Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Folklor wraca do łask a to za sprawą festiwalu w Iłży (zdjęcia)

/inia/
Podczas prezentacji publiczność bawiła się i tańczyła oberka i polkę.
Podczas prezentacji publiczność bawiła się i tańczyła oberka i polkę. archiwum
Legenda Józefa Myszki wciąż przyciąga tłumy.

[galeria_glowna]

Lauraeci

Na zakończenie wystąpili goście festiwalu – Śląskie Trio
Na zakończenie wystąpili goście festiwalu – Śląskie Trio

Na zakończenie wystąpili goście festiwalu - Śląskie Trio

Lauraeci

Kategoria solistów: Joanna Tęcza - Zwoleń, Wacław Pejas - Bliżyn, Henryka Dziura - Piłatka. Kategoria kapele ludowe: Kapela z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego, Kapela z solistami z Łaguszowa z gminy Przyłęk, kapela Jaśki z Końskich, kapela Nadwiślanie ze Stopnicy. Kategoria zespoły śpiewacze: Zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Jasieńcu Iłżeckim, zespół śpiewaczy ze Strykowic Górnych w gminie Zwoleń, Zespół Sobótka z Czarnolasu, Zespół śpiewaczy Gąsawianki z gminy Jastrząb, zespół śpiewaczy Mirowianki z Mirowa.

Polka, oberek, stroje ludowe i znakomita zabawa. XVIII Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki udał się wyśmienicie. Wszyscy śpiewali, tańczyli a na zakończenie wystąpił zespół Śląskie TRIO Piotra Szefera.
Impreza odbyła się w minioną niedzielę. Tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym w intencji Józefa Myszki. Stamtąd uczestnicy przy dźwiękach Kapeli Iłżeckiej przeszli ulicami miasta do Amfiteatru, gdzie rozpoczęły się prezentacje konkursowe.

NAGRODZILI NAJLEPSZYCH

Na scenie przewinęło się 300 osób z całego kraju. Najsilniejsza reprezentację miała gmina Iłża. Na 40 zespołów, 10 było właśnie z terenów iłżeckich. Prezentacje oceniali etnograf Stefan Rosiński oraz regionalista i znawca folkloru Adolf Krzemiński. W kategorii solistów jury przyznało trzy nagrody, w kategorii kapwel cztery a w kategorii zespołów aż pięć. Przyznano również nagrody specjalne za popularyzację twórczości patrona festiwalu Józefa Myszki, które ufundował burmistrza Iłży Andrzej Moskwa. Nagrody trafiły do zespołów z ziemi iłżeckiej. Otrzymały je zespoły: Seredzanki, Dolnojasieńczanki, KGW z Pakosławia, Iłżecka Kapela Ludowa, kapela z Małomierzyc oraz kapela Braci Czubaków.

Ponadto wszystkie pozostałe zespoły uczestniczące w festiwalu uhonorowane zostały okolicznościowymi dyplomami i wyróżnieniami finansowymi ufundowanymi przez organizatorów imprezy.

Wśród nagrodzonych znalazła się znana wszystkim Joanna Tęcza ze Zwolenia.
Wśród nagrodzonych znalazła się znana wszystkim Joanna Tęcza ze Zwolenia.

Wśród nagrodzonych znalazła się znana wszystkim Joanna Tęcza ze Zwolenia.

TAŃCZYLI OBERKA

Martwiliśmy się o pogodę, jak zawsze przy plenerowych imprezach - - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury. - Niepotrzebnie, bo pogoda dopisała, podobnie jak publiczność. Wiele osób robiło zdjęcia i kręciło filmy. Impreza była bardzo barwna, między innymi ze względu na stroje występujących.

W trakcie imprezy iłżecki amfiteatr był wypełniony niemal po brzegi a publiczność doskonale się bawiła. - Podczas występów kapel, pod sceną brakował miejsca dla tańczących - mówi dyrektor. - Dowodzi to, że jednak ludziom bardzo brakuje tego typu rozrywki, bo obecnie ciężko jest zatańczyć oberka czy polkę nawet na weselu. Nikogo nie trzeba było zachęcać do tańca.
Publiczność doskonale bawiła się także podczas występu gwiazdy festiwalu - zespołu Śląskie Trio.
XVIII Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki odbył się pod patronatem starosty radomskiego Mirosława Ślifirczyka oraz burmistrza Iłży Andrzeja Moskwy. Organizatorem imprezy był Dom Kultury w Iłży przy udziale powiatu radomskiego, samorządu gminy Iłża, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz MGOSiR w Iłży. Nagrody ufundowali: powiat radomski, gmina Iłża, radny Województwa Mazowieckiego, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz Dom Kultury.

Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury:
- Impreza udała się wyśmienicie. Dopisała i pogoda i publiczność. Zauważyliśmy, że ludzie chętnie tańczą, kiedy grają kapele. Dlatego zastanawiamy się nad zorganizowaniem imprezy tylko z kapelami, żeby dać ludziom okazję do potańczenie przy muzyce, której nie słyszy się na co dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie