił m.in. wicestarosta radomski Krzysztof Kozera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie