Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gielniów. 79. rocznica pacyfikacji wsi Gałki dokonanej przez Niemców na bezbronnych mieszkańcach

Sok
79. rocznica pacyfikacji wsi Gałki w gminie Gielniów.
79. rocznica pacyfikacji wsi Gałki w gminie Gielniów. Archiwum
W lesie pod wsią Gałki, na terenie gminy Gielniów w miejscu gdzie 11 kwietnia 1940 roku Niemcy rozstrzelali mieszkańców wsi, odbyła się niedawno msza polowa.

W niedzielę 28 kwietnia o godzinie 14.00 rozpoczęła się msza święta w hołdzie pomordowanych mieszkańców wsi Gałki.

Oddali cześć pomordowanym

Mszę świętą sprawował ksiądz kanonik Wiesław Zawada z parafii Gielniów. W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Gielniów Władysław Czarnecki, Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Hubala, 201 Pułk Szwoleżerów z Radzymina, Świętokrzyski Szwadron imienia majora Hubala, wicewójt Gielniowa Irena Ptaszek, Przewodniczący Rady Gminy Radosław Stachecki wraz z radnymi gminy, radny powiatu Andrzej Raczyński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Gielniowie Bartłomiej Sionek. Obecna była taże młodzież szkolna ze sztandarem. Stawili się licznie przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Gielniowie oraz mieszkańcy Gałek i gminy Gielniów.

Całą uroczystość uświetniał piękny śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gielniowie pod kierownictwem Krzysztofa Dąbrowskiego. Na zakończenie mszy świętej zostały złożone wieńce na pomniku.

Straszliwa kara okupanta

Niemcy zaatakowali Gałki 30 marca 1940 roku, wypędzając wszystkich mieszkańców z domów. Potem oddzielili 40 mężczyzn w wieku od 15 do 60 lat i zamknęli ich w stodole, stojącej obok szkoły. Następnie popędzili zatrzymanych do Gielniowa, dołączając po drodze 20 mężczyzn aresztowanych w Mechlinie. Wszystkich potem rozstrzelono na Firleju, dzisiejszej dzielnicy Radomia. Egzekucja miała miejsce 4 kwietnia 1940 roku.

Na tym nie poprzestano, bo 11 kwietnia 1940 roku Niemcy wrócili do Gałek w nocy wyprowadzili pozostałych mieszkańców z domów, a wszystkie domy doszczętnie spalono, a 12 mężczyzn zabrano i rozstrzelano w lesie, grzebiąc w jednym dole. Właśnie w tym lesie stanął potem pomnik w miejscu egzekucji.

- Rozstrzelali naszych ojców i barci, spalili wszystkie domy a kobiety z dziećmi pozostawili na pastwę losu. Słychać było płacz i strzały z karabinów maszynowych - wspomina Marianna Szczepańska 92 letnia mieszkanka wsi Gałki.

Pacyfikacji wsi Gałki dokonali Niemcy za pomoc oddziałowi majora Hubala, który tu stacjonował. Za tę męczeńską ofiarę wieś została odznaczona Krzyżem Grunwaldu.

Long&Junior w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z sobotniej imprezy!

Freaky Boys w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie