Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Piosenki Turystycznej SpłyWarka po raz dziewiąty. Jak bawiła się publiczność w Warce?

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Przepiękny duet muzyczny podczas Festiwalu SpłyWarka - Anna Kolasa - Rączka oraz Dariusz Rączka wprawili publiczność w pozytywne "odrętwienie".
Przepiękny duet muzyczny podczas Festiwalu SpłyWarka - Anna Kolasa - Rączka oraz Dariusz Rączka wprawili publiczność w pozytywne "odrętwienie". Agnieszka Rudnicka
W sobotni wieczór 24 lipca Kemping nad Pilicą w Warce rozbrzmiewał tysiącem dźwięków i mienił się cudnymi kolorami lata! To była wspaniała impreza dla koneserów słowa, dobrej, łagodnej muzyki oraz turystycznych, sielskich, wakacyjnych klimatów. IX Festiwal Piosenki Turystycznej SpłyWarka odbył się z wielką fetą.

Trudno wymienić zespoły, które cieszyły się szczególnym uznaniem publiczności, bowiem każdy wykonawca zaskakiwał czymś nowym. Były to piękne melodie, wdzięczne głosy, oryginalne interpretacje, przy wtórze cudnych akompaniamentów ciekawych instrumentów. Najpierw w Centrum Muzealno - Edukacyjnym na Winiarach konkurs zespołów z piosenkami turystycznymi i poetyckimi, a potem, wieczorem, niesamowity występ laureatów oraz gości tej imprezy. Gwarno, gorąco i smakowicie było tego dnia na Kempingu nad Pilicą. Oprócz cudnej letniej aury, organizatorzy zatroszczyli się o to, aby nie zabrakło pyszności na turystycznych stołach, a przede wszystkim doznań estetycznych.

Laureaci zachwycili

Najpierw od godziny 12 w Centrum Muzealno - Edukacyjnym w parku Kazimierza Pułaskiego na Winiarach trwały przesłuchania zespołów muzycznych. Wśród Jury znaleźli się nietuzinkowe osobowości: Jerzy Krużel z Przemyśla - propagator piosenki turystycznej w mediach radiowych, Adrian Szary - poeta, publicysta, nauczyciel akademicki, wydał szereg tomików poetyckich, Maciej Służała - kompozytor, autor tekstów, muzyki, wykonawca piosenki turystycznej i harcerskiej, laureat wielu festiwali, wydał płytę z zespołem Krążek, ale występuje solowo. Szacowna komisja wyłoniła zwycięzców oraz wykonawcę, który absolutnie podbił wszystkie serca i otrzymał nagrodę Grand Prix. Wszyscy dali swój popis przed publicznością wieczorem, na scenie Kempingu nad Pilicą.

Wyniki festiwalu:

  • 1. Zespół "Bez Zgrzytu" z Milanówka. Formacja powstała 7 lat temu. Wystąpiła z autorskim repertuarem, oscylującym w kręgu poezji śpiewanej, jazzu, bluesa i ballady. Zespół zdobył nagrodę w wysokości 1250 złotych.
  • 2. Aleksandra Niedziałek z Gliwic. Sama pisze muzykę oraz teksty, ale też śpiewa utwory poetyckie Edwarda Stachury czy Józefa Czechowicza. Jej repertuar zawiera zarówno elementy bluesa, popu, jak i ballady poetyckiej. Podczas występu finalistów zaprezentowała między innymi cudowną, rzewną pieśń "Taniec linoskoczka" swojego autorstwa. Wokalistka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.
  • 3. Mariusz Dekiel z Kielc. Wydał płytę autorską, sam jest autorem tekstów i muzyki, a jego piosenki są pełne humoru, ale też posiadają głębokie "drugie dno". Wymowa tekstów jest zawoalowana, natomiast wykonanie muzyczne niesamowicie dystansuje do rzeczywistości. Artysta otrzymał nagrodę pieniężną - 750 złotych.

.

