Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 w powiecie grójeckim. Uczniowie zmierzyli się z językiem polskim

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Gabriela Narutowicza w Grójcu w skupieniu oczekiwali na egzamin z języka polskiego.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Gabriela Narutowicza w Grójcu w skupieniu oczekiwali na egzamin z języka polskiego. Zdjęcia archiwum szkolne
Uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych w powiecie grójeckim przystąpili we wtorek 16 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy sprawdzian, w środę i czwartek odbędą się kolejne - z matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz drugi w historii, jednak tym razem - ze względu na pandemię koronawirusa - z obostrzeniami. Uczniowie musieli przyjść na egzamin w maseczkach. O godzinie 9 rozpoczęli egzamin z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2020 język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE z testu 8-klasisty z języka polskiego (16 czerwca)

Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną. Jest przeprowadzany z trzech przedmiotów. Są to język polski, matematyka (środa 17 czerwca) oraz język obcy nowożytny (czwartek 18 czerwca). Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie można go oblać, natomiast a od ich wyników zależy rekrutacja do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

Uczniom z powiatu grójeckiego od rana towarzyszyły skupienie i koncentracja. Na egzaminie z języka polskiego uczniowie dostali do wyboru dwa tematy (jak na maturze): jeden o charakterze retorycznym (np. rozprawka), a drugi – twórczym (np. opowiadanie). Bez względu na to, który wybrali, musieli się odwołać do lektur obowiązkowych. Egzamin trwał 120 minut. Młodzieży kibicował burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, który rano życzył im powodzenia na "ostatniej prostej". - Ten finał nauki jest dla was bardzo ważny, wierzę, że przygotowaliście się do niego najlepiej jak potrafiliście. Życzę wam tego, abyście dostali się do wymarzonych szkół - mówił włodarz.

Jedną z największych placówek w powiecie jest Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1 imienia Gabriela Narutowicza w Grójcu. Tu do egzaminu przystąpiło 128 uczniów, nad jego przebiegiem czuwało szesnastu nauczycieli. Jak mówi Barbara Kucharska, wicedyrektor "jedynki", młodzież wchodziła do budynku trzema różnymi wejściami, egzamin pisała w sumie w ośmiu salach, w osobnych pomieszczeniach egzamin zdawali obcokrajowcy (głównie uczniowie z Ukrainy). W trakcie egzaminu ósmoklasiści mogli zdjąć maseczki, musieli je natomiast założyć w trakcie wychodzenia z sali. - Wszystko przebiegało sprawnie, bez zakłóceń, zgodnie z procedurami sanitarnymi. Uczniowie opuszczali sale egzaminacyjne w dobrych nastrojach - wspominała wicedyrektor Kucharska.

W sumie na terenie samej gminy Grójec do egzaminu przystąpiło 250 uczniów z sześciu szkół. W Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Grójcu, na prośbę burmistrza, żołnierze Obrony Terytorialnej z 61. Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu badali temperaturę ciała uczniów przed egzaminem, używali do tego nowoczesnego urządzenia "Rubin". - Serdecznie dziękuję za obsługę żołnierzom oraz dowódcy batalionu, majorowi Grzegorzowi Wilczewskiemu - mówi burmistrz Gwiazda.

Środowy egzamin z matematyki potrwa 100 minut, natomiast czwartkowy z języka polskiego nowożytnego 90.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie