Gmina Gniewoszów ma blisko półtora miliona złotych na zabezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym

DL
Koszt ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym wynosić będzie blisko półtorej miliona złotych.
Koszt ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym wynosić będzie blisko półtorej miliona złotych. Damian Latos/Agencja Arpass
Udostępnij:
Za nami konferencja prasowa dotycząca zabezpieczenia lewego brzegu Wisły w Regowie Starym, która odbyła się 27 września o godzinie 10 przed Urzędem Gminy Gniewoszów. Konieczność przeprowadzenia prac w tej wsi pojawiła się po powodzi w 2010 roku. Roboty rozpoczęły się 17 września tego roku. Koszt tej inwestycji wynosić będzie dokładnie 1.348.573,23 złotych.

Po wyżej wspomnianej powodzi nastąpiło rozmycie górnej części wyspy na Wiśle i przerwanie tamy. Część nurtu rzeki skierowała się lewobrzeżną odnogą Wisły, znacznie ją przy tym poszerzając. Spowodowało to erozję brzegu u stopy wału w Regowie Starym. Skutkiem tego było bezpośrednie zagrożenie przerwania wału.

Niezbędne okazało się wykonanie opasek w lewej odnodze Wisły, aby zapobiec dalszej erozji lewego brzegu i ochronić wał przeciwpowodziowy przed przerwaniem, a także dobytek mieszkańców Regowa Starego, których domy znajdują się w pobliżu rzeki.

- Udało nam się zmobilizować i przeznaczyć na inwestycję w regionie, który był poszkodowany w 2010 roku powodzią Wiślaną blisko półtora miliona złotych na budowę umocnień brzegowych, po to, aby społeczność lokalna czuła się znacznie bardziej bezpieczna – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Prace projektowe dla tego zadania rozpoczęto w 2011 roku. Opracowano wówczas dokumentację techniczną i uzyskano niezbędne decyzje administracyjne. Do realizacji inwestycji jednak nie doszło. W 2017 roku na zlecenie RZGW w Warszawie została opracowana nowa dokumentacja projektowa i ponownie uzyskano niezbędne decyzje.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli w ten proces zaangażowani. Jeszcze raz pragnę podkreślić, półtora miliona złotych trafia na bezpieczeństwo osób i ich majątków. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej to wspierać. Liczymy też bardzo mocno na współpracę z samorządami po to, aby inwentaryzować te wszystkie problemy i doprowadzić do tego, aby w najbliższych latach móc je skutecznie rozwiązać – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Mogą czuć się bezpieczniej?

Na konferencji prasowej obecny był również wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. – Bardzo dobra informacja dla mieszkańców Gniewoszowa, powiatu kozienickiego, a tak naprawdę myślę, że dla wszystkich mieszkańców naszego województwa. Rusza bardzo ważna inwestycja. Wielkie podziękowania dla prezesa i dla całych Wód Polskich, że znalazło się finansowanie tej bardzo potrzebnej inwestycji w tym regionie. Niejednokrotnie byłem na wałach w Regowie i wiem, że była wielka potrzeba poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Trzymajmy kciuki żeby ta inwestycja szybko się zakończyła. Mieszkańcy Gniewoszowa i powiatu kozienickiego na pewno będą mogli w tym okresie zimowym – większych opadów czuć się bezpiecznie – mówił wicewojewoda Artur Standowicz.

- Bardzo cieszę się, że inwestycja związana z zabezpieczeniem lewego brzegu w Regowie została uruchomiona. Jednocześnie cieszy mnie fakt, że wszystkie zaplanowane działania na spotkaniu w Kozienicach w miesiącu lipcu będą realizowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ w górnym brzegu najsłabszym punktem jest Regów, gdzie inwestycja jest już realizowana – mówił starosta kozienicki Andrzej Jung.

Przetarg na ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym ogłoszono w lipcu 2019 roku. Umowa z wyłonionym wykonawcą Stawecki Holding z siedzibą w Kielcach została podpisana 13 września tego roku. Koszt robót wyniesie 1.348.573,23 złotych.

Mniejsze ryzyko powodzi

Swojej radości nie ukrywał wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac, który mówił o wielu staraniach, aby inwestycja zabezpieczenia brzegu Wisły doszła do skutku. – To bardzo dobry dzień dla gminy Gniewoszów, dla jej mieszkańców. Inwestycja, o którą staraliśmy się przez bardzo długi okres w końcu jest realizowana. Jest to bardzo ważna inwestycja, która zmniejszy ryzyko zagrożenia powodziowego dla naszej gminy Gniewoszów jak i powiatu Kozienickiego – powiedział wójt Marcin Gac.

Radny gminy Gniewoszów i miejscowości Regów Stary Dariusz Janiszewski, który przez długi czas zabiegał o ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w imieniu miejscowości Regów, całej gminy i powiatu podziękował wszystkim organom decyzyjnym za rozpoczęcie realizacji ubezpieczenia. Jak mówił z pewnością uspokoi to mieszkańców okolicznych domów.

Prace, które rozpoczęły się 17 września planowo mają potrwać do końca listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
R-n

Z treści artykułu wynika, że pan Kosztowniak jest nie tylko specem od budowy lotnisk, ale i wałów przeciwpowodziowych. Oj, może być ciekawie...

R
R-n

"...półtorej miliona złotych..." A może półtorej miliony złotych? Kto tych grafomanów uczył j. polskiego?

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie