Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Kozienice zostaje w polskich rękach! Na długo?

Janusz PETZ [email protected]
Skarb Państwa odstąpił od sprzedaży koncernu ENEA.

Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o zamknięciu bez rozstrzygnięcia procesu sprzedaży 51 procent akcji Enei, w skład której wchodzi Elektrownia Kozienice. W komunikacie wydanym przez biuro prasowe resortu czytamy, że ministerstwo zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej kierowało się przy wyborze oferty maksymalizacją ceny.

Priorytetowo traktowane były też kwestie zachowania operacyjnej integralności Grupy Kapitałowej Enei, ale też rozwoju mocy wytwórczych w Elektrowni Kozienice.

W POLSKICH RĘKACH

Pomimo złożonych ofert minister nie zdecydował się na przyjęcie żadnej z nich, ponieważ nie spełniały one stawianych warunków.

Jak przyznaje ministerstwo, w ostatnim etapie negocjacji z jedynym już wówczas potencjalnym inwestorem - francuskim koncernem EDF - rozmowy nie zostały sfinalizowane ze względu na kwestie zobowiązań inwestycyjnych dotyczących Elektrowni Kozienice.

Potwierdziły się tym samym nasze nieoficjalne informacje, że Francuzi nie są chętni do wykładania pieniędzy na budowę nowych bloków energetycznych w Elektrowni Kozienice (przygotowania do tej inwestycji już trwają). Natomiast w sferze przypuszczeń był projekt budowy w Świerżach Górnych - zamiast energetycznych bloków węglowych - elektrowni jądrowej.

Dziś wiemy, że nic z tych planów nie wyszło. Przeciwko francuskim inwestorom energicznie protestowały wszystkie związki zawodowe działające w Enei i Elektrowni Kozienice, ale też samorząd Kozienic i niektórzy lokalni radomscy parlamentarzyści.

NAJPIERW "TYSIĄCZKI", POTEM PRYWATYZACJA

Przypomnijmy, w drugiej połowie października ministerstwo wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych w sprawie sprzedaży 51 procent akcji Enei. Prowadzono rozmowy z Kulczyk Holding i DGF Suez. Wcześniej oferty złożyły też francuski EDF oraz czeski EPH. W połowie grudnia poinformowano, że wyłączność negocjacyjną straciła firma Kulczyk Holding, a uzyskał ją francuski koncern EDF.

W skład Grupy Kapitałowej Enea wchodzą spółki: Enea, Enea Operator i Elektrownia Kozienice. Cała grupa sprzedaje 16 procent energii sprzedawanej w Polsce, a Elektrownia Kozienice jest największą w kraju elektrownią opalaną węglem kamiennym.

Ministerstwo planuje na nowo otwarcie procesu prywatyzacji spółki wtedy, gdy inwestycje w Elektrowni Kozienice staną się "integralną i niepodważalną częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa Enea".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie