Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea Kozienice. Rozpoczął się próbny rozruch największego bloku w Polsce

Janusz Petz
Nowy blok energetyczny w elektrowni Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych największą oraz  najsprawniejszą jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym w całej historii polskiej energetyki.
Nowy blok energetyczny w elektrowni Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych największą oraz najsprawniejszą jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym w całej historii polskiej energetyki. Enea Wytwarzanie
W lipcu rozpoczęły się próbne rozruchy kotła i turbiny parowej bloku energetycznego B11 w Enei Wytwarzanie w Kozienicach. Będzie on największą i najsprawniejszą jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym w historii polskiej energetyki. Będzie też w naszym kraju najbardziej ekologicznym blokiem energetycznym zasilanym tym paliwem.

Największy w kraju

Nowy blok numer 11 elektrowni w Kozienicach to kluczowa inwestycja dla Grupy Enea, jak również dla całej polskiej energetyki. Realizowany projekt charakteryzuje się zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w wielu elementach inwestycji - kotła, turbiny oraz układów zapewniających ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 45,6 procent oraz dużej dyspozycyjność na poziomie ponad 92 procent, będzie to największa i jednocześnie najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki. Blok numer 11 zwiększy moc wytwórczą elektrowni w Świerżach Górnych do poziomu czerech tysięcy megawatów, co pozwoli spółce Enea Wytwarzanie osiągnąć 13 procent udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

Efektywność i ekologia

Nowy blok energetyczny stanie się też najbardziej ekologicznym blokiem w Polsce - posiada wszystkie wymagane instalacje redukujące emisję zanieczyszczeń i będzie spełniał wszystkie wymagania Unii europejskiej. Zastosowane rozwiązania pozwalają na całkowite zagospodarowanie ubocznych produktów spalania (gips, popiół, żużel), zagospodarowanie ścieków w wewnętrznych układach technologicznych, istnieje też możliwość dobudowania w przyszłości instalacji CCS, a tym samym stosowania procesu polegającego na oddzieleniu i wychwyceniu dwutlenku węgla ze spalin w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery. Zaawansowanie całej inwestycji realizowanej przez konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal wynosi około 98 procent. Na niektórych etapach prac budowlanych na budowie pracowało nawet do 2000 pracowników różnych firm - wykonawców oraz podwykonawców prac. Po uruchomieniu bloku da on pracę około 200 ludziom. Zgodnie z zawartym aneksem do umowy całą inwestycja ma być ukończona do 19 grudnia 2017 roku.

Zobacz też: Ratusz w Radomiu (wnętrze-widok z wieży)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie