Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Frida", czyli teatralne spotkanie z kulturą meksykańską w Kozienickim Domu Kultury. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Spektakl "Frida" cieszył się dużym zainteresowaniem kozienickiej publiczności.
Spektakl "Frida" cieszył się dużym zainteresowaniem kozienickiej publiczności. Kozienicki Dom Kultury
„Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja” to tytuł spektaklu, który można było obejrzeć w Kozienickim Domu Kultury w czwartek, 28 kwietnia. Okazją do pokazania tego przedstawienia było VII spotkanie z cyklu „Kultury Świata”, podczas którego artyści skupili się tym razem na kulturze meksykańskiej.

"Frida", czyli teatralne spotkanie z kulturą meksykańską w Kozienickim Domu Kultury. Zobacz zdjęcia

Po niemal czteroletniej przerwie Kozienicki Dom Kultury wrócił do organizowania spotkań z kulturami świata. Ostatnie z tego cyklu odbyło się jesienią 2018 roku, a poświęcone było kulturze brazylijskiej. Spotkanie z kulturą meksykańską w Kozienickim Domu Kultury było planowane już wcześniej, ale ze względu na pandemię mogło odbyć się dopiero w tym roku. Wydarzenie to stało się świetną okazją do przybliżenia kozienickiej publiczności sylwetki najsłynniejszej na świecie meksykańskiej malarki – Fridy Kahlo. Wszystkich przybyłych do sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach powitał reżyser spektaklu Jakub Przebindowski, który opowiedział nieco o kulisach powstawania tej sztuki.

Spektakl „Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja” to wzruszająca opowieść o życiu i miłości, a także walce o artystyczną niezależność. Przejmujący monodram Martyny Kliszewskiej to wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo. Martyna Kliszewska to aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST i wydziału malarstwa ASP w Łodzi. Wcielając się w postać Fridy przeniosła publiczność w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury. Z wrodzonym wdziękiem i temperamentem opowiedziała o najważniejszych zdarzeniach z życia tej niezwykłej artystki. Poetycki zapis dramaturgiczny pomógł zrozumieć malarski świat Fridy Kahlo, w którym radość i szczęście stało w cieniu cierpienia, dając jednak nadzieję i siłę do walki o własną twórczość i pełne pasji życie.

Jednak spektakl „Frida” pozwolił nie tylko na spotkanie z tą konkretną malarką. Stał się okazją do przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet oraz ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Honorowy patronat nad tym przedstawieniem objęła Ambasada Meksyku w Polsce a także Komitet Honorowy w składzie: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.
Organizatorami wydarzenia była Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury imienia Bogusława Klimczuka.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie