Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ekologiczny" protest przeciwko nowej elektrowni pod Kozienicami

Janusz PETZ [email protected]
Ekolodzy z Oświęcimia chcą zatrzymać budowę nowego bloku spółki Enea Wytwarzanie. Czy mają na to szanse?

Budowa już ruszyła

Budowa już ruszyła

Na placu budowy nowego bloku powstało już ogrodzenie, zniwelowano też teren. Zakończono również najważniejsze roboty rozbiórkowe. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa maszynowni, kotłowni oraz budynku urządzeń elektrycznych. Do końca roku wystartują pierwsze roboty ziemne oraz fundamentowe. Budowa nowego bloku to największa inwestycja w regionie od wielu lat. Jej koszt to 6,4 miliarda złotych.

Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia domaga się unieważnienia decyzji środowiskowej dla budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Kozienice. Uważa, że raport na temat ekologicznych skutków inwestycji ma wady prawne.

Dlaczego akurat członkom stowarzyszenia zarejestrowanego w Oświęcimiu przeszkadza budowa bloku energetycznego w Kozienicach? - Podejmujemy bardzo różne działania w całej Polsce. Zależy nam na tym, aby odpowiednie instytucje przestrzegały zasad i procedur prawnych - powiedział nam Robert Wawrety, członek stowarzyszenia.

CHCĄ UNIEWAŻNIENIA

We wniosku skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu stowarzyszenie domaga się unieważnienia decyzji władz Kozienic w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla budowy nowego bloku energetycznego. Wnioskodawcy zarzucają burmistrzowi Kozienic "rażące naruszenie prawa". Zdaniem skarżących wydano decyzję pomimo braku określenia, analizy i oceny wpływu przedsięwzięcia na klimat i glebę w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko.

SPÓŹNIENI EKOLODZY

- Decyzje wydawano przed dwoma laty, wszystkie są prawomocne, o czym świadczy chociażby to, że maszyny są już na placu budowy, a inwestycja została właśnie ubezpieczona. Dlaczego ekolodzy nie zgłaszali uwag, kiedy zapadały decyzje? - pyta Tomasz Śmietanka, burmistrz Kozienic. Jest tym bardziej zdziwiony wystąpieniem, że jego zdaniem inwestycja jest jedną najbardziej przyjaznych środowisku w całej Polsce. - Tam będzie nawet można magazynować dwutlenek węgla, co jest rzadkością w Europie - mówi burmistrz Kozienic.

- Enea Wytwarzanie nie otrzymała zawiadomienia o wpłynięciu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego żadnej skargi złożonej przez organizację ekologiczną. Nie otrzymała również informacji, aby SKO w ogóle wszczęło postępowanie w tej sprawie. Wskazujemy, że ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami - to z kolei Piotr Ludwiczak z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej spółki Enea.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie