Jacek Czaplewski
Alex Caparros - UEFA/UEFA via Getty Images (©UEFA)
Euro 2020. Ukraina wygrała pierwszy mecz. Na stadionie w Bukareszcie nie bez problemów pokonała Macedonię Północną 2:1 (2:0). Tak jak w przegranym meczu z Holandią trafili Andrij Jarmolenko i Roman Jaremczuk. Dla debiutującej na turnieju drużyny to z kolei druga porażka, oznaczająca koniec marzeń o fazie pucharowej.

Euro 2020: Mecz Ukraina - Macedonia Północna 2:1 (17.06.2021)

Ukraina zeszła na przerwę z dwubramkową zaliczką, ale to nie był dla niej łatwy mecz. Waleczna Macedonia Północna potrafiła się odgryzać. Długo w grze utrzymywał ją bramkarz Stole Dimitrievski, który obronił kilka groźnych prób - w tym z karnego.

Pierwszy raz w historii mecz Euro poprowadził sędzia z Ameryki Południowej. W drugiej połowie 43-latek Fernando Andres Rapallini podyktował dwie jedenastki - po jednej dla obu drużyn. Tę dla Ukrainy podyktował dopiero po analizie VAR. Co interesujące, bramkarze wyczuli oba strzały; najpierw Heorhij Buszczan zatrzymał Ezdzana Alioskiego (wobec jego dobitki był jednak bezradny), a potem Stole Dimitrievski poradził sobie ze strzałem Rusłana Malinowśkiego.

Tak padły kolejne bramki w meczu:

• Ukraina na 1:0 - Po rzucie rożnym Jarmołenko znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Nie pomylił się, uderzając celnie z maksymalnie dwóch metrów.
  • Ukraina na 2:0 - Akcja na prawej flance. Jaremczuk otrzymuje podanie na wolne pole i umieszcza piłkę w siatce przy bliższym słupku
  • Macedonia na 1:2 - Alioski myli się z rzutu karnego (Buszczan broni), ale jego dobitka w środek jest już skuteczna.

Piłkarz meczu: Stole Dimitrievski