Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum 590 w Radomiu. "Radom może i powinien być miastem pierwszej prędkości"

jp
W panelu dotyczącym szans rozwojowych Radomia uczestniczyli eksperci oraz minister Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów (drugi z lewej).
W panelu dotyczącym szans rozwojowych Radomia uczestniczyli eksperci oraz minister Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów (drugi z lewej). Joanna Gołębek
„Radom – miasto pierwszej prędkości” - to przewodni temat Forum 590, wydarzenia, które odbyło się w piątek w auli głównej Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu, gdzie debatowano między innymi na temat możliwości rozwojowych miasta.

- Forum 590 to jeden z projektów szerszego przedsięwzięcia Kongres 590, które jest przedsmakiem wielkich emocji gospodarczych czekających nas już wkrótce, 7 i 8 października w Jasionce. Ten projekt polegające na dyskusji i rozmowach z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządowcami i studentami po to, aby wypracować pewne rozwiązania, które ułatwią im funkcjonowanie na tutejszym rynku – tak o idei Forum 590 mówił współorganizator spotkania w Radomiu Michał Hasik z Forum Zrównoważonych Technologii.

Nazwa 590 nawiązuje do cyfr w kodzie kreskowym, które określają produkty wyprodukowane w Polsce.- Promujemy patriotyzm konsumencki,promujemy polską przedsiębiorczość, polską myśl technologiczną, czyli wszystko to co przekłada się na większą dynamikę Produktu Krajowego Brutto i pozwala na rozpropagowanie firm, przedsiębiorstw, produktów na arenie międzynarodowej – powiedział Michał Hasik. Wydarzenie w Radomiu otwiera cykl spotkań w średnich i dużych polskich miastach i jest szansą na debatę o zrównoważonym rozwoju aglomeracji miejskich.

Potencjał Radomia

Forum 590 w Radomiu rozpoczęły warsztaty skierowane do 3 grup, które będą decydowały lub już decydują o obliczu współczesnego Radomia, czyli przedsiębiorców,samorządowców oraz studentów. - Radom to miasto, które utraciło swoją rangę, ale liczymy na to, że poprzez dyskusje polityków, samorządowców, przedsiębiorców w dłuższej perspektywie czasu uda się odzyskać dawny blask i splendor tego miasta i że ten program reindustrializacji, który już trwa, w większym stopniu dotknie Radom. Wielu polityków z przychylnością patrzy na to miasto. Uważamy, że potencjał gospodarczy Radomia jest gigantyczny, między innymi ze względu na bliskość Warszawy – stwierdził Michał Hasik.

Dyskutowano o bardzo różnych obszarach przyszłości Radomia, nie tylko w kontekście wyzwań gospodarczych, koniecznych inwestycji, ale też dotyczących na przykład kultury. O miejscu teatru w życiu największego polskiego miasta, które utraciło status wojewódzkości mówiła Jolanta Janus, kierownik Biura Obsługi Widzów w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

- Teatr w Radomiu ma się znakomicie i uważam, że ten potencjał należałoby wykorzystywać i rozwijać. Chwalimy się teatrem radomskim, pracujemy na czterech scenach, gramy ponad 50 przedstawień w każdym miesiącu. Mamy w tej chwili ponad 70 tysięcy widzów w ciągu roku. Jest to więc ogromny potencjał. Są oczywiście braki finansowe. Rozwój uzależniony jest od dotacji, zdobywania pieniędzy.Jesteśmy w bardzo dobrej kondycji, ale chcielibyśmy rozwijać się coraz bardziej – powiedziała Jolanta Janus.

Miasto pierwszej prędkości
Panel główny Forum 590 odbywał się pod nazwą "Radom - miasto pierwszej prędkości". Jednym z uczestników dyskusji panelowej był Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.- Jedną z barier rozwoju w Radomiu jest brak infrastruktury. Kiedyś przyjechałem tutaj z ambasadorem Stanów Zjednoczonych, innym razem z gośćmi z Chin. Oni wszyscy pytali o tereny inwestycyjne, których Radom nie ma. Pewnie jest to w sumie 2-3 hektary, a to nie jest nic atrakcyjnego. Drugą barierą jest kwestia świadomości, a raczej braku świadomości władz, że trzeba przełamywać trudności, szukać pozytywnych rozwiązań. Jeśli komuś nie chce się szukać rozwiązań to właściwie nie ma szans ich znaleźć. Te rozwiązania same na kogoś nie wpadną – powiedział Marek Suski.

W ramach Forum 590 odbyła się także debata pod tytułem „Polacy i sektor małych i średnich przedsiębiorstw o Pracowniczych Kapitałowych”. W dyskusji panelowej wzięli udział: Małgorzata Smołkowska, członek zarządu PFR Portal PPK, Mariusz Adamiak z Biura Strategii Rynkowych banku PKO Bank Polski oraz Adam Gola ze spółki Pocztylion – Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie