Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal „Opętani literaturą” i nagroda imienia Gombrowicza w Radomiu. Laureat otrzyma 40 tysięcy

Izabela Kozakiewicz
O Nagrodzie Literackiej imienia Gombrowicza oraz festiwalu „Opętani literaturą” mówili Radosław Witkowski (z lewej) i Tomasz Tyczyński.
O Nagrodzie Literackiej imienia Gombrowicza oraz festiwalu „Opętani literaturą” mówili Radosław Witkowski (z lewej) i Tomasz Tyczyński. Szymon Wykrota
Laureat pierwszej edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia za debiut prozatorski, zostanie wybrany i przedstawiony 4 września. Otrzyma 40 tysięcy złotych i ... lornetkę.

- Lornetka to symbol uważnego oglądania świata, a wszyscy nominowani do nagrody mają taką cechę - wyjaśnia Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. - Lornetką Witold Gombrowicz podglądał też świat, kiedy nie mógł już wychodzić z domu. I jak wspomina Rita Gombrowicz, bardzo lubił się nią też bawić.

Nominowanych do Nagrody Literackiej jest pięciu pisarzy: Maciej Hen, Agnieszka Kłos, Weronika Murek, Maciej Płaza oraz Tomasz Wiśniewski. Kapituła wybrała ich spośród ponad 60 autorów zgłoszonych do konkursu. Laureat zostanie wybrany przez kapitułę 4 września i tego dnia podczas wieczornej gali poznamy jego nazwisko.

Święto literatury

Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd, a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz.

- Jestem przekonany, że pierwsza, historyczna nagroda trafi w wyjątkowe ręce - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Ustanawiając tę nagrodę chcieliśmy pokazać, że Radom to miasto otwarte na świat i pełne dobrej energii. Radom to miasto kultury.

Czytamy „Opętanych”

Na potwierdzenie tej tezy jest też zaproszenie od miasta na trzydniowy festiwal „Opętani literaturą”, którego współorganizatorem jest Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Zacznie się 2 września, a zakończy galą nagrody i koncertem Grzegorza Turnaua w szkole muzycznej. - Tytuł festiwalu nawiązuje do powieści Witolda Gombrowicza “Opętani” drukowanej w odcinkach w prasie warszawskiej i kielecko-radomskiej - wyjaśnia Tomasz Tyczyński.

W piątek, 2 września radomianie będą bić rekord czytania „Opętanych”. Na ten dzień miasto otworzy zabytkowy ratusz w rynku. Pierwszy rozdział powieści od godziny 17.30 będzie czytał aktor Jerzy Radziwiłowicz. Im więcej osób będzie mu towarzyszyło tym lepiej.

Festiwal rozpocznie się jednak wcześniej i oczywiście pierwszym wydarzeniem będzie rozmowa z Ritą Gombrowicz. W programie jest jeszcze między innymi koncert Mai Kleszcz i IncarNations w muszli koncertowej, albo w „Łaźni” jeśli pogoda będzie niesprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie