Jakub Niechciał
Vedat Muriqi fetuje pierwszą bramkę dla Kosowa
Vedat Muriqi fetuje pierwszą bramkę dla Kosowa AP/Associated Press/East News
EL. EURO 2020. Jeśli ktoś myślał, że tylko polscy kibice będą mieć zepsuty weekend po porażce naszej reprezentacji ze Słowenią był w błędzie. Jeszcze większy zawód sprawiła swoim fanom reprezentacja Czech, która przegrała na wyjeździe 1:2 z Kosowem.

Sensacją nazwać tego nie można, ale niespodzianką na pewno. Kosowo to na futbolowej mapie Europy twór nowy, bo powstała piłkarska federacja tego kraju członkostwo w FIFA i UEFA uzyskała dopiero w 2016 roku, a tamtejsza reprezentacja do tej pory brała udział tylko w jednych eliminacjach - do ubiegłorocznego mundialu w Rosji. Przegrała je zresztą z kretesem, zajmując ostatnie miejsce zero zwycięstw, jeden remis i aż dziewięć porażek) w grupie, w której rywalizowała z Islandią, Chorwacją, Ukrainą, Turcją i Finlandią.

W eliminacjach Euro 2020 grupę Kosowo również ma ciekawą, z Anglią, Czechami, Bułgarią i Czarnogórą. Zaczęło je jednak znacznie lepiej, bo Po czterech meczach ekipa Bernarda Challandesa ma na koncie 8 punktów i nie przegrała jeszcze spotkania. Zaczęła od remisów z Bułgarią u siebie i Czarnogórą na wyjeździe (po 1:1), potem pokonała 3:2 Bułgarię na jej stadionie.

W sobotę ograła 2:1 Czechów, dla których te eliminacje to na razie droga przez mękę. Nasi południowi sąsiedzi zaczęli je od wyjazdowej klęski 0:5 z Anglią, później wymęczyli u siebie zwycięstwo nad Bułgarią (2:1). W kolejnym meczu pokonali 3:0 Czarnogórę i wydawało się, że wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku. Do soboty...

Zaczęło się co prawda zgodnie z planem bo w 16. minucie prowadzili po bramce Patrika Schicka, ale 4 minuty później wyrównał Vedat Muriqi. Bramka na wagę zwycięstwa padła w nieco kuriozalnych okolicznościach - w 67. minucie rzutu rożnego dośrodkował Valon Berisha, a czescy obrońcy nie zauważyli najwyraźniej w swoim polu karnym Mergima Vojvody, który nie omieszkał skorzystać z prezentu.

Dzięki temu zwycięstwu Kosowo zostało wiceliderem grupy A. Prowadzi Anglia, która nie miała większych problemów (wygrała 4:0) z pokonaniem u siebie Bułgarii.

Kanonadę na Wembley rozpoczął Harry Kane, któremu asystował Raheem Sterling. Po przerwie snajper Tottenhamu skompletował hat-tricka, dwukrotnie wykorzystując rzut karny. W międzyczasie do siatki trafił skrzydłowy Manchesteru City.

Gareth Southgate: Myślę, że w ciągu ostatnich kilku lat zaczęliśmy tworzyć interesujący zespół, który bardzo szybko zdobył uznanie Wembley