ECHO WARKI

Materiał informacyjny
ECHO WARKI

GMINA WARKA USATYSFAKCJONOWANA DECYZJAMI PKP PLK S.A.

ECHO WARKI
ECHO WARKI
ECHO WARKI
ECHO WARKI
ECHO WARKI

Z ogromną satysfakcją informujemy, że długotrwałe starania Burmistrza Warki dotyczące rozszerzenia projektu modernizacji linii kolejowej nr 8 Warszawa-Radom zakończyły się wielkim sukcesem.

W kwietniu 2020 r. na posiedzeniu Zarządu PKP PLK S.A zapadła decyzja o realizacji dodatkowych zadań w Warce. Poza ujętym w projekcie wiaduktem drogowym przy ul. Lotników, PLK zrealizuje budowę bardzo ważnego dla sprawnego funkcjonowania miasta, drugiego wiaduktu w ciągu ul. Grójeckiej. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo ruchu pociągów, ale bardzo usprawni komunikację drogową w mieście. Realizacja budowy drugiego wiaduktu umożliwi w przyszłości samorządowi Warki podjęcie działań związanych z wyprowadzeniem ciężkiego transportu z centrum miasta. Wartość tego dodatkowego zadania to ponad 24 mln. złotych.

Ponadto zarząd i kierownictwo PKP PLK S.A. pozytywnie zareagowały na wielokrotne pisma i prośby samorządu o powstaniu dodatkowej stacji kolejowej w Warce. W odpowiedzi na liczne monity samorządu związane z potrzebami mieszkańców, kolej wybuduje nowy przystanek Warka-Miasto. Usytuowany on będzie pomiędzy ulicami Lotników i Nowakowskiego. Poprawi to w znacznym stopniu dostęp do kolei i ułatwi codzienne podróże do szkoły i pracy. Na nowym przystanku będą dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Przewidziano ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz nowoczesne ledowe oświetlenie. Będą windy z peronów na nowy wiadukt, pochylnie oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. Dostęp do obiektu będzie zapewniony od ul. Lotników i ul. Nowakowskiego. Wartość tego zadania to ponad 13 mln. zł.

Szybka kolej i znacznie skrócony czas dojazdu do stolicy to ogromny impuls rozwojowy dla Warki. Wzrośnie zainteresowanie naszym miastem jako miejscem stałego zamieszkania, dlatego tak ważny jest łatwy dostęp do kolei i poprawa bezpieczeństwa w ruchu miejskim.

Wiadukt drogowy i przystanek Warka Miasto PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizują dzięki podpisanemu w kwietniu aneksowi do umowy „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom (LOT A, B, F). Wykonawca opracuje dokumentację projektową, uzyska wymagane pozwolenia. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Udostępnienie pasażerom nowego przystanku zaplanowano na 2021 rok. Drugi wiadukt będzie gotowy w drugiej połowie 2022 roku.

Budowa nowego wiaduktu oraz przystanku Warka Miasto nie wpłynie na termin zakończenia robót na linii z Warszawy do Radomia. Utrzymane jest dobre tempo prac. W Warce poza dodatkowymi obiektami zmodernizowane będą perony na istniejącej stacji oraz wybudowane zostanie przejście podziemne, które umożliwi bezpieczne dojście pasażerom do chodnika przy ul. Grójeckiej. W celu usprawnienia ruchu drogowego na skrzyżowaniach i bezpiecznego wjazdu na wiadukt przy ul. Bielańskiej zaprojektowano rozwiązania drogowe obejmujące budowę dwóch rond jedno na skrzyżowaniu ul. Bielańskiej z ul. Nowakowskiego, drugie u zbiegu ul. Wójtowskiej i ul. Nowy Zjazd. Zakończenie wszystkich prac pomiędzy Czachówkiem i Warką przewidywane jest w IV kwartale 2020 roku, a pomiędzy Warką i Radomiem w II połowie 2021 roku. Wówczas, skróci się czas podróży ze stolicy na południe Mazowsza, pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia pojadą z prędkością 160 km/h, a towarowe z prędkością 120 km/h. Wartość umów zawartych na przebudowę odcinków Czachówek – Warka oraz Warka – Radom to ponad 645 mln zł. Inwestycja w 85% jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi i dyrekcji PKP PLK za zrozumienie potrzeb naszych mieszkańców zgłaszanych przez samorząd. Wierzymy, że dobra współpraca Urzędu Gminy Warka i PKP PLK zaowocuje sprawną terminową realizacją inwestycji.

Urząd Miejski w Warce

NOWE INWESTYCJE W GMINIE WARKA

1. Przebudowa ulicy Kazimierza Pułaskiego i ulicy Spacerowej w Warce

Ulica Kazimierza Pułaskiego w Warce
Ulica Kazimierza Pułaskiego w Warce

Wartość inwestycji – 1.010.116, 62 zł. Inwestycja dofinansowana w 70% z Funduszu Dróg Samorządowych.

2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Gośniewicach

W ramach projektu wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna grawitacyjna o łącznej długości ok. 4,5km, wybudowana kanalizacja sanitarna tłoczna o łącznej długości ok. 3,5km oraz wybudowane odcinki poprzecznych sieci do linii rozgraniczającej działki o łącznej długości ok. 400m. W zakres inwestycji wchodzi również budowa pompowni – 7 szt. wraz z zasilaniem i automatyką. Wybudowana kanalizacja włączona zostanie do istniejącego kanału sanitarnego zlokalizowanego przy ul. Gośniewskiej w Warce. Wykonawca zrealizował około 90 % przewidzianych do wykonania prac.

3. Budowa sieci wodociągowej we wsi Hornigi

Ku końcowi zbliżają się prace związane z budową sieci wodociągowej we wsi Hornigi, gdzie została wybudowana sieć wodociągowa o długości ok. 2,5 km.

Łączny koszt wykonania budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Gośniewicach oraz budowy sieci wodociągowej we wsi Hornigi to ok. 4 mln zł, z tego przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dofinansowanie wynosi 1.995.349 zł.

4. Budowa sali konferencyjnej przy PSP nr 2 w Warce

PSP2 nr 2 w Warce
PSP2 nr 2 w Warce

Na ukończeniu jest rozpoczęta jeszcze w poprzednim roku inwestycja „Zaprojektowanie i wybudowanie budynku sali konferencyjnej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Warce.” W ramach zadania powstaje nowoczesna sala konferencyjna o powierzchni około 100 m².

5. Modernizacja OSP Warka

OSP w Warce
OSP w Warce

Trwa modernizacja OSP Warka, w tym powiększenie drzwi garażowych. Jest to niezbędne do przyjęcia nowego samochodu bojowego, który już niebawem zostanie zakupiony dzięki zewnętrznym dotacjom.

6. Klub Senior+ w Piasecznie

W ramach realizowanej inwestycji wykonane zostaną następujące prace: budynek OSP Piaseczno zostanie docieplony, wykonana zostanie instalacja gazowa (instalacja wewnętrzna oraz zewnętrzna wraz ze zbiornikiem gazu), wykonana zostanie instalacja centralnego ogrzewania wraz z piecem, wyremontowane zostaną podłogi i sufit, całość zostanie pomalowana oraz zakupione zostanie dodatkowe wyposażenie kuchni tj. stoły, zlew kuchenny, okap, regał. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wykonanie wejścia i podjazdu dla osób na wózkach. Wartość inwestycji – 179.564,00zł. Gmina Warka na realizację zadania otrzymała dotację wysokości 143.651,20zł w ramach Rządowego Programu „Senior+” na lata 2015-2020. Realizacja zadania planowana jest do końca 2020 roku.

6. Zagospodarowanie brzegów rzeki Pilicy

Zagospodarowanie brzegów Pilicy
Zagospodarowanie brzegów Pilicy

Przygotowany i złożony do dofinansowania zewnętrznego został projekt realizacji inwestycji zagospodarowania brzegów rzeki Pilicy pomiędzy mostami – kolejowym i samochodowym. W ramach inwestycji zaplanowano budowę ciągu pieszo-rowerowego na koronie wału wraz z oświetleniem, placu zabaw z altaną i strefą wypoczynkową, siłowni plenerowej, plaży z elementami małej architektury, strefy tężni solankowej, dwóch pomostów pływających (na starorzeczu oraz przy miejscu slipowania łodzi i kajaków) oraz parkingu.

7. Przebudowa ulicy Pułaskiego na odcinku od ul. Ledóchowskiego od ul. Turystycznej w Warce

Przebudowa ul. Pułaskiego (od ul. Ledóchowskiego do ul. Turystycznej)
Przebudowa ul. Pułaskiego (od ul. Ledóchowskiego do ul. Turystycznej)
Skrzyżowanie ulicy K. Pułaskiego i ul. Turystycznej  w Warce
Skrzyżowanie ulicy K. Pułaskiego i ul. Turystycznej w Warce

Dzięki dobrej współpracy Burmistrza Warki ze Starostą i Zarządem Powiatu na końcowym etapie jest przygotowanie projektu budowy ostatniego – niezwykle ważnego, odcinka łączącego ciąg komunikacyjny z Rynku do Muzeum im. K. Pułaskiego. Tym bardziej, że niedawno zakończona została przebudowa ul. Pułaskiego od skrzyżowania z ulicą Turystyczną aż do Muzeum.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3