Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie...

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski. Która grupa zwyciężyła?

  MK

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski.
  1/34
  przejdź do galerii

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa 2018 w Radomiu. Na scenie Domu Kultury Idalin wystąpili wykonawcy z całej Polski. ©Joanna Gołąbek

  W sobotę, 17 listopada w Domu Kultury Idalin odbył się 38. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej Rafa. Najstarszy radomski festiwal składał się z konkursu, wieczornego koncertu i „otwartej sceny” w festiwalowej tawernie.


  Tegoroczna edycja festiwalu to tylko jeden dzień zmagań muzycznych. Najpierw odbyły się przesłuchania, a potem konkurs. Ogólnie udział w festiwalu wzięło dwanaście zespołów między innymi z Kielc, Warszawy, Augustowa, Szczecina, Mikołajek.

  Siedem grup wystąpiło w kategorii do lat osiemnastu i pięć w kategorii powyżej osiemnastego roku życia. Muzyków oceniało jury w składzie: Grzegorz Molenda, Magdalena Bieńkowska, Karolina Sosnowska, Joanna Wójcik.

  W pierwszej kategorii najlepszy okazał się zespół Kaven Folk Group z Augustowa, w skład którego wchodzi pięcioro muzyków. Roman Tkaczyk był najlepszy jeśli chodzi o drugą kategorię.

  Tego samego dnia odbył się koncert gwiazd. W tym roku organizatorzy zaprosili zespoły, które są dobrze znane miłośnikom muzyki szantowej i żeglarskiej. Dla gości Festiwalu wystąpił zespół Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego, który jest między innymi laureatem nagrody za najlepszy debiut na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2008” w Krakowie oraz Muzyczny Scyzoryk 2010 w kategorii Etno/Folk. Na scenie Domu Kultury Idalin zagrały także Ryczące Dwudziestki, których wizytówką jest pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar.

  Nie zabrakło również EKT Gdynia, jednego z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. To grupa, która gra piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie.

  Rafa jest jednym z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Twórcą tych spotkań był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół Stare Dzwony, co zaowocowało wydaniem pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W kolejnych latach, oprócz koncertów zaproszonych gości, organizowano także konkursy, w których brały udział zespoły amatorskie.

  W roku 1989 organizację Rafy przejął klub Bra-De-Li z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji Rafa stała się imprezą ogólnopolską, która jest bardzo popularna.
  Shantel i Power Boy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprez!
  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia