Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn militarny w Studziankach Pancernych i obchody 78. rocznicy bitwy w gminie Głowaczów. Zobacz zdjęcia

Filip Węglicki
Piknik w Studziankach był żywą lekcją historii.
Piknik w Studziankach był żywą lekcją historii. Filip Węglicki
W sobotę oraz niedzielę odbył się dwudniowy festyn militarny w Studziankach Pancernych i obchody 78. rocznicy bitwy pod Studziankami. Zobaczcie zdjęcia.

Festyn militarny w Studziankach Pancernych i obchody 78. rocznicy bitwy w gminie Głowaczów

W sobotę o godzinie 12 rozpoczął się festyn militarny w Studziankach Pancernych. Odbyły się pokazy sprzętu wojskowego, dioramy historyczne, uczestnicy mogli skorzystać ze strzelnicy ASG, wystawa Fundacji Grom "Siła i Honor", wystawa Muzeum Wojska Polskiego, wystawa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, zorganizowano wysunięty punkt łączności - Mariusz Król.

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla dzieci. Wśród rozrywek znalazły się wesołe miasteczko, mini ZOO, pokazy czołgów - t-34/76, T-34/85, T-55, Leopard 2 A5. Pokazy czołgów odbywały się cyklicznie w trakcie festynu.

O godzinie 18 rozpoczął się wieczór historyczny, który trwał godzinę i zakończył sobotni dzień festynu.
W niedzielę o godzinie 9 odbyły się uroczystości związane 78. rocznicą Bitwy o Studzianki. Przygotowano Mauzoleum Poległych w Bitwie. Oficjalnie rozpoczęcie drugiego dnia festynu odbyło się wcześniej niż w sobotę, bowiem o godzinie 10.

Na niedzielę organizatorzy przygotowali następujące atrakcje - pokazy sprzętu wojskowego, dioramy historyczne, strzelnica ASG, wystawa Fundacji Grom "Siła i Honor", wystawa Muzeum Wojska Polskiego, wystawa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, wysunięty punkt łączności - Mariusz Król.

Wśród atrakcji dla dzieci ponownie znalazły się - wesołe miasteczko, mini ZOO, pokazy czołgów - t-34/76, T-34/85, T-55, Leopard 2 A5 (cykliczne w czasie festynu). Festyn zakończył się o 18 w niedzielę.

Mimo powtarzalności przygotowanych atrakcji w sobotę i niedzielę uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Każdego dnia prezentowano inne odsłony organizowanych rozrywek. Osoby będące w sobotę oraz niedzielę były zadowolone z dwudniowego uczestnictwa.

Organizatorzy zadbali także o aspekty patriotyczne w trakcie festynu. Odbyło się odśpiewanie Hymnu Polskiego, modlitwa ekumeniczna, wystąpienia okolicznościowe oraz składanie wiązanek kwiatów.

Zorganizowanie festynu miało przede wszystkim na celu podtrzymanie pamięci po poległych żołnierzach w trakcie Bitwy o Studzianki. Organizatorzy chcieli przybliżyć uczestnikom to wydarzenie historyczne przez urządzenie wydarzenia.
Imprezę przygotowało Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych. Instytucja ze Studzianek przy okazji sierpniowego wydarzenia współpracowała z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Pierwszą Brygadą Pancerną z Wesołej oraz Fundacją GROM Siła i Honor.

Sprzęt militarny przybył do Studzianek ze wszystkich zakątków Polski. Ze względu na organizację festynu do Studzianek zostały sprowadzone czołgi z odległych miejscowości w Polsce.

Organizatorzy również zadbali o podniebienia uczestników. Oprócz typowych przekąsek festynowych, można było zjeść wojskową grochówkę czy potrawy z ogniska.

W wydarzeniu brali udział czynni służący zawodowi żołnierze oraz rekonstruktorzy sprzętu militarnego. Panowie chętnie opowiadali o historii poszczególnych broni czy czołgów. Na festynie można było znaleźć sprzęt z wielu epok polskiej wojskowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie