GMINA I MIASTO MOGIELICA

Materiał informacyjny
Kompleks Sportowy i teren rekreacyjny wokół zalewu w Mogielnicy
GMINA I MIASTO MOGIELICA

30 LAT SAMORZĄDU W GMINIE I MIEŚCIE MOGIELNICA

27 maja 1990 roku rozpoczęła się nowa samorządowa rzeczywistość. Dla mieszkańców Mogielnicy oznaczało to możliwość większego wpływu na ich małą ojczyznę.

Pierwsza kadencja władz samorządowych, która rozpoczęła się sesją 5 czerwca 1990r. była okresem odnajdywania się w nowej rzeczywistości. Był to okres odchodzenia od komunizmu również w kategorii symbolicznej, czego przykładem były np. zmiany nazw ulic, wzniesienie Tablicy Pamiątkowej z nazwiskami żołnierzy Armii Krajowej itp.

W okresie tym rozpoczęto inwestycje wodno-kanalizacyjne, budowano strażnice OSP oraz remontowano i budowano drogi.

Okres 1994-1998 to czas realizacji dużych inwestycji z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska, to właśnie wtedy powstało wysypisko odpadów w Wężowcu oraz Stacja Uzdatniania Wody w Mogielnicy

Kadencja 1998-2002 to okres zmiany władz w naszej Gminie. Zarząd Gminy na Burmistrza wybiera Sławomira Chmielewskiego, na terenie kraju trwają właśnie reformy: administracyjna, szkolnictwa oraz opieki zdrowotnej co wiąże się również ze zmianami na terenie Gminy i Miasta Mogielnica. Powołano Zespół Szkół Ogólnokształcących z Gimnazjum i Liceum, Przy Parafii Św, Floriana powstało Niepubliczne Przedszkole prowadzone przez siostry zakonne. Przekształca się Ośrodek Zdrowia oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Głównymi inwestycjami w tej kadencji były: budowa oczyszczalni ścieków, budowa hali sportowej przy ZSO w Mogielnicy. Cały czas prowadzono inwestycje drogowe, trwała rozbudowa oświetlenia ulicznego.

Kadencja 2002-2006 to pierwsze bezpośrednie wybory burmistrza. Wygrał je dotychczasowy włodarz Sławomir Chmielewski, który swoją funkcję sprawuje do dnia dzisiejszego. Od 1 maja 2004 pojawiły się możliwości pozyskania środków unijnych na inwestycje. Gmina Mogielnica należy do liderów w pozyskiwaniu tego typu środków. Pozwoliły one na wykonanie kilku kilometrów nawierzchni asfaltowych oraz przebudowę chodników. Cały czas prowadzone są inwestycje w ochronę środowiska oraz w obiekty sportowo rekreacyjne (modernizacja boiska KS Mogielanka). W okresie tym na terenie całej gminy wymieniono stare rtęciowe oprawy oświetlenia ulicznego na bardziej oszczędne sodowe. Cały czas trwa modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Przystąpiono do odnowy centrum Mogielnicy, całkowicie przebudowano Plac Dół.

Kadencja 2007-2010 to okres dalszego wykorzystywania środków zewnętrznych Kontynuowano odnowę centrum Mogielnicy ( przebudowa l Rynek w Mogielnicy) Doposażono jednostki OSP, rozpoczęły się remonty strażnic OSP. W tym czasie odbył się długo oczekiwany remont drogi wojewódzkiej 728 przebiegającej przez centrum Mogielnicy. Rozpoczęła się również największa inwestycja w infrastrukturę sportową – budowa kompleksu sportowego przy PSP w Mogielnicy. W tym czasie miasto Mogielnicy całkowicie zmieniło swój wizerunek, zakończono przebudowę centrum Mogielnicy, mieszkańcy cieszyli się nowymi chodnikami, zmodernizowanym oświetleniem.

Kadencja 2010-2014 to rekordowa dotacja na gospodarkę wodno-ściekową na terenie naszej Gminy. Za 22 miliony złotych zmodernizowano Stację Uzdatniania Wody, Oczyszczalnie Ścieków oraz rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną.

Dzięki środkom z Lokalnej Grupy Działania zagospodarowano teren wokół Zalewu w Mogielnicy, który wraz z ukończonym Kompleksem Sportowym przy PSP w Mogielnicy stanowi centrum sportowe rekreacyjne naszej Gminy.

Kadencja 2014-2018 to okres w którym ukończono modernizację wszystkich świetlic OSP na terenie Gminy oraz zakończono wymianę samochodów pożarniczych. Dzięki otrzymanej dotacji wykonano 16 km dróg asfaltowych, wybudowano nowe linie oświetlenia ulicznego z lampami LED.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wybudowano centrum rekreacyjno-sportowe we wsi Borowe. Dokończono budowę kanalizacji we wsi Dylew.

Historyczną chwilą było otwarcie nowego budynku Urzędu Gminy i Miasta w Mogielnicy. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Burmistrza Sławomira Chmielewskiego inwestycję udało się doprowadzić do końca a mieszkańcy w końcu mogą być obsługiwani w odpowiednich warunkach.

Kadencja 2018-2023 to pierwsza pięcioletnia kadencja władz samorządowych z ograniczoną możliwością sprawowania funkcji burmistrza do dwóch kadencji. Słuszność tego rozwiązania pozostawiamy do oceny czytelników. Na terenie Mogielnicy okres ten zaczął się inwestycjami w ochronę środowiska. Dofinansowano wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Na budynkach użyteczności publicznej montowane są odnawialne źródła energii elektrycznej. Sfinalizowano sprawę budowy Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Brzostowcu. Niestety okres ten to również nowa rzeczywistość funkcjonowania w czasie pandemii i jakie będą jej efekty niestety nie możemy przewidzieć.

Podsumowując te 30 lat polski samorządowej to dobry czas dla mieszkańców Gminy i Miasta Mogielnicy. Zmiany widać gołym okiem, długo trzeba by wymieniać wszystkie zrealizowane inwestycje. Najważniejsze że mogą służyć dobru wspólnemu i mamy nadzieję, że w tej nowej rzeczywistość, która nastała kolejne 30 lat samorządności będzie równie efektywne co mijający okres.

GMINA I MIASTO MOGIELICA

Urząd Gminy i Miasta
ul. Rynek 1, 05-640 Mogielnica

tel. +48 (48) 663-51-49
tel. +48 (48) 663-52-63
e-mail: gmina@mogielnica.pl

www.mogielnica.pl

GMINA I MIASTO MOGIELICA
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3