Gmina Ciepielów: nowy most na Iłżance powstał w...

  Gmina Ciepielów: nowy most na Iłżance powstał w Świecielicach

  Piotr KUTKOWSKI kutkowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Wstęgę przecinał między innymi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki

  Wstęgę przecinał między innymi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki ©archiwum

  Inwestycja za ponad 2 miliony złotych łączy dwie gminy: Ciepielów i Chotczę.
  Wstęgę przecinał między innymi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki

  Wstęgę przecinał między innymi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki ©archiwum

  Pierwszy most w tym miejscu był drewniany z betonowymi podporami na drewnianych palach. Częste zalewanie tych terenów spowodowały, że był on w bardzo złym stanie. Ograniczano wówczas dopuszczalny tonaż przewożonych ładunków, a w roku 1990 zamknięto go dla ruchu i podjęto decyzję o jego rozbiórce.
  Rok później rozpoczęto budowę mostu tymczasowego o metalowej konstrukcji.
  - Ten most jeszcze stoi tuż obok.
  Nie była to konstrukcja nowa, lecz wykorzystana z mostu w Dęblinie. W związku z tym, że Iłżanka została uregulowana, długość wybudowanego mostu skróciła się do 27 metrów. Most wybudowano obok starego drewnianego poza pasem drogowym, jako most tymczasowy. Ten stan rzeczy utrzymywał się do późnej jesieni ubiegłego roku, do momentu odbioru końcowego budowy nowego mostu - mówił na uroczystości otwarcia Paweł Jędraszek, wicestarosta lipski.
  UROCZYSTOŚĆ
  Wzięli w niej udział również między innymi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, różnych instytucji.
  Nowy most ma nośność 40 ton, jego szerokość wynosi 9,2 metra. Razem z nim wybudowano z obu stron drogi dojazdowe o łącznej długości 927 metrów. Cała inwestycja kosztowała 2 miliony 158 tysięcy złotych.
  - Dofinansowanie w wysokości 1 miliona 672 tysięcy złotych otrzymaliśmy z budżetu państwa z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z rąk wojewody, w ramach środków na "Usuwanie skutków klęsk żywiołowych". Wyniosło ono 80 procent inwestycji. Pozostałe 20 procent to udział naszego powiatu, który wyniósł 486 tysięcy złotych - podkreślał Paweł Jędraszek.
  I dodał: "Dzisiejsze otwarcie tego nowego mostu jest dlatego szczególne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ jest to pierwsza przeprawa mostowa zbudowana przez powiat lipski od podstaw w 15 letniej historii istnienia nowych powiatów!"
  PLANY
  Powiat lipski, oprócz tej inwestycji, w ubiegłym roku wykonał jeszcze w tym samym ciągu drogowym ponad 2 kilometry nakładki asfaltowej na odcinku od Świesielic do Ciepielowa.
  W tym roku podobne prace wykonywane są na odcinku 2,5 kilometra, począwszy od Ciepielowa do Rekówki w ramach tak zwanych "schetynówek". Inwestycja będzie kosztować 902 tysięcy złotych.
  Wojewoda Jacek Kozłowski podkreślił, że powiat lipski otrzymał jedną z największych pomocy wśród powiatów nawiedzonych powodzią 2010 roku.
  - Pomoc ta dobiega końca, ale jeszcze w bieżącym roku są szanse na odbudowę drogi Świesielice Zajączków - Tymienica zniszczonej podczas akcji przeciwpowodziowej - stwierdził wojewoda.

  Cała inwestycja kosztowała 2 miliony 158 tysięcy złotych.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