OPRAC.: Jakub Niechciał
Dokładnie cztery lata temu (12 czerwca) reprezentacja Polski odniosła historyczne - bo pierwsze - zwycięstwo w finałach mistrzostw Europy. Po bramce Arkadiusza Milika zespół Adama Nawałki pokonał 1:0 Irlandię Północną, w pierwszym meczu Euro 2016. Święto było nie tylko na boisku, bo polscy kibice również stanęli na wysokości zadania. [ZDJĘCIA] [WIDEO]

"Przebiliśmy irlandzki mur! Zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym meczu na Euro" - tak zaczynała się nasza relacja z tamtego meczu. Są takie mecze, które należy wygrać. Bez względu na wszystko. Bo ma się kolosalną przewagę, bo umiejętności są dużo większe, bo rywal zwyczajnie nie zasługuje na to, aby zdobyć choćby jeden punkt. I nieważne wtedy, że zwycięstwo jest okupione wielkimi męczarniami.

Długo przebijaliśmy w niedzielę w Nicei irlandzki mur, ale wreszcie się udało. Dlatego gol Arkadiusza Milika na początku drugiej połowy – plasowanym strzałem po ziemi, po bardzo dobrym zagraniu Kuby Błaszczykowskiego – zadziałał jak wybawienie. Coś, na co czekaliśmy tak naprawdę od ośmiu lat i czterech dni, gdy w Euro 2008 zaczynała się polska przygoda z tą imprezą.

A tak cieszyli się z bramki Milika polscy komentatorzy

Polacy od początku zamknęli rywali na ich połowie. Irlandczycy nie potrafili nawet przedostać się pod nasze pole karne, a jeśli im się to już udawało, szansa na oddanie celnego strzału była zerowa. Dosłownie. Zresztą najlepiej pokazały to statystyki po 45. minutach gry. Przeciwnicy uderzali zaledwie dwukrotnie, ale ani razu w światło bramki. To pierwszy taki przypadek od 2000 roku!

Zawodnicy Adama Nawałki opanowali całkowicie środek pola, ale przed długie minuty walili głową w mur. Dopiero po dwóch kwadransach stworzyliśmy sobie pierwszą bramkową sytuację. Ale za to idealną! Łukasz Piszczek przedarł się w starym dobrym stylu na pole karne, minął Shane’a Fergusona i znakomicie wycofał, gdzie nadbiegał Arkadiusz Milik. Napastnik Ajaksu zrobił wszystko poprawnie, wyczekał, ominął obrońcę, wystarczyło tylko precyzyjnie strzelić z siedmiu metrów pod poprzeczkę. Milik za bardzo się jednak odchylił i piłka poszybowała o wiele za wysoko.

W drugiej połowie okazało się jednak, że co się odwlecze…

Jest wreszcie zwycięstwo, a więc plan minimum został wykonany. Ale to dopiero początek drogi. Teraz czas na Niemców. Już bez takiej presji.

Na wysokości zadania stanęli również polscy kibice. Łatwo nie było, bo ich rywale z Irlandii Północnej poprzeczkę zawiesili im bardzo wysoko. Ale Polak potrafi...

Polska - Irlandia Północna 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 Milik 51; Sędziowali: Ovidiu Hategan oraz Octavian Sovre i Sebastian Gheorghe (wszyscy z Rumunii); Widzów: 35 000.

Polska: Szczęsny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski (79 Grosicki), Krychowiak, Mączyński (78 Jodłowiec), Kapustka (88 Peszko) – Milik, Lewandowski.

Irlandia Północna: McGovern – McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley – MacNair (46 Dallas), Norwood, Davis, Baird (76 Ward), Ferguson (67 Washington) – Lafferty.

Euro 2016. Polacy poobijani, ale szczęśliwi. "Dobrze, że Niemcy się nas boją"