Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Ciepielów. Wielka uroczystość w Dąbrowie. Upamiętnili zamordowanych jeńców wojennych. Był też Bieg Tropem Wilczym (ZDJĘCIA)

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Uroczystość odbyła się w ostatni czwartek, 9 września, w lesie pod Dąbrową, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób. Uroczystość połączona została z "Biegiem Tropem Wilczym".
Uroczystość odbyła się w ostatni czwartek, 9 września, w lesie pod Dąbrową, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób. Uroczystość połączona została z "Biegiem Tropem Wilczym". Urząd Gminy w Ciepielowie
W czwartek, 9 września, odbyły się uroczystości patriotyczne w Dąbrowie w Gminie Ciepielów. Wydarzenie upamiętniło jeńców wojennych z 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca zamordowanych przez Niemców w 1939 roku. Uroczystość połączona została z Biegiem Tropem Wilczym.

Obchody rocznicowe tradycyjnie rozpoczął wójt Artur Szewczyk, który podziękował zebranym za tak liczny udział w uroczystości. Miejsce pamięci narodowej pod Dąbrową zgromadziło prawie tysiąc osób.

- 82 lata temu, dokładnie w dniu 9 września 1939 roku, tutaj w lesie pod Dąbrową rozegrał się jeden z pierwszych tragicznych aktów II wojny światowej. Jedna z pierwszych i jedna z największych zbrodni dokonanej na żołnierzach Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej 1939 roku. Żołnierze z odległego o prawie 300 kilometrów Lublińca, stoczyli swój ostatni bój w obronie ukochanej ojczyzny. Walczyli do ostatniego naboju, pomimo przeważającej siły niemieckiej bohatersko odpierali ataki wroga. Ale, gdy skończyła się amunicja, zgodnie z prawami wojennymi musieli się poddać. Niestety wbrew wszelkim konwencjom wojennym, wbrew zasadom honoru żołnierskiego, Niemcy wszystkich polskich żołnierzy rozstrzelali – mówił Artur Szewczyk.

Przemówienia zaproszonych gości

Następnie wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz odczytał list w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Piękne, wzruszające słowa o tragicznych wydarzenia wojennych skierował do zebranych pułkownik Zbigniew Zieliński, harcerz, żołnierz Armii Krajowej, oficer i żołnierz Wojska Polskiego uczestnik walk zbrojnych II wojny światowej. Po wystąpieniu pana pułkownika, rodzina wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty za utrwalanie pamięci po żołnierzach 754 GPP odznaczyła wójta złotym medalem Zasłużony Dla Obrony Terytorialnej, a Komendant PSP w Lublińcu starszy brygadier Janusz Bula wręczył wójtowi okolicznościową statuetkę.

Głos zabrała również poseł Anna Kwiecień, która podkreślała, żeby zawsze pamiętać o prawdzie historycznej. Jako ostatni swoje wystąpienie miał burmistrz Lublińca. Podkreślił on, że dla mieszkańców jego miasta pamięć o żołnierzach 74 GPP jest świętością, a żołnierze tragicznie ginąc pod Dąbrową, na zawsze połączyli gminy.

Modlitwa i apel poległych

Po przemówieniach ksiądz major Przemysław Tur, kapelan Wojska Polskiego z jednostki komandosów z Lublińca odmówił modlitwę. W kolejnym punkcie obchodów, harcerze z Lublińca przeprowadzili uroczysty apel poległych. „Polegli na polu chwały” – te słowa wymawiane przez uczestników uroczystości roznosiły się po całym lesie pod Dąbrową.

Za utrwalanie pamięci po żołnierzach 74 GPP z Lublińca, specjalne okolicznościowe statuetki z rąk wójta gminy odebrali: - pułkownik Zbigniew Zieliński, ksiądz major Przemysław Tur, harcerze z Hufca w Lublińcu oraz odznaczenie „Pro memoria” Edward Karpe z Lublińca, Edward Maniura - burmistrz Lublińca oraz Małgorzata Rusinowska - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepielowie.

Symboliczną minutą ciszy upamiętniono wszystkich zmarłych w okresie 2020-2021, związanych z miejscem pamięci pod Dąbrową na czele ze zmarłym panem Jerzym Pelcem Piastowskim, synem dowódcy 74 GPP, autorem wielu książek i opracowań historycznych dotyczących bitwy i mordu pod Dąbrową.

Po apelu poległych, wieńce i kwiaty przed grobem żołnierzy złożyli wszyscy zaproszeni goście. Później przepięknie zaprezentowali się w patriotycznym występie artystycznym uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepielowa. Odśpiewana pieśń „Boże coś Polskę” zakończyła oficjalne rocznicowe obchody pod Dąbrową.

Bieg Tropem Wilczym

Wójt Artur Szewczyk odczytał list prezydenta o biegu „Tropem Wilczym” i ponad 450 uczniów w koszulkach biegowych wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych z Ciepielowa, Bąkowej i zaprzyjaźnionego Lublińca wzięło udział w wydarzeniu. Wspaniała zabawa, piękne medale, bogate pakiety startowe, a przede wszystkim wspólna integracja, rekreacja ruchowa i utrwalanie pamięci i ducha patriotycznego to efekt wspólnego biegu przez Dąbrowę.

- Uroczystość patriotyczno–religijna, połączona z historycznym biegiem, to przepiękne wypełnienie misji Gminy Ciepielów krzewienia prawdziwych postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Cześć i chwała bohaterom! - mówił Artur Szewczyk.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie