Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Opętani Literaturą". Mariusz Bonaszewski czytał w czwartek utwory Aleksandra Wata

Barbara Koś
Fragmenty twórczości Aleksandra Wata czytał Mariusz Bonaszewski a komentarza do nich udzielił Józef Olejniczak.
Fragmenty twórczości Aleksandra Wata czytał Mariusz Bonaszewski a komentarza do nich udzielił Józef Olejniczak. Miejska Biblioteka Publiczna
Aktor Mariusz Bonaszewski był w czwartek gościem Festiwalu „Opętani Literaturą. Swoi Obcy” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

Bohaterem czwartkowego wieczoru był Aleksander Wat. Urodzony w Warszawie w 1900 roku, zmarły w 1967 roku we Francji, polski pisarz i poeta, współtwórca polskiego futuryzmu, biografię miał skomplikowaną.

Uciekł od komunizmu

Przed wojna komunizował i w 1939 roku znalazł się na liście przeznaczonych do osadzenia w Berezie Kartuskiej. Po wybuchu wojny uciekł wraz z rodziną do Lwowa. W styczniu 1940 został aresztowany wraz z Władysławem Broniewskim Tadeuszem Peiperem i Anatolem Sternem przez NKWD.

Więziono go we Lwowie, Kijowie, Łubiance i w Saratowie, następnie zesłano do Kazachstanu. W Ałma-Acie odnalazł żonę Paulinę (Olę) Watową i 9-letniego wówczas syna Andrzeja. Do Polski wrócił w 1946 roku. Od czasu pobytu na Łubiance odwrócił się od komunizmu. W okresie stalinowskim zaprzestał aktywnej działalności literackiej.

W 1953 roku zapadł na ciężką chorobę neurologiczną .Leczył się w Szwecji i południowej Francji. Pracował i tworzył we Włoszech, potem Francji. W 1963 roku wybrał status emigranta i pozostał na Zachodzie. W 1964 roku wyjechał do USA i objął posadę asystenta na Uniwersytecie Berkeley. Wtedy udzielił Czesławowi Miłoszowi serii biograficznych wywiadów, które ukazały się jako „Mój wiek.”

Do Francji powrócił w celach terapeutycznych. Na Majorce napisał ostatni tom wierszy „Ciemne świecidło.” Przez cały ten okres nękały go ostre bóle głowy . Z ich powodu w 1967 roku popełnił samobójstwo poprzez przedawkowanie leków przeciwbólowych.

Tragiczny los artysty

Fragmenty twórczości Aleksandra Wata czytał Mariusz Bonaszewski a komentarza do nich udzielił Józef Olejniczak. Mówiono o zmiennym światopoglądzie Wata, co miało źródło w jego biografii. Te przemiany pisarz odczuwał boleśnie. Był samokrytyczny wobec dawnych sympatii. Wat, kiedyś komunizujący poeta, potem więzień stalinowski , coraz więcej czasu poświęcał na szkicowanie książki, w której chciał wyłożyć istotę stalinizmu. To dzieło nie zostało nigdy ukończone.

Biografia i dzieło Wata stanowią przykład tragicznego losu artysty XX wieku, który uwikłany w lewicowość awangardy staje się w końcu ofiarą wznoszonego przez siebie systemu. Był tym, któremu poświęcony jest festiwal: swoim Obcym.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie