Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Folkobranie 2017 w Kozienicach. To był świetny finał z Kapelą ze Wsi Warszawa

Mariusz Basaj
Gwiazdą tegorocznego festiwalu była Kapela ze Wsi Warszawa.
Gwiazdą tegorocznego festiwalu była Kapela ze Wsi Warszawa. Mariusz Basaj
Światowej sławy zespół, czyli Kapela ze Wsi Warszawa wystąpił na finał II Festiwalu Folkobranie. Przez całe niedzielne popołudnie na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki nad jeziorem trwała prawdziwa "Sielanka", której wisienką na torcie był występ znakomitych artystów.

Piknik czy też jarmark ludowy rozpoczął się na terenie ośrodka o godz. 13:00. Na odwiedzających czekały stoiska z rękodziełem, naturalnym miodem czy możliwość wzięcia udziału w grach i zabawach ludowych; były też koncerty plenerowe i warsztaty muzyczne.

Około godz. 17:00 ulicami miasta przeszła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Furioso. Na czele formacji jechał zabytkowy ciągnik - jeżdżąca reklama festiwalu. Młodzi muzycy dali krótki koncert plenerowy.

Gwiazdorski finał

O godz. 18:00 na scenie pojawiły się gwiazdy festiwalu, czyli Kapela ze Wsi Warszawa. Formacja od 20 lat święci triumfy, ma na swoim koncie siedem albumów, liczne bardzo prestiżowe nagrody i setki koncertów, głównie poza granicami Polski. Kapela koncertowała na całym świecie, od Tokio i Melbourne po Los Angeles. Bez wątpienia plasują się w ścisłym topie twórców swojego gatunku i należą do jego największych propagatorów.

Zespół jest też mocno związany z Kozienicami (przez lata zespół współtworzył kozieniczanin Wojciech Krzak), a także z Ziemią Zwoleńską, choćby za sprawą Janiny i Kazimierza Zdrzalików, muzyków ze Strykowic Górnych.

Kapela w naszym mieście wystąpiła po raz drugi, ale po raz pierwszy w amfiteatrze nad jeziorem. W tej urokliwej scenerii widzowie mogli usłyszeć m.in. "Do Ciebie Kasiuniu", "Na sobótce była", "Ej ty, gburski synie" czy "Hola byśki hola". Nie zabrakło też niespodzianek w postaci wspólnych występów z KMOD Furioso czy z dyrektorem Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach Zdzisławem Włodarskim.

Jak zawsze, występ Kapeli był pełen niepowtarzalnej energii i mocy, jaką trudno uchwycić w słowach. Zespół zachwyca w każdym calu, łączy, ratuje nie(d)ocenione wartości polskiej muzyki tradycyjnej i interpretuje je na nowo. Stanowi istną perełkę nie tylko na polskiej, ale światowej scenie muzycznej.

Festiwal za nami

"Sielanka" zwieńczyła II Festiwal Folkobranie. W ciągu czterech dni kozienicka publiczność mogła zobaczyć siedem świetnych koncertów, a młodzi muzycy wziąć udział w licznych warsztatach. Folkobranie to impreza o ogromnym potencjalne i z pewnością na dobre wpisze się w kulturowy kalendarz Kozienic. Moc, energia, pozytywni ludzie i jakże cenne polskie tradycje, a do tego przyjazne okoliczności do propagowania kultury to tylko niektóre elementy siły tego przedsięwzięcia.

Zobacz też: Zawirowania Radomskie. Warsztaty, tańce i przyśpiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie