Finansowanie dla firm. Zainwestuj w turystykę w Polsce Wschodniej

Materiał informacyjny BGK
W Polsce Wschodniej warto rozwijać biznes turystyczny. Przekonali się o tym przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zainwestować, korzystając z pożyczki na atrakcyjnych warunkach, udzielanej z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

BGK

Turystyka to jedna z branż, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Nieczynne hotele, pensjonaty, wypożyczalnie i restauracje, sanitarne ograniczenia w kontaktach i zgromadzeniach, oznaczały miesiące strat dla firm.

W przetrwaniu tego trudnego czasu, ale także w rozwoju biznesu i sięgnięciu po nowe możliwości w nadchodzącej, post-pandemicznej rzeczywistości pomagają pożyczki na niezwykle atrakcyjnych warunkach z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Skorzystało z nich jak dotąd ponad 650 firm. Za tą liczbą stoją prawdziwi ludzie, którzy mieli pomysł na rozwój turystycznego biznesu i nie bali się go zrealizować. Dzięki temu odnieśli sukces.

Niezwykłe atrakcje w Polsce Wschodniej

Doskonałym przykładem jest przedsiębiorca z Jasła (woj. podkarpackie). Grzegorz Schabiński zainwestował pieniądze z pożyczki w rozwój Muzeum Lizaka. Tworząc to miejsce połączył swoją wiedzę o biznesie turystycznym z cukierniczą pasją żony. Jego nowatorskie na skalę kraju muzeum odwiedza co roku około 30 tys. osób.

Z pożyczki na rozwój turystyki, z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystka, sfinansowaliśmy plac zabaw koło Muzeum Lizaka, utwardziliśmy teren wokół i kupiliśmy – dokładając własne pieniądze – budynek, w którym znajduje się pizzeria. Dzięki temu, że obiekt stał się naszą własnością – zrealizowaliśmy nasz kolejny plan – uruchomiliśmy warsztaty. W pizzerii, podobnie jak w muzeum, dzieci same przygotowują pizzę, mogą też zaprojektować opakowanie. Ze środków z pożyczki sfinansowaliśmy również plac zabaw, obok hotelu i restauracji, od której zaczął się nasz biznes w Jaśle. Cały czas rozwijamy swoją działalnośćmówi Grzegorz Schabiński, właściciel Muzeum Lizaka, lokali gastronomicznych i hoteli w Jaśle.

Chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu dla firm z pożyczki na rozwój turystyki? Sprawdź! bgk.pl/turystyka

Nowe możliwości dla lokalnej branży turystycznej

Andrzej i Kasia Maziec, zmęczeni korporacyjnym życiem, przyjechali na pole z widokiem na jezioro i las i zakochali się w tym miejscu. Tak powstała, prowadzona z powodzeniem do dziś, Zagroda Edukacyjna "Warmińska Pszczoła" w Purdzie: pasieka z 200 ulami. W 2020 roku otrzymali pożyczkę na rozwój turystyki od instytucji finansującej, która współpracuje z BGK, Działdowskiej Agencji Rozwoju. Środki przeznaczyli na zakup domku do apiterapii oraz uli pszczelich. Zarówno domek inhalacyjny, jak i ule, które zasiedlili pszczołami, znacząco podwyższyły poziom atrakcyjności i poszerzyły wachlarz usług dla ich gości.

Warmia jest niezwykłym miejscem na wypoczynek. Trochę nieodkrytą, tajemniczą, niezatłoczoną, cichą i spokojną siostrą Mazur. Prócz naszych pszczelich warsztatów, proponujemy gościom atrakcje w najbliższej okolicy. U naszych sąsiadów można pojeździć konno w „Pajtuńskim Młynie”, można się wybrać na warsztaty zielarskie w „Uroczysku Deresze”, pójść na spacer z kozami w „Gospodarstwie nad Arem”, czy odwiedzić park rozrywki „Bartbo”. Polecamy też ścieżkę kulinarną według mapy Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia” - sery kozie od Izy, ryby wędzone od Jarka, zioła od Beaty, chleby od Ani, przetwory od Agnieszki, a także co sobotni jarmark w Purdzie z lokalnymi produktami. Bo Warmia, oprócz zabytków, to niesamowite smaki i niezwykli Ludzie ze swoimi opowieściami i historiami…- zapewniają zgodnie Andrzej i Kasia Maziec.

BGK

Pożyczka dla firm na atrakcyjnych warunkach

Branża turystyczna i osoby, które dopiero szukają pomysłu na biznes turystyczny w pięciu województwach Polski Wschodniej, mogą sporo zyskać dzięki finansowaniu z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, który jest finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

W obecnej puli to 60 milionów złotych ze środków krajowych, z których mogą skorzystać właściciele mikro, małych i średnich firm, którzy szukają pomysłu na biznes lub chcą rozwijać to, co już stworzyli. Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją i pomocą w ich pozyskaniu zajmują się instytucje finansujące. Jeśli szukasz wsparcia dla swojej firmy, sprawdź, która instytucja udziela finansowania w Twoim regionie.

Najważniejsze korzyści finansowe dla firm

Dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego m.in.:

  • zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
  • stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
  • rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
  • podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możesz uzyskać to 500 tys. zł. Na spłatę możesz mieć nawet do 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i korzystniejsze niż w bankach komercyjnych:

  • oprocentowanie to obecnie 0,0375 proc. lub 0,075 proc.,
  • nie ma opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki,
  • możliwość karencji spłat lub wakacji kredytowych,
  • wkład własny od 0 zł

Warto wykorzystać trendy w branży turystycznej

Czego dziś pragnie turysta? Najnowsze trendy wypoczynkowe w dużej mierze wykreował czas pandemii. Wielu Polaków szuka miejsc spokojnych, niezatłoczonych, blisko natury. Jednocześnie lubimy aktywnie spędzać czas. Jak więc kształtować ofertę turystyczną, by uczynić ją jak najbardziej nowoczesną, atrakcyjną i korespondującą z oczekiwaniami klientów?

Zdaniem fachowców, by przyciągnąć turystów nie wystarczy bliskie sąsiedztwo atrakcji, potrzebne są inwestycje, stworzenie zaplecza kulturalnego oraz kompleksowej oferty. Teraz znacznie częściej turysta chce doświadczać nowych rzeczy, spróbować lokalnej kuchni i specjałów, wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, dowiedzieć się czegoś o historii regionu. Przedsiębiorca musi dziś umiejętnie odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby gości, aby starać się jak najpełniej wykorzystać potencjał regionu, w którym oferuje swoje usługi. A taki potencjał niewątpliwie drzemie w województwach objętych projektem „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”: podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Przeczytasz o tym w artykule: Dobry czas na inwestycje w turystykę. Bieszczady i Mazury biją rekordy w wyszukiwaniach Google

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Finansowanie dla firm. Zainwestuj w turystykę w Polsce Wschodniej - Kurier Lubelski