Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Okna" w Resursie Obywatelskiej. Był spektakl i wystawa

Barbara Koś
O wystawie mówili Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy i Mariusz A.Dański, jeden z artystow biorących udział w wystawie.
O wystawie mówili Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy i Mariusz A.Dański, jeden z artystow biorących udział w wystawie. Barbara Koś
"Słony smak nieba i inne historie z życia wzięte" - premiera spektaklu Teatru Poszukiwań na podstawie tekstów Leszka Kołakowskiego ze zbioru „Klucz Niebieski”, w reżyserii Katarzyny Sasal i wystawa „Przeszłość” to kolejne wydarzenia jedenastej edycji Festiwalu Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego.

„Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze” to zbiór osiemnastu opowieści Leszka Kołakowskiego opartych – luźno- na Biblii. Kołakowski wyciąga z niej wnioski i nauki. A także zaskakujące morały przekonując, że Biblia może stać się podstawą do wielu przemyśleń. A przy jej pomocy analizować i całkiem współczesne problemy.

I mamy wstęp do spektaklu: „Moi drodzy państwo, historia, którą tu przedstawimy miała swój prolog w niebie. A odbył się on następująco: W najwyższej sferze niebios mieści się wytworny bar, gdzie Jehowa zwykł wysłuchiwać sprawozdań z Ziemi od swoich wysłanników i gdzie także Szatan się zjawił. Bar ten nosił figlarne miano „COCOFLI”, co było skrótem od szeregu nazw, oznaczających różne stopnie wzajemnych stosunków między dwoma konkurentami: Coexistence - Cooperation -Friendship -Love -Identity.”…

Tę historię opowiedzieli na scenie: Kacper Jozopowicz, Tomasz Makuch, Marta Koperska, Patrycja Kowalczyk, Barbara Wólczyńska, Daria Daszewska, Kuba Jakubiak, Oliwia Przydatek, Mateusz Chrustowicz, Klaudia Markiewicz, Agata Wrona, Michał Wojciechowski, Julia Czyżewska i Paulina Nowak.

Po spektaklu otwarto zbiorową wystawę plastyczną „Przeszłość” autorstwa 21 uczestników pleneru w Boguchwale koło Rzeszowa, a wśród nich także pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Ekspozycja jest bardzo bogata i różnorodna. Prezentowane są malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, tkanina artystyczna, fotografia i techniki cyfrowe. Wszystkie prace ukazują, jak bardzo w naszą teraźniejszość wplątana jest przeszłość. Mówili o tym Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy i Mariusz A. Dański, jeden z artystów biorących udział w wystawie. Towarzyszy jej pięknie wydany katalog ze wstępem profesora Andrzeja Markiewicza, opiekuna pleneru.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie