Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie...

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski. Która grupa zwyciężyła?

  MK

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski.
  1/34
  przejdź do galerii

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski. ©Joanna Gołąbek

  W sobotę, 17 listopada w Domu Kultury Idalin odbył się 38. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa. Najstarszy radomski festiwal składał się z konkursu, wieczornego koncertu i „otwartej sceny” w festiwalowej tawernie.


  Tegoroczna edycja festiwalu to tylko jeden dzień zmagań muzycznych. Najpierw odbyły się przesłuchania, a potem konkurs. Ogólnie udział w festiwalu wzięło dwanaście zespołów między innymi z Kielc, Warszawy, Augustowa, Szczecina, Mikołajek.

  Siedem grup wystąpiło w kategorii do lat osiemnastu i pięć w kategorii powyżej osiemnastego roku życia. Muzyków oceniało jury w składzie: Grzegorz Molenda, Magdalena Bieńkowska, Karolina Sosnowska, Joanna Wójcik.

  W pierwszej kategorii najlepszy okazał się zespół Kaven Folk Group z Augustowa, w skład którego wchodzi pięcioro muzyków. Roman Tkaczyk był najlepszy jeśli chodzi o drugą kategorię.

  Tego samego dnia odbył się koncert gwiazd. W tym roku organizatorzy zaprosili zespoły, które są dobrze znane miłośnikom muzyki szantowej i żeglarskiej. Dla gości Festiwalu wystąpił zespół Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego, który jest między innymi laureatem nagrody za najlepszy debiut na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2008” w Krakowie oraz Muzyczny Scyzoryk 2010 w kategorii Etno/Folk. Na scenie Domu Kultury Idalin zagrały także Ryczące Dwudziestki, których wizytówką jest pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar.

  Nie zabrakło również EKT Gdynia, jednego z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. To grupa, która gra piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie.

  Rafa jest jednym z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Twórcą tych spotkań był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół Stare Dzwony, co zaowocowało wydaniem pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W kolejnych latach, oprócz koncertów zaproszonych gości, organizowano także konkursy, w których brały udział zespoły amatorskie.

  W roku 1989 organizację Rafy przejął klub Bra-De-Li z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji Rafa stała się imprezą ogólnopolską, która jest bardzo popularna.
  Shantel i Power Boy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprez!
  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia