GMINA JEDLIŃSK

Materiał informacyjny
GMINA JEDLIŃSK

CZAS DOBRZE WYKORZYSTANYCH SZANS

Gmina Jedlińsk jest drugą największą pod względem obszaru i jedną z najludniejszych gmin wiejskich w powiecie radomskim. Przez 30 lat istnienia samorządu terytorialnego w Polsce gmina Jedlińsk rozwijała się bardzo dynamicznie. Ciągły wzrost liczby mieszkańców i rozwój przedsiębiorstw wymuszały również intensywną rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej.

Największa liczba inwestycji realizowana była niewątpliwie w zakresie infrastruktury drogowej. Przez 30 ostatnich lat na terenie gminy zrealizowano kilkadziesiąt zadań inwestycyjnych polegających na budowie, przebudowie lub modernizacji dróg gminnych i dróg dojazdowych. Prowadzona była także modernizacja oświetlenia ulicznego.

Wszystkie te działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zwiększenie komfortu podróżowania oraz zapewnienie dogodnych połączeń drogowych dla lokalnej ludności.

Obok sieci dróg publicznych, kolejną niezbędną częścią infrastruktury komunalnej jest sieć wodociągowa. Z początkiem XXI w. na terenie gminy rozpoczęto kompleksowe porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Obecnie cała gmina jest w całości zwodociągowana. Prawie 190 km sieci wodociągowej jest zasilanych w wodę z 4 stacji uzdatniania wody znajdujących się w Jedlińsku, Wierzchowinach, Wsoli i Mokrosęku. Wszystkie stacje są nowo wybudowane lub kompleksowo zmodernizowane w ostatnich latach.

W okresie tym rozpoczęto również budowę systemu kanalizacji sanitarnej. Po skanalizowaniu w latach 2004–2006 miejscowości Jedlińsk. W latach 2009–2011 wybudowano mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Jedlińsku oraz kanalizację w Jedlance. Łączna wartość tej inwestycji wyniosła niemal 8 mln zł. Kolejne miejscowości, w których wybudowano kanalizację sanitarną to Piaseczno i Wola Gutowską. Obecnie na terenie gminy działa sieć kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 21 km kanałów grawitacyjnych, 7 km kanałów tłocznych oraz 5 km przyłączy. Realizacja tych inwestycji pozwoliła znacząco ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia gleby oraz wód gruntowych i podziemnych.

W gminie zostały również wybudowane nowe ośrodki zdrowia w Bierwcach i we Wsoli oraz Centrum Zdrowia w Jedlińsku, które jest obiektem energooszczędnym, a jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1 tys. m2.

Na terenie gminy Jedlińsk działa 7 szkół podstawowych i 2 przedszkola. We wszystkich placówkach przeprowadzano modernizację w celu poprawy ich stanu technicznego. Największymi inwestycjami w zakresie oświaty była budowa nowego budynku dla PSP w Bierwcach oraz sal gimnastycznych przy PSP w Jedlance i Ludwikowie. Przy szkołach powstają także nowoczesne kompleksy sportowe – w Jedlińsku, Starych Zawadach i Wsoli.

Mieszkańcy gminy mogą korzystać z ogólnodostępnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedlińsku wybudowano kompleks boisk „Orlik”, a w miejscowościach Bierwce, Bierwiecka Wola, Czarny Ług, Kamińsk, Lisów i Wola Gutowska powstały boiska wielofunkcyjne. Do dyspozycji mieszkańców są także obiekty Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej, które posiada na terenie gminy sieć 5 świetlic wiejskich – w ostatnich latach powstały nowe obiekty w Bierwieckiej Woli, Mokrosęku i Piastowie.

Jednym z priorytetów inwestycji gminnych jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Przejawia się to także poprzez doposażenie jednostek OSP. W ostatnich latach przeprowadzono karosację 3 samochodów strażackich oraz zakupiono 3 nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla OSP w Jedlińsku, Wielogórze i Wsoli.

GMINA JEDLIŃSK

Urząd Gminy Jedlińsk
ul. Warecka 19, 26-660 Jedlińsk

tel./fax: 48 321 30 21
e-mail: jedlinsk@jedlinsk.pl

www.jedlinsk.pl

GMINA JEDLIŃSK
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3