Szczególne uznanie komisji oraz niewątpliwy zachwyt publiczności uzyskał jednak wykonawca, który przyjechał pierwszy raz do Warki aż z Mikołajek. Był to Roman Tkaczyk, zdobywca wspaniałej nagrody Grand Prix Festiwalu SpłyWarka. Swym poetyckim wykonaniem wprawił publiczność w pozytywne "odrętwienie" i na pewno niejednemu słuchaczowi, swym melodyjnym głosem - wyciisnął łezkę z oka. Śpiewa i gra na gitarze, jest wykonawcą piosenki poetyckiej i żeglarskiej, laureatem wielu festiwali. Absorbuje przy tym grą na ciekawym instrumencie o nazwie looper, którym wydobywa tysiące dźwięków naraz i wyczarowuje nimi świat niezgłębionej żeglugi. Występuje i gra sam, ale wydaje się, że robi to przy wtórze rozmaitych akompaniamentów. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 1500 złotych oraz wyjątkową statuetkę wykonaną z pnia drewna wyłowionego z Pilicy, którego kształt przypomina być może szczupaka. Autorem obróbki jest miejscowy artysta - Jacek Matlakowski.

Występy gości, ale publiczność także zaśpiewała

Obok koncertu laureatów, imprezę wzbogacił występ miejscowego artysty, barda, autora tekstów i muzyki, jednego z organizatorów i prowadzących uroczystość - Dariusza Rączki. Człowiek z powołaniem, z niesamowitym talentem i duszą poety zawsze rozczula łagodnym, ale i często zabawnym repertuarem, w którego wykonaniu pomaga mu żona, Anna Kolasa - Rączka, swym niebywale delikatnym, wdzięcznym głosem. Duet wprawił publiczność w romantyczny, melancholijny nastrój i pobudził najgłębsze uczuciowe nutki.

Kolejną "wisienką na torcie" był popis muzyczny Piotra Bukartyka. Wokalista z niecodzienną dozą humoru, uważny komentator rzeczywistości, znany z dawnych piątkowych audycji Wojciecha Manna w radiowej Trójce, znakomity autor i kompozytor, mieszający wiele muzycznych stylów. Nagrał do tej pory już dziesięć płyt i setki piosenek, by, jak z uśmiechem się zwierza - móc opłacić rachunki za gaz i wodę.

Na koniec, około godziny 20.30 na scenie zaprezentował się także zespół The Nierobbers. W przerwie między występami do aktywności muzycznej zaproszono również publiczność. Prowadzący imprezę - dyrektor Dworku na Długiej Andrzej Zaręba, artysta Dariusz Rączka oraz muzyk i historyk - Leszek Owczarczyk powzięli pomysł na stworzenie teledysku o Warce. Słowa do piosenki napisał Leszek Owczarczyk, a w części filmu mają wystąpić właśnie śpiewający mieszkańcy Warki. Publiczność szybko nauczyła się słów refrenu i wspólnie zgromadziła się przed sceną. Tam, podrygując, wszyscy wesoło odśpiewali warecki hit i zostali uwiecznieni w nagraniu.

Wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie

Od 2012 roku Warka organizuje to poetyckie wydarzenie, a od kilku lat jego miejscem jest malowniczy Kemping nad Pilicą. Spokój, bliskość przyrody, ogromny obszar do spacerów i uprawiania aktywności fizycznej, to doskonała przestrzeń do takich kulturalnych imprez.

SpłyWarka zjednoczyła w tym roku po raz kolejny nietuzinkowych wykonawców, ludzi z wielkimi pasjami, z powołaniem do czarowania świata, do zaznaczania jego magicznych, najważniejszych treści. Festiwal był okazją do ciepłego spotkania w gronie znajomych i rodziny, poobcowania ze sztuką, wspaniałego odpoczynku od codzienności i pustego zgiełku. Warka rozkwita kulturowo i turystycznie, a świadectwem tego jest niewątpliwie zagęszczenie namiotów i przyczep campingowych na polu nad Pilicą oraz niesamowite echo cudnych dźwięków, rozbrzmiewających od Kempingu i niosących się po całej Warce - do późnych godzin nocnych. Bo tylko tak koniecznie - trzeba tutaj latem - odpoczywać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie