Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradaray już nie będą straszyć kierowców. Czeka nas prawdziwa rewolucja

Anna GOGUŁA
- Uważam, że ustawianie fotoradarów tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych jest dobrym rozwiązaniem – twierdzi Sławomir Buźko, mieszkaniec ulicy 25 Czerwca.
- Uważam, że ustawianie fotoradarów tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych jest dobrym rozwiązaniem – twierdzi Sławomir Buźko, mieszkaniec ulicy 25 Czerwca. Łukasz Wójcik
Nowe prawo wprowadzi wiele zmian.

Za nowelizacją prawa o ruchu drogowym w środę opowiedziała się senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Nowe zasady dotyczą przede wszystkim fotoradarów.

MAJĄ POPRAWIAĆ BEZPIECZEŃSTWO

W ich myśl urządzenia te zostaną ustawione tylko tam, gdzie jest niebezpiecznie na drodze. Decydować o tym ma policja.

- Do tej pory nie wszystkie fotoradary stały w miejscach faktycznie niebezpiecznych. Przeważnie gminy ustawiały je tam, gdzie chciały. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie o rozmieszczeniu fotoradarów decydować będzie policja - powiedział nam January Majewski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Z DRÓG ZNIKNĄ ATRAPY

Zgodnie z przedstawionymi propozycjami nie będzie też atrap fotoradarów, a maszty, na których są stawiane, kierowcy będą widzieć już z daleka. Zamysł jest taki, że kierowcy powinni zwalniać w pobliżu szkół czy miejsc, w których dochodzi do wypadków. W przepisach znalazł się także zapis, że pod uwagę brana będzie możliwość błędu kierowcy do 5 km/h.

- Nie jestem przekonany, co do usuwania atrap. Takie maszty działały prewencyjnie i kierowcy przejeżdżający koło nich automatycznie zdejmowali nogę z gazu - powiedział nam January Majewski.

FOTORADARY BĘDĄ WIDOCZNE

Zmiany dotyczą również Straży Miejskiej. Będą mogli ustawiać fotoradar tylko w obszarze zabudowanym. I tu również miejsce będzie musiała zaakceptować policja.

Co więcej do obowiązków strażników będzie należało oznakowanie miejsca, w którym prowadzony będzie pomiar. Znaki powinny być ustawione w takiej odległości od fotoradaru, aby kierowca zdążył się zorientować, że dojeżdża do niebezpiecznego miejsca, gdzie prowadzona jest kontrola prędkości.

ZYSKI NA POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA

Wiele gmin wykorzystuje fotoradary do załatania dziury w budżecie. Nowe przepisy mówią o tym, że wszystkie środki pozyskane z mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary trzeba będzie przeznaczać na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego albo na infrastrukturę drogową. W praktyce oznacza to także, że prywatne firmy obsługujące fotoradary, będą musiały być opłacane z innych środków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie