Gmina Kazanów

Materiał informacyjny

Gmina Kazanów – gmina wiejska, województwo mazowieckie, powiat zwoleński. Zajmuje powierzchnię 94,76 km2, którą zamieszkuje 4 586 osób. Obejmuje 24 sołectwa: Borów, Dębniak, Dębnica, Kazanów, Kopiec, Kowalków, Kowalków – Kolonia, Kroczów Mniejszy, Kroczów Większy, Miechów, Miechów – Kolonia, Niedarczów Dolny – Kolonia, Niedarczów Dolny – Wieś, Niedarczów Górny – Kolonia, Niedarczów Górny – Wieś, Ostrownica, Ostrownica – Kolonia, Ostrówka, Osuchów, Ranachów – Wieś, Ruda, Wólka Gonciarska, Zakrzówek – Kolonia, Zakrzówek – Wieś.

Obecnie Wójtem Gminy Kazanów od 2014 roku jest Pani Teresa Pancerz – Pyrka. Poprzedni Wójtowie: Marian Karolik 2002-2014, Bogusława Wojtunik 2000-2002, Stefan Bernaciak 1990-2000.

„Myślę, że mamy powody do dumy!” - mówi Teresa Pancerz – Pyrka – Wójt Gminy. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego 30 – lecie pierwszych wyborów do rad gmin oraz ustawy o samorządzie terytorialnym uchwalonej 8 marca 1990 r.

Rozpoczął się czas wielkich inwestycji – budowy sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, budowy dróg, szkół, boisk, boisk wielofunkcyjnych czy też hal sportowych, a także wiele innych inwestycji dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Na przełomie kilkunastu lat możemy się pochwalić jak zmieniła się nasza gmina, nasza mała ojczyzna Kazanów.

Na terenie Gminy Kazanów w chwili obecnej funkcjonuje 82,1 km sieci wodociągowej. W sumie sieć wodociągowa obsługuje 19 sołectw. Ruszył kolejny etap wodociągowania. Woda pozyskiwana jest z 3 ujęć, a uzdatnianie wody odbywa się w Stacjach Uzdatniania Wody, zlokalizowanych w miejscowościach Kazanów, Ostrownica i Wólka Gonciarska. Ścieki sanitarne i przemysłowe odprowadzane są z terenów gminy do kanalizacji sanitarnej, a następnie dostarczane do oczyszczalni ścieków. Łączna długość sieci kanalizacyjnej liczy 7,4 km i obsługuje 3 sołectwa. Dodatkowe ścieki pochodzące z zabudowy nie skanalizowanej dowożone są z szamb do punktu zlewnego - mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości 110 m3 na dobę pracuje w oparciu o technologię osadu czynnego.

Poprawiamy gminną infrastrukturę drogową - przebudowa dróg w chwili obecnej to 76,744 km, a będzie więcej.

Wykonano termomodernizacje budynków Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Kazanowie i Kowalkowie oraz placówek oświatowych.
Wymiana oświetlenia ulicznego z tradycyjnych żarówek na nowe lampy LED.

Na terenie gminy funkcjonują trzy szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie: Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Przedszkole w Kazanowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalkowie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Zakrzówku. Każda ze szkół ma nowopowstałe wielofunkcyjne boiska o sztucznej nawierzchni. W PSP w Kowalkowie z pozyskanego znacznego dofinansowania powstała nowoczesna multimedialna pracownia językowa, która podnosi jakość i dostępność kształcenia uczniów. Jest również Gminna Biblioteka Publiczna w Kazanowie oraz Filia w Kowalkowie.

Na terenie gminy czynną aktywność prowadzą dwa kluby sportowe tj. Gminny Klub Sportowy "Iłżanka" Kazanów i Uczniowsko - Ludowy Klub Sportowy w Kazanowie oraz Zespół Ludowy "Kazanowianki znad Iłżanki".

W Gminie Kazanów jest osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym dwie włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, które się cały czas rozwijają – otrzymują nowoczesne sprzęty dla ratowania mienia i życia.

Warto wspomnieć o modernizacją kotłowni w budynku Urzędu Gminy z węglowej na olejową.

Przez gminę Kazanów przepływa rzeka Iłżanka (20km), która wraz z przyległymi do niej lasami stanowi atrakcyjny teren do rekreacji i wypoczynku czynnego, rozwoju agroturystyki, budownictwa letniskowego, gdyż w pobliżu nie ma dużych zakładów przemysłowych zanieczyszczających środowisko naturalne. W czystym środowisku i ciszy można doskonale odpoczywać. W ramach Związku Gmin nad Iłżanką na terenie Gminy zostały wytyczone i oznakowane szlaki rowerowe o długości 260km. W przeciągu lat można zaobserwować znaczący postęp rozwoju lokalnego gminy, co ułatwia codzienne funkcjonowanie mieszkańcom gminy Kazanów.

Wszystkie zmiany, które się dokonały na terenie naszej Gminy w przeciągu tych 30 lat to zasługa wszystkich zaangażowanych w rozwój Gminy jak również dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także wsparciu dotacji rządowych.

Zapraszamy do odwiedzania naszych terenów.

Urząd Gminy Kazanów
ul. Plac Partyzantów 28, 26-713 Kazanów

Telefon (048) 38-64-910
E-mail: sekretariat@kazanow.pl

www.kazanow.pl

Gmina Kazanów
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3