Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyki Dawnej w Radomiu obchodzono 25-lecie Zespołu Muzyki Dawnej Basso Continuo

Barara Koś
Zespół Muzyki Dawnej Basso Continuo ma już 25 lat.
Zespół Muzyki Dawnej Basso Continuo ma już 25 lat. Barbara Koś
Trwa 23 Festiwal Muzyki Dawnej. W piątek,18 października, w ramach Festiwalu obchodzono jubileusz 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Basso Continuo.

Uroczystość odbyła się w piątek, 18 października, w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych. Przybyli na nią licznie nie tylko sympatycy zespołu, ale także byli członkowie tej grupy.

Powitali wszystkich ze sceny Przemysław Zych i Karolina Nosowska, byli członkowie Basso Continuo. Zaprosili do siebie Ewę Gęgę- Osowską, założycielkę i dyrektora zespołu.

Jak przypomniała Ewa Gęga - Osowska, początki zespołu sięgają roku 1994, a grupa działała wówczas w Centrum Kultury Południe. Zespół tworzyła grupa uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia: Karolina Sobczak - flet, Eliza Prokop - I skrzypce, Małgorzata Barwicka - II skrzypce, Adrianna Głogowska - wiolonczela, Przemysław Zych - klawesyn.

W koncercie inaugurującym działalność, który odbył się 21 października 1994 roku w Centrum Kultury Południe na flecie zagrała Joanna Strzelczyk, a na klawesynie - Tomasz Szczepanowski.

Zespół koncertował w edukacyjnych Porankach Muzycznych, w Niedzielnych Spotkaniach w Orońsku i w cyklicznych audycjach autorskich Ewy Gęgi-Osowskiej "Pani Muzyka zaprasza". Brał także udział w dorocznych Radomskich Spotkaniach Młodych Kameralistów oraz w okazjonalnych imprezach kulturalnych -między innymi w Dniach Jana Kochanowskiego, w koncertach organizowanych w kościołach i domach kultury.

Basso Continuo reprezentował Radom podczas festiwalowych IV Dni Muzyki Dawnej w Żywcu w 1996 roku, gdzie wśród wielu znakomitych wykonawców zdobył III nagrodę. W tym samym roku koncertował także podczas IV Świeradowskich Spotkań Zespołów Wykonujących Muzykę Dawną. Uczestniczył w prestiżowym Międzynarodowym Sympozjum Muzycznym w Antwerpii w Belgii.

Przez wszystkie lata swego istnienia Basso Continuo grał miedzy innymi, w Międzynarodowych Dniach Muzyki Dawnej w Połczynie Zdroju, w V Świeradowskich Spotkaniach z Muzyką Dawną, w koncertach w Czechach oraz podczas I Dni Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. W konkursie zorganizowanym w 1998 roku w Żywcu w ramach VI Dni Muzyki Dawnej zespół Basso Continuo zdobył II miejsce oraz Nagrodę Główną Burmistrza Miasta Żywca.

Skład młodzieżowego zespołu ulega stałym zmianom ze względu na naturalną rotację uczniów szkoły muzycznej.
Każdy zespół uświetniał swymi koncertami radomskie i regionalne wydarzenia kulturalne, podtrzymując tradycje udziału uczniów radomskiej szkoły muzycznej w przybliżaniu słuchaczom piękna i wartości kompozycji średniowiecza, renesansu i baroku.

- Teraz pracuję już ostatni rok z tym zespołem- mówiła Ewa Gęga - Osowska. - Ale mam już następców z młodszych klas. Cieszę się, że muzyka dawna cieszy się zainteresowaniem młodzieży. I bardzo bym chciała, by w naszej w szkole powstała sekcja muzyki dawnej- podkreśliła Ewa Gęga - Osowska, dodając, że przez 25 lat przez zespół przewinęły się 54 osoby.

25 lat zespołu przypomniała prezentacja multimedialna przygotowana przez Tomasza Perzyńskiego.

Z okazji jubileuszu gratulacje i życzenia dalszego rozwoju muzycznej grupy złożył na ręce Ewy Gęgi - Osowskiej wiceprezydent, Karol Semik. Wręczył też w imieniu władz miasta pamiątkowy grawer.
A w imieniu Młodzieżowego Domu Kultury obraz ofiarował dyrektor Ewie Gędze - Osowskiej Dariusz Krajewski, szef orkiestry Grandioso, której puzoniści grają na każdym koncercie festiwalowym "Alleluja" Mikołaja z Radomia.

Potem rozpoczął się piękny koncert muzyki XVI i XVII wieku bardzo starannie przygotowany przez Przemysława Zycha.

Najpierw zespół Basso Continuo wraz z dziecięcym chórem pod batutą Agnieszki Kobierskiej i zespołem dziecięcym Pol Orfa wykonał dwa anonimowe tańce z pochodzącej z XVI wieku Tabulatury Jana z Lublina: taniec polski i taniec hajdamacki.
Potem wraz z zespołem Karolina Nosowska i Mateusz Okrutny zaśpiewali dwie XVI wieczne pieśni "O prawdziwej gładkości" i "Dobranoc ci, Anusieńku". Była też II symfonia Marco Ucelliniego.

W drugiej części koncertu wystąpili goście Basso Continuo. Karolina Zych – flet traverso, Klaudyna Żołnierek – teorba, Piotr Młynarczyk – viola da gamba i Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran dali prawdziwy popis gry, a Jolanta Kowalska- Pawlikowska -śpiewu. Ta młoda śpiewaczka była wprost zachwycają. Kilka pieśni angielskich nawiązywało do dramatu Szekspira.

Prezentowano muzykę i pieśni baroku francuskiego i angielskiego, a były to, jak tłumaczył Przemysław Zych, utwory o tematyce miłosnej, w których literatura splatała się z muzyką. Kilka pieśni nawiązywało do dramatów Szekspira.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie