Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Iłża. Mnóstwo zdolnych muzyków ludowych zaprezentowało się na Festiwalu Folkloru Józefa Myszki

tnt
Muzycy po mszy szli razem z kościoła do amfiteatru nad zalewem w tradycyjnym korowodzie.
Muzycy po mszy szli razem z kościoła do amfiteatru nad zalewem w tradycyjnym korowodzie. DK Iłża
Ponad 50 zespołów śpiewaczych, kapel i solistów z różnych stron kraju uczestniczyło w niedzielę w prezentacjach konkursowych XXIV Festiwalu Folkloru imienia Józefa Myszki organizowanego w malowniczo położonym iłżeckim amfiteatrze. Najlepsi dostali nagrody i wyróżnienia, a poziom był bardzo wysoki.

Patron festiwalu Józef Myszka w latach 60-tych należał do grona najwybitniejszych samorodnych artystów. Zdobywał liczne nagrody na festiwalach w kraju i poza granicami. Nagrywał płyty między innymi w studiu Polskiego Radia Kielce.

Tradycyjnie festiwalowe występy poprzedziła msza święta w iłżeckim kościele parafialnym po której barwny korowód artystów przydźwiękach kapel przemaszerował ulicami miasta do Amfiteatru. Na jego scenie uczestnicy festiwalu prezentowali słynne przyśpiewki i wyrywasy autorstwa patrona oceniana przez festiwalowe jury. Konkursowym występom towarzyszyły kiermasze rękodzieła artystycznego oraz ekspozycje fotogramów prezentujące dorobek artystyczny festiwalu. Występujący na scenie ludowi artyści prezentowali się w wielobarwnych strojach regionalnych. Członkowie kapel i instrumentaliści używali do akompaniamentu unikalnych instrumentów muzycznych takich jak harmonia pedałowa oraz harmonia trzyrzędowa. Często śpiewano też z użyciem języka gwarowego.

Wysoki i niezwykle wyrównany poziom artystyczny spowodował, że jury przyznało dużą ilość nagród i wyróżnień w kategoriach solistów. Główne nagrody pierwsze przyznano:Alinie Maciejczak z Jasieńca Iłżeckiego i Joannie Tęczy ze Zwolenia, która występuje na festiwalu od początku. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymali Andrzej Myszka z Kotlarki i Wiesław Dypa z Przyłęku. Przyznano również cztery równorzędne nagrody trzecie dla Teresy Karwackiej z Brodów, Amelii Ruszkiewicz z Bodzechowa, Patryka Wróbla z Błazin Górnych i Wacława Pejasa z Bliżyna.

W kategorii Zespołów Śpiewaczych Nagrodzono zespoły: Strykowice z gminy Zwoleń, Ostałki z Chlewisk, Sobótka z Czarnolasu i Jasieniec z Jasieńca Iłżeckiego Górnego. Cztery równorzędne nagrody drugie przyznano zespołom: Rogowianka z gminy Końskie, Leśnianie z Bodzentyna, Chomentowianki z Chomentowa Pruszcz - gm. Skaryszew i Grabowianki z gminy Przyłęk. Trzecimi nagrodami nagrodzono zespoły: Sobótka z Bliżyna, Dolnojasieńczanki z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, Kazanowianki znad Iłżanki z Kazanowa, Gąsawianki z gminy Jastrząb i Seredziczanki z Seredzic koło Iłży.

W kategorii Kapel Ludowych pierwsze nagrody otrzymali: Kapela Sąsiedzi z Mirca i Kapela Henryka Giedyka z gminy Stara Błotnica. Drugą Nagrodę przyznano Kapeli Leśnianie z Bodzentyna, a trzy równorzędne trzecie nagrody otrzymały kapele: Jaśki z Końskich, Fachmani z gminy Wierzbica i Kapela Wieśka Zielonki i Edwarda Orłowskiego z gminy Chlewiska.

Wyróżnienia w kategorii kapel otrzymali: Kapela Bliżej Serca z gminy Skarżysko Kamienna, Kapela Iłżecka, Kapela Lilia, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starej Błotnicy, Kapela z Osuchowa, gmina Kazanów, Kapela Jaskółaka z Małomierzyc, Kapela Kazio ze Skaryszewa i Kapela Wojciechowska z Wojciechowa, powiat lubelski.

Imprezę zakończył występ Patrycji Runo. Piękna pogoda zgromadziła na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wielu widzów, którzy licznie bawili się w pobliżu sceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie