Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Znamy listę zwycięzców

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Gala odbyła się w szydłowieckim Zamku. Podczas uroczystości nagrodzono najlepszych twórców.
Gala odbyła się w szydłowieckim Zamku. Podczas uroczystości nagrodzono najlepszych twórców. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
W piątek, 9 grudnia nadszedł czas podsumowania ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez szydłowieckie muzeum. W Zamku odbyła się uroczysta gala.

Gala Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Znamy listę zwycięzców

Piątkowa gala to uhonorowanie tych, którzy już we wrześniu dowiedzieli się o ewentualnym zwycięstwie. Sąd Konkursowy obradujący nad pracami konkursowymi ogłosił nagrodzonych. To była już szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Obiekty zgłoszone do konkursu były oceniane w trzech kategoriach: ludowe instrumenty muzyczne, ludowe narzędzia muzyczne oraz innowacje w instrumentarium muzycznym ze względu na autorskie formy oraz zastosowanie dostępnych materiałów.

W kategorii Ludowe instrumenty muzyczne pierwsza nagrody przypadła dla: Fryderyka Jankowskiego za dudy wielkopolskie typu Jarocińsko-Krotoszyńskiego, Czesława Adamczyka za harmonię ręczną oraz harmonię pedałową, Marka Kruczka i Jerzego Panka za cymbały rzeszowskie, Krzysztofa Siutego za zestaw piszczałek oraz Mateusza Raszewskiego za mazanki ze smyczkiem i futerałem.

Druga nagroda dla: Jana Wochniaka za dżaz z werblem, Piotra Puszyńskiego za zestaw instrumentów, a także Andrzeja Staśkiewicza za basetlę ze smyczkiem. Sąd Konkursowy zdecydował przyznaniu trzeciej nagrody dla: Marcina Blachury za gajdy śląskie, Przemysława Ficka za dudy żywieckie, Andrzeja Klejzerowicza za trombitę i ligawę, Piotra Kukuczki za trombitę i róg pasterski

Wyróżnienie pierwszego stopnia dla: Katarzyny Bednarz za altówkową lirę korbową, Artura Jachimowicza za cymbały, Piotra Majerczyka za zestaw instrumentów, a także Zbigniewa Nowinowskiego za zestaw piszczałek. Wyróżnienie drugiego stopnia dla: Jerzego Seweryna i Żanety Seweryn za bębenek obręczowy, Zdzisława Marczuka za skrzypce, Rafała Michalskiego za róg pasterski, Bartłomieja Kopińskiego za zestaw piszczałek.

W kategorii Ludowe narzędzia muzyczne pierwsza nagroda przypadła Annie i Rajmundowi Kicmanów za zestaw gwizdków, natomiast wyróżnienie przyznano Andrzejowi Staśkiewiczowi za kołatkę „łyżki” i kołatkę „żeberka”. W kategorii Innowacje w instrumentarium muzycznym ze względu na autorskie formy oraz zastosowanie dostępnych materiałów nagroda dla Lucjana Kościółka za fidel płocką.

Konkurs organizowany jest cyklicznie od 1985 roku. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie zmian zachodzących w umiejętnościach i wiedzy ludowych budowniczych, a także pozyskiwanie nowych eksponatów do największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych, jaką posiada szydłowieckie muzeum.

W tegorocznej edycji udział wzięło niemal 30 twórców z różnych części Polski, zgłaszając do rywalizacji 84 instrumenty i narzędzia muzyczne. Otwarcie wystawy „Stąd się nauczyłem… instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów” towarzyszyła gali wręczenia nagród. Prezentuje ona nagrodzone prace, grupując je według regionów, z których pochodzą.

Wydarzenie było realizowane w finansowej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie