Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekshumacja żołnierza w Skaryszewie

/Sok/
Z jednego z grobów w Skaryszewie wydobyto szczątki poległego żołnierza Września 1939 roku. Obok szczątków - Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.
Z jednego z grobów w Skaryszewie wydobyto szczątki poległego żołnierza Września 1939 roku. Obok szczątków - Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie. Fot. Antoni Sokołowski
Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Skaryszewie powstanie Grób Nieznanego Żołnierza. We wspólnego grobie na cmentarzu spoczną szczątki trzech żołnierzy.

Przez wiele lat na cmentarzu w Skaryszewie były trzy groby. Dwaj żołnierze leżeli w jednej mogile, a w osobnej kwaterze, nieco dalej, znajdowała się trumna jednego żołnierza. Teraz to się zmieni.

JEDEN GRÓB

- Mieszkańcom Skaryszewa nieznane są losy poległych żołnierzy. Nikt ich nie zna, choć były próby wyjaśnienia, kim byli, gdzie walczyli i jak zginęli - mówi Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

Przez całe lata grobami opiekowali się głównie uczniowie, harcerze. Żołnierze leżeli w ziemnych mogiłach.
- Postanowiliśmy to zmienić tak, by wreszcie w godny sposób umieścić szczątki w jednym grobie - dodaje dyrektor Sienkiewicz.

Po konsultacjach z Urzędem Wojewódzkim, proboszczem parafii oraz burmistrzem Skaryszewa, zapadła decyzja, że powstanie jeden, wspólny grobowiec-pomnik. W związku z tym konieczna była ekshumacja szczątków jednego żołnierza i złożenie ich we wspólnym grobie.

Już zostały wydobyte szczątki żołnierza z pojedynczej mogiły. Jednocześnie ruszyły prace z nowym grobowcem. Gdy tylko powstanie Grób Nieznanego Żołnierza, wszystkie szczątki zostaną umieszczone w jednym miejscu.

Pomnik żołnierzy września 1939 znajdować się będzie w miejscu, gdzie obecnie usytuowane były dwa groby, niedaleko tak zwanej drugiej bramy wejściowej.

DOTACJA NA NAGROBEK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie odpowiednio wcześniej złożył wniosek na dotację z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na remont grobu. Urząd przekazał 15 tysięcy złotych.

- Z tych pieniędzy powstanie kamienny pomnik, będzie tu stał długie lata - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Projekt i wykonanie pomnika został zlecony artyście-rzeźbiarzowi Mirosławowi Dziedzickiemu z Garbatki - Letnisko. Prace ziemne i przygotowawcze wykona ekipa administracji cmentarza. Zakończenie prac i oddanie pomnika nastąpi na początku grudnia.

Pomnik będzie wykonany z dużych płyt kamiennych. Powstanie krzyż, utrzymany w prostej konwencji. Rzeźbiarska dekoracja, to motyw gałązki dębowej. Bedzie też napis na pomniku: Grób Nieznanego Żołnierza 1939 wrzesień. Obrońcom ojczyzny społeczeństwo Skaryszewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie