Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kozienice wyróżniona za budowanie systemu wsparcia niepełnosprawnych na konferencji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Od lewej: Sylwester Dąbrowski, Marzena Tazbir-Kowalczyk i Ewa Wysocka.
Od lewej: Sylwester Dąbrowski, Marzena Tazbir-Kowalczyk i Ewa Wysocka. Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Podczas konferencji na temat budowania systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, Gmina Kozienice została wyróżniona. Wojewoda podziękował burmistrzowi za zaangażowanie w ten obszar aktywności lokalnego samorządu.

Gmina Kozienice wyróżniona za wsparcie osób niepełnosprawnych na forum wojewódzkim

W poniedziałek, 5 grudnia, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja "Budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w związku z realizacją Programów Funduszu Solidarnościowego oraz system orzecznictwa o niepełnosprawności w województwie mazowieckim". Organizatorem konferencji był Wydział do Spraw Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W spotkaniu wzięli udział między innymi: Paweł Wdówik, pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda Mazowiecki i Marzena Tazbir-Kowalczyk, dyrektor Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Po przywitaniu gości, swoje przemówienia wygłosili Sylwester Dąbrowski oraz Paweł Wdówik.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, aby podsumować system wsparcia osób niepełnosprawnych, zrealizowany w ramach Programów Funduszu Solidarnościowego. Warto dodać, że tym roku mija 25 lat od uchwalenia Ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. To był przełom w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych (…) Dzięki Państwu szanse na rozwój dla nas wszystkich się wyrównują, również dla osób niepełnosprawnych. Wiele z tych osób pracuje, chce się uczyć, chce żyć samodzielnie. Programy z Funduszu Solidarnościowego między innymi „Opieka wytchnieniowa”, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” służą właśnie osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom – zwrócił się do przedstawicieli samorządów wicewojewoda.

Następnie Marzena Tazbir-Kowalczyk przedstawiła szczegóły realizacji programów rządowych ze środków Funduszu Solidarnościowego w województwie mazowieckim w latach 2019-2022, a w dalszej części spotkania – 25 lat orzecznictwa o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w województwie mazowieckim.

Podczas konferencji odbyło się również uroczyste wręczenie podziękowań za szczególne zaangażowanie samorządów w budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, a także za szczególne zaangażowanie w realizację zadań z zakresu orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na Mazowszu.

Takie podziękowanie adresowane do Piotra Kozłowskiego, burmistrza Kozienic odebrała w jego imieniu Ewa Wysocka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Kozienicach.

- Podczas konferencji wyróżniono samorządy szczególnie zaangażowane w budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wśród kilku gmin wyróżnionych, z ponad 300, z terenu Województwa Mazowieckiego, znalazła się również Gmina Kozienice, za co serdecznie dziękujemy. Centrum Usług Społecznych, Środowiskowy Dom Samopomocy, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, Przedszkole Integracyjne, Spółdzielnia Socjalna, nowoczesne wyposażenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, opieka wytchnieniowa, asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z zadań realizowanych przez Gminę w tej kadencji - poinformował Piotr Kozłowski.

W drugiej części konferencji, Dominika Stodolak, kierownik Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan realizacji w ramach Funduszu Solidarnościowego na 2023 rok programów: „Opieka wytchnieniowa”, „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami”, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, a także realizację programu rządowego, przygotowanego przez Ministra Sportu i Turystyki, mającego na celu promocję sportu osób niepełnosprawnych.

Spotkanie uświetnił występ artystyczny uczestników Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Mławie.

Dodajmy, że realizując rządowe programy w ramach Funduszu Solidarnościowego województwo mazowieckie dotychczas pozyskało łącznie 168 966 193 złotych dofinansowania.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie