Ekstraklasa: Brakowało goli

Sławomir STACHURA, /dor/
Fragment meczu na szczycie Wisły z Lechem. Od lewej: Marcelo z Wisły, Grzegorz Nowak z Lecha oraz bramkarz Wisły Mariusz Pawełek i Junior Diaz w akcji pod bramką krakowskiej drużyny.
W spotkaniu na szczycie piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Lechem Poznań padł remis 0:0. To przybliża do tytułu Wisłę, która wciąż ma cztery punkty przewagi nad Lechem. Pasjonująca walka trwa za to o utrzymanie. Na dnie jest teraz Arka Gdynia, a tuż nad nią Piast Gliwice.

Mecz na Suchych Stawach w Krakowie budził wielkie emocje, ale znów okazało się, że z dużej chmury spadł mały deszcz, bo w pojedynku dwóch najpoważniejszych kandydatów do tytułu zabrakło tego najważniejszego, czyli goli. Okazje jednak były, a najlepsze zmarnowali Robert Lewandowski i Wojciech Łobodziński. "Lewy" pod dograniu Sławomira Peszki w 20 minucie uderzał nad poprzeczką, a Łobodziński miał dobrą sytuację w 27. minucie, lecz świetną interwencją popisał się bramkarz Lecha Krzysztof Kotorowski.

W drugiej połowie zespoły nie stworzyły sobie tak dogodnych okazji i podzieliły się punktami. Bezbramkowych remisów było w tej kolejce więcej, gdyż takimi wynikami zakończyły się jeszcze pojedynki Śląska Wrocław z Bełchatowem i Jagiellonii Białystok z Zagłębiem Lubin.

ŁATWA WYGRANA LEGII

Dwa punkty do Wisły i Lecha nadrobiła w piątek warszawska Legia, która nie miała najmniejszych kłopotów z pokonaniem na własnym stadionie Piasta Gliwice 3:0. Prowadzenie stołeczny zespół zdobył już w trzeciej minucie, po uderzeniu Marcina Mięciela, który sprytnie przelobował Macieja Nalepę. Od 37. minuty drużyna Ryszarda Wieczorka musiała grać w osłabieniu, gdyż czerwoną kartkę za faul poza polem karnym otrzymał Nalepa. W bramce Piasta musiał zadebiutować 17-letni Tomasz Kasprzik i chwilę po wejściu na boisko wyjmował piłkę z siatki, gdyż z rzutu wolnego idealnie przymierzył Maciej Iwański. Potem Legia miała jeszcze wiele okazji, ale wykorzystała tylko jedną - po bardzo ładnej akcji, gdy po dograniu Iwańskiego Grzelak ograł Glika i strzelił tuż przy słupku.

W ostatnim meczu 25. kolejki Lechia zremisowała w Gdańsku z Ruchem Chorzów 1:0 i dzięki temu Legia utrzymała trzecie miejsce w tabeli.

ARKA NA DNIE

W górze tabeli właściwie już tylko cztery zespoły walczą o tytuł, pasjonująca wręcz rywalizacja toczy za na dole tabeli, gdzie drużyny walczą o utrzymanie. Degradacją jest właściwie zagrożonych aż osiem ostatnich drużyn, od Śląska Wrocław po Arkę Gdynia, która znalazła się na samym dnie. Arka przegrała ważny mecz z Koroną w Gdyni i znalazła się w trudnej sytuacji. Podobnie Piast, który przegrał w Warszawie i też jest w strefie spadkowej. Ale różnice są tak niewielkie, że każda następna kolejka może przynieść duże przetasowania i tak będzie pewnie do zakończenia sezonu.

PECH "CZARNYCH KOSZUL"

O prawdziwym pechu może mówić drużyna Polonii Warszawa, która przegrała w sobotę z Odrą w Wodzisławiu 1:2. Goście prowadzili po uderzeniu Daniela Gołębiewskiego w 25 minucie, ale najpierw stan meczu wyrównał Piotr Piechniak, a w samej końcówce stracili bramkę po golu samobójczym Tomasza Jodłowca. W poprzedniej kolejce "Czarne Koszule" na własnym stadionie przegrały 0:1 z Wisłą, a gola straciły w doliczonym czasie gry, również po golu samobójczym.

BRONI SIĘ CRACOVIA

Ważne punkty w tej kolejce zdobyła rzutem na taśmę Odra, w Gdyni Korona Kielce, a w Bytomiu Cracovia. Drużyna trenera Oresta Lenczyka wygrała w Bytomiu 2:1, ale trzy punkty też zapewniła sobie w końcówce spotkania, po golu Bartosza Ślusarskiego w 89 minucie.

Już od poniedziału do środy 26. kolejka. Zaczyna się poniedziałkowym pojedynkiem Korony z Legią o godzinie 20 na Arenie Kielc.
Śląsk Wrocław - GKS Bełchatów 0:0
Śląsk: Kelemen - Socha, Celeban, Pawelec, Wołczek - Madej, Sztylka (67. Łukasiewicz), Dudek (78. Sotirović), Mila, Ćwielong - Szewczuk.
Bełchatów: Sapela - Tosik, Drzymont, Pietrasiak, Popek - Wróbel (71. Nowak), Rachwał, Gol, Cetnarski (76. Janus), Małkowski - Kuświk (63. Korzym).
Kartki: czerwona: Jakub Tosik (67. minuta, Bełchatów, za drugą żółtą), żółte: Tosik, Drzymont (Bełchatów). Sędziował: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów: 4000.

Wisła Kraków - Lech Poznań 0:0
Wisła: Pawełek - Menendez, Jop, Marcelo, Piotr Brożek - Łobodziński (84. Kirm), Campbell, Sobolewski, Małecki, Boguski - Paweł Brożek (79. Jirsák).
Lech: Kotorowski - Wojtkowiak, Bosacki, Arboleda, Gancarczyk - Peszko (89. Chrapek), Injac, Bandrowski, Stilić (80. Mikołajczak), Kriwiec - Lewandowski.
Kartki: żółte: Gancarczyk, Lewandowski (Lech). Sędziował: Robert Małek (Zabrze). Widzów: 6000.

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 0:0
Jagiellonia: Sandomierski - Lewczuk, Skerla, Rangel, Sidqy - Jezierski (83. Norambuena Ruz), Hermes, Grzyb, Bruno, Grosicki (90. Fidziukiewicz) - Frankowski (64. Lato).
Zagłębie: Isailović - Bartczak, Stasiak, Piedrahíta, Nhamoinesu - Hanzel, Bartczak, Ekwueme - Kędziora, Micanski (90. Dinis), Traore (89. Plizga).
Kartka: żółta: Grzyb. Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 4 000

Polonia Bytom - Cracovia 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Matusiak z karnego, 1:1 Sawala 43, 1:2 Ślusarski 89.
Polonia: Skaba - Kulpaka, Klepczyński, Killar, Kotrys - 6. Trzeciak (46. Radzewicz), Kuranty (46. Bykowski), Sawala, Bazík, Barcík - Podstawek (83. Nowak).
Cracovia: Merda - Mierzejewski (77. Derbich), Polczak, Wasiluk, Sasin - Pawlusiński, Szeliga (73. Baran), Klich, Moskała (64. Suvorov) - Matusiak, Ślusarski.
Kartki: żółte: Klepczyński, Skaba (Polonia), Wasiluk, Szeliga, Merda (Polonia). Sędziował: Włodzimierz Bartos (Łódź). Widzów: 5000.

Arka Gdynia - Korona Kielce 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Kiełb 3 min. 1:1 Trytko 17, 1:2 Edi Andradina 59
Arka: Witkowski - Kowalski, Szmatiuk, Ulanowski, Bednarek - Labukas (70. Tshibamba), Mrowiec (81. Burkhardt), Ława (63. Budziński), Bozok - Trytko, Mawaye.
Korona: Małkowski - Jędrzejczyk, Stano, Hernani, Mijailović - Kiełb (78. Tataj), Vuković, Markiewicz, Sobolewski (90+2. Kaczmarek) - Edi Andradina (60. Maliszewski) - Gajtkowski.
Kartki: żółte: Kowalski, Tshibamba, Ulanowski (Arka) - Vuković, Małkowski, Maliszewski (Korona). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 3000.

Legia Warszawa - Piast Gliwice 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Mięciel 3 min., 2:0 Iwański 40, 3:0 Grzelak 61.
Legia: Mucha - Szala, Kumbev, Choto, Kiełbowicz - Szałachowski, Jarzębowski (46. Borysiuk), Iwański, Rybus (46. Smoliński) - Mięciel (72. Górski), Grzelak.
Piast: Nalepa - Michniewicz, Gamla, Glik, Sedlacek - Smektała (46. Pietroń), Muszalik, Zganiacz, Iwan (40. Kasprzik), Biskup - Wilczek (75. Olszar).
Kartki: czerwona: Maciej Nalepa (37. minuta, Piast, za faul), żółta: Choto. Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 2500.

Odra Wodzisław Śląski - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Gołębiewski 25 min., 1:1 Piechniak 57, 2:1 Jodłowiec 90 samob.
Odra: Onyszko - Kłos, Kowalczyk, Dymkowski (89. Pielorz), Luksík - Piechniak, Cantoro (38. Szalamberidze), Malinowski, Kwiek (76. Chmiest), Brasília - Bueno.
Polonia: Przyrowski - Mynar, Jodłowiec, Skrzyński, Brzyski - Mierzejewski (68. Mąka), Mayoral, Trałka, Piątek, Sarvas (60. Sokołowski) - Gołębiewski (82. Nikolić).
Kartki: żółte: Kowalczyk, Szalamberidze (Odra) - Trałka (Polonia). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 3 000

Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Janoszka 35, 1:1 Baran 36 samob.
Lechia: Kapsa - Bąk, Bajić, Wołąkiewicz, Mysona - Wiśniewski, Surma, Pietrowski, Nowak (83. Laizans), Lukjanovs (72. Rogalski) - Dawidowski (73. Buzała).
Ruch: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Jakubowski (85. Stawarczyk) - Grzyb, Baran, Straka, Pulkowski (46. Piech), Janoszka - Sobiech.
Kartki: czerwona: Marko Bajić (17. minuta, Lechia, za faul taktyczny), żółte: Dawidowski, Wiśniewski, Bąk (Lechia) - Grodzicki, Piech (Ruch). Sędziował: Artur Radziszewski (Warszawa). Widzów: 7000.

Materiał oryginalny: Ekstraklasa: Brakowało goli - Echo Dnia Świętokrzyskie