Edward Ciesielski pochodził spod Szydłowca. Uciekł z obozu w Oświęcimiu, potem walczył w Powstaniu Warszawskim

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
To zdjęcie Edwarda Ciesielskiego wykonało obozowe gestapo w Oświęcimiu. Jako więzień miał numer 12969.
To zdjęcie Edwarda Ciesielskiego wykonało obozowe gestapo w Oświęcimiu. Jako więzień miał numer 12969. Muzeum Auschwitz-Birkenau
Pochodzący spod Szydłowca Edward Ciesielski był w czasie II wojny światowej więźniem obozu w Oświęcimiu, walczył też w Powstaniu Warszawskim. Dostępna jest jego książka „Do widzenia Auchwitz”.

Edward Ciesielski urodził się 16 listopada 1922 roku w Woli Korzeniowej koło Szydłowca. Na początku okupacji niemieckiej, z inicjatywy Jana Sońty pseudonim „Ośka”, późniejszego dowódcy oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich, współorganizował punkty nasłuchu radiowego, na podstawie których redagowano gazetkę „Wiadomości Radia Zagranicznego”. Za konspiracyjną działalność został aresztowany w Szydłowcu i przewieziony do więzienia w Radomiu, gdzie przebywał do 4 kwietnia 1941 roku, kiedy to został wyznaczony do kolejnego transportu odchodzącego do KL Auschwitz.

Transport ten przybył do obozu 5 kwietnia 1941 roku. Edward Ciesielski otrzymał numer 12 969. Wkrótce poznał Witolda Pileckiego, który wciągnął go do obozowej konspiracji, pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku rotmistrz Witold Pilecki wraz z Edwardem Ciesielskim i innym więźniem, nauczycielem Janem Redzejem, uciekli z piekarni znajdującej się w Oświęcimiu poza obozem. Po kilku dniach dotarli do Bochni, gdzie Ciesielski ukrywał się przez kilka miesięcy. Dla Komendy Głównej Armii Krajowej sporządził wówczas raport o zbrodniach w KL Auschwitz. Dopiero w listopadzie 1943 roku przyjechał do Warszawy i tak jak jego dwaj towarzysze ucieczki uczestniczył później w Powstaniu Warszawskim. Posługiwał się pseudonim „Beton”. Walczył ramach IV Zgrupowania „Gurt” w Śródmieściu-Północ. Ciężko ranny trafił do szpitala powstańczego, gdzie cudem powrócił do zdrowia.

Po upadku powstania uciekł z niewoli niemieckiej i przedostał się na teren Kielecczyzny, odnawiając kontakty z Janem Sońtą pseudonim „Ośka” i innymi konspiratorami spod znaku Batalionów Chłopskich.

W związku ze swoją powojenną działalnością komunistyczną został aresztowany i przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazany w styczniu 1946 roku na karę śmierci, zamienioną następnie na długoletnie więzienie, przebywał we Wronkach, w Rawiczu i Sztumie. Zwolniony został w marcu 1954 roku.

Podjął pracę jako stenotypista w Sejmie, ale przeżycia wojenne i pobyt w więzieniach Polski Ludowej odbiły się na jego zdrowiu. Ostatni uczestnik słynnej ucieczki z Auschwitz w 1943 roku zmarł w wieku niespełna 40 lat w październiku 1962 roku (Witold Pilecki został rozstrzelany w więzieniu na Mokotowie w maju 1948 roku, Jan Redzej zginął w Powstaniu Warszawskim).

Sześć lat po śmierci Ciesielskiego ukazała się jego książka, zatytułowana „Wspomnienia oświęcimskie”, którą wznowiono pod zmienionym tytułem „Do widzenia Auschwitz”.

Artykuł powstał na podstawie materiałów, które nadesłał Adam Cyra, historyk oraz starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Pieczołowicie zbierane dane na temat powstańców warszawskich, gromadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie pozwalają przywołać pamięć o bohaterach tamtych dni. Wśród powstańców warszawskich było wielu radomian a jednym z najbardziej zasłużonych był Wacław Janaszek, przez pewien czas faktyczny dowódca zgrupowania „Radosław” - jednego z najważniejszych w Powstaniu Warszawskim. Zachowały się zdjęcia i dokumenty związane z życiem radomskiego bohatera Powstania Warszawskiego. Powyżej jedno z najbardziej znanych zdjęć z Powstania Warszawskiego.Wola. Inspekcja oddziałów "Radosława" w okolicach ulicy Mireckiego. Od lewej: major Wacław Janaszek "Bolek" (szef sztabu "Radosława"), generał Tadeusz Komorowski "Bór", pułkownik Jan Mazurkiewicz "Radosław" i kapitan Ryszard Krzywicki "Szymon" (adiutant "Bora").Na kolejnych slajdach zdjęcia i dokumenty związane z życiem Wacława Janaszka >>>

Wacław Janaszek z Radomia to zapomniany bohater Powstania Wa...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie